Новиот Chromebook 14 на Acer доаѓа со поробусна изработка и може да издржи пад од 1,2 метри. Освен падовите, Chromebook 14 може да издржи и потурање со вода или сок, и се чини дека е создаден и совршен за потрапавите корисници. Екранот е заштитен со Gorilla Glass, што му дава заштита каква што имаат некои […]

Прочитај повеќе

Шпанскиот производител BQ започна со промоција на подолго најавуваниот Ubuntu хибрид. Aquaris M10 е таблет кој може да се користи и како десктоп доколку се поврзе со монитор. Без монитор, Aquarius M10 има 10,1 инчен екран со 800х1280 резолуција, што е сосем доволно доколку се поврзе со глувче и тастатура да се користи како лаптоп. […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на компјутери, Lenovo, ги претстави своите нови лаптопи и хибридните компјутери за 2016. ThinkPad X1 Yoga, ThinkPad X1 Carbon, ThinkPad X1 Tablet, ThinkVision X1, ThinkCentre X1 се дел од серијата која ќе излезе во новата година. Уредите за прв пат официјално ќе бидат презентирани на CES 2016. Овојпат „ѕвезда“ на Lenovo е модуларниот […]

Прочитај повеќе

Dell, Toshiba и Lenovo имаа можност да видат преку презентиран доказ дека софтверот кој доаѓа преинсталиран на компјутерите е вистинска опасност за корисниците. За пропустите од овие компании веќе и досега и надолго се пишуваше, но сега има доказ дека преинсталираниот софтвер, подобро познат како bloatware, овозможува сајбер напади врз компјутерите. Компаниите сега се запознаени […]

Прочитај повеќе

Ниту Microsoft не успеа со Surface RT, ниту Apple со iPad Pro нема да успее да ви го замени лаптопот, дури и ако сте најголем фан на таблет компјутерите. Ова е барем пресудата на првите рецензии на iPad Pro кој доаѓа со поголем дисплеј од било кој досега, подобар процесор, 32 GB или 128 GB […]

Прочитај повеќе

Најголемото изненадување меѓу новите уреди на Microsoft е нов хибриден компјутер, кој воопшто и не беше споменуван пред презентацијата. Сепак уште поголемо изненадување се насловите на медиумите кои го фалат уредот како „најдобриот хибриден лаптоп“ или „MacBook Pro убиец“. Microsoft вели дека станува збор за најбрзиот 13-инчен лаптоп досега. Иако повторно станува збор за хибрид, […]

Прочитај повеќе

Nvidia GTX 980 доаѓа и на лаптоп компјутерите. Веќе постои GTX 980M верзија на графичката картичка, но овојпат не станува збор за тоа, туку за десктоп верзијата, на оваа навистина моќна графичка картичка. Ова ќе овозможи играње на најновите видеоигри, но без сомневање нема добро да се одрази на батеријата. Првите лаптоп компјутери со GTX […]

Прочитај повеќе

iPad Pro најверојатно е најинтересниот уред кој го презентираше Apple на својот специјален настан, не бидејќи новиот iPhone или Apple TV не се добри производи, туку бидејќи таблетот сепак е производ кој е поголем ризик за компанијата. Продажбата на iPad последните неколку години е во пад, па Apple се обидува да го реанимира пазарот со […]

Прочитај повеќе

SlidenJoy е интересен нов уред кој овозможува проширување на екранот на лаптоп компјутер. Поголе екран, велат основачите, значи и поголема продуктивност. SlidenJoy се прицврстува на задната страна од веќе постоечкиот монитор на лаптопот, а одлево и оддесно се извлекуваат два дополнителни екрани кои би можеле значително да ја олеснат работата на дел од корисниците, иако […]

Прочитај повеќе

Иднината на Chrome компјутерите, според Google, ќе биде со најевтините Chromebook лапотопи до сега и копмјутер на стапче. Chromebit стик е нов уред, кој преку HDMI порт го претвара мониторот или паметниот телевизоr во компјутер. Уредот ќе го произведува ASUS и според првите најави ќе биде поевтин од 100 долари, а ќе биде достапен во […]

Прочитај повеќе

Apple на претставувањето на паметниот часовник Apple Watch, го претстави и најтенкиот MacBook. Лаптопот доаѓа без спектакуларен хардвер, со нов дисплеј од 2304х1440 и 30 отсто намалена потрошувачка, и подобар тачпад. Овие надградби во однос на претходните модели не се доволно да ја оправда превисоката цена на новиот лаптоп Но, новиот MacBook доаѓа со два […]

Прочитај повеќе

Новиот лаптоп на Dell, Dell XPS 13, го освои првите рецензенти, па најверојатно веќе и можевте да прочитате дека станува збор за: најдобриот Windows лаптоп досега, потенцијален MacBook Air убиец или иднината на лаптоп компјутерите. Всушност станува збор за 13.3-инчен лаптоп, но поради елиминирање на рамката околу дисплејот XPS 13 има димензии како стандарден 11-инчен […]

Прочитај повеќе