„Кажи му на татко ти  да ни прати биткоини“, ова е една од пораките која хакерите и ја испратија на една од жртвите. Она што може да се истакне овој пат е дека корисниците кои треба да ја платат откупнината не се воопшто виновни. Напаѓачите всушност успеале преку „SIM hijack“ да дојдат до доволно телефони […]

Прочитај повеќе

На сите кои ги следат состојбите со криптовалутите јасно им е дека годината можеби можеше да има и подобар крај. Bitcoin, а и сите останати криптовалути паѓаат цела недела. На почетокот на минатата недела Bitcoin достигна до рекордните 19.857 долари, пред почетокот на викендот, криптовалутата падна на 11.709 долари. Bitcoin не е единствената криптовалута која […]

Прочитај повеќе

Хакери по втор пат се обидоа да ја пробијат заштитата на јужно корејската биткоин берза YouBit. Берзата сега поднесе документи и започна процедура за банкрот, јави BBC. Банкротот е директна последица на сајбер нападите во кои берзата изгуби 17% од крипто-валутите кои ги чуваше. YouBit не откри колку и што е украдено во вториот напад. […]

Прочитај повеќе

Ова кусо видео овозможува подетален преглед на ICO (Initial Coin Offerings). Initial Coin Offerings е термин  за криптовалути или крипто-токени кои ги добиваат инвеститорите во замена за својата инвестиција. Или некој на инвеститорот му дава крипто-токени во замена за Bitcoin и Ethereum. Овие токени потоа можат да станат акции во стартапите. Креатор на видеото е […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната криптовалуита во моментов искачува нови височини. Bitcoin ја надмина границата од 15.000 долари, и барем засега не изгледа дека ќе запре. Иако добар дел и од ентузијастите погласно предупредуваат дека балонот би можел да пукне. Крипто валутата порасна од 14.000 на 15.000 за помаку од 10 часа. Аналитичарот на CNBC Џим Крејмер иако е оптимист, предупредува: […]

Прочитај повеќе

Дел од експертите предупредуваат дека балонот на bitcoin наскоро би можел да пукне. Проблемот со ова е што речиси никој не може да предвиди која е вредноста на крипто-валутата на која ќе биде направена корекцијата. Сепак, барем во моменов цената од околу 10.000 долари е стабилна. Bitcoin Bubble Burst е стартап кој се претстави на Disrupt […]

Прочитај повеќе

Податоците на сите учесници во трансакциите на Coinbase кои менувале над 20.000 долари мора да бидат споделени со даночната управа. Оваа одлука на судот во Сан Франциско се однесува на периодот од 2013 до 2015 година. Податоците кои ќе се споделат со „IRS“ се целосни кориснички податоци, од корисничкиот профил до трансакциите, трансакциските записи, и […]

Прочитај повеќе

Да кажеше некој на почеток на годината дека за секој долар ќе добиете 10 ако купите bitcoin, најверојатно никој немаше да му поверува. Сепак токму ова е случај, откако bitcoin и официјално ја надмина границата од 10.000 долари. Криптовалутата вредноста од 10.000 долари најпрво ја надмина на берзата во Јужна Кореја. Сега оваа криптовалутата за […]

Прочитај повеќе

Bitcoin успеа да ја надмине и границата од 9.000 долари, Криптовалутата викендов се менуваше и за над 9.600 долари. Истовремено расте и Ethereum, стигна до 475 долари. „Бројот на луѓе кои отвораат сметки и купуваат биткоин, дури и малечки делови, расте. Луѓето кои имаат bitcoin, немаат причина да го продат се додека интересот е волку […]

Прочитај повеќе

Bitcoin ја надмина и границата од 8.000 долари. Криптовалутата последниве месеци постојано поставува нови рекорди. Иако со оригиналната замисла требаше да ги замени парите, сепак се чини дека bitcoin ќе биде крипто верзија на злато. Највисокaта цена која ја постигна е 8.285 долари. Дигиталната валута во делови од јануари ја започна годината со цена од […]

Прочитај повеќе

Народната банка на Македонија денеска излезе со соопштение за извршената анализа на дигиталната валута OneCoin, која во последно време е тема на разговор во повеќе македонски Facebook групи и форуми, дури некои лица се претставуваат и како официјални претставници. Главниот бизнис зад OneCoin, според нивниот сајт, е продажба на едукативни материјали за тргување. Корисниците може да купат […]

Прочитај повеќе