Во заедничка координирана полициска акција со ФБИ, Француската жандармерија, Еуропол и Интерпол, украинската полиција уапси два члена на засега неименувана онлајн криминална група. Групата на која и припаѓале членовите барале откуп помеѓу 5 и 70 милиони евра, објави Еуропол. Еден од осомничените е осомничен дека е член на голема и засега неименувана, ransomware операција. Групата […]

Прочитај повеќе

Над 200.000 биткоини се запленети во организирана акција на бугарската полиција. Станува збор за криминална група која делува од повеќе држави, а дел од неа е лоцирана и во Македонија. Вредноста на запленетите биткоини, според сегашната сегашната цена на крипто-валутата, се проценува на над 3 милијарди US долари. Групата е фатена во мај оваа година, […]

Прочитај повеќе

Британската манекенка Клои Ајлинг цела недела живееше во кошмар. Криминална банда ја киднапира на 10 јуни. Потоа 6 дена ја држеа и се обидоа да ја продадат во аукција на скриениот интернет (DarkWeb). Почетната цена за девојката беше 300.000 долари, вели NBC News. Девојката која има 20 години е киднапирана во Милано. Потоа, дрогирана во вреќа е пренесена во село […]

Прочитај повеќе

Пет државјани на Македонија од Битола и Прилеп се осoмничени за изработка и употреба на лажна платежна картичка и злосторничко здружување. Обвиненијата против петмината се: перење пари и други приноси од казниво дело; изработка и употреба на лажна платежна картичка; злосторничко здружување. „Осомничените скимирале платежни картички на банкомати, односно вградувале апарати за читање на податоци што […]

Прочитај повеќе

Британскиот оператор Lycamobile, кој влезе во Македонија како виртуелен оператор како еден од условите за спојувањето меѓу One и Vip, е под истрага за затајување на данок и перење на пари во Франција. Скандалот тежи неколку милиони долари и веќе 19 вработени се приведени, јави Нова ТВ, повикувајќи се на француските медиуми. Не може да […]

Прочитај повеќе

Двајца бугарски државјани успеале за пет месеци да украдат десетици илјади евра од граѓани од Битола, Прилеп, Гостивар, Неготино, Радовиш и Кичево, пренесува Дневник. Осомничените се во бегство, откако МВР успеало со помош на бугарските власти да ги идентификува благодарение на надзорните камери од банките кои поднеле пријава. Кражбите ги правеле во период од март […]

Прочитај повеќе

Покрај затворањето на најголемите продавници на скриениот интернет и куп апсења во повеќе држави, скриениот интернет оваа година ќе забележи продажба од над 100 милиони долари, јави Wired. Ова голема бројка доаѓа во лоша година за криминалците бидејќи некои продавници имаа сериозен проблем со измами и крадење на биткоини, додека FBI затвори стотина други. Но […]

Прочитај повеќе

Кога имате крипто-валута која е тешко да следи, тогаш имате и проблем? Според New York Times кој се повикува на соопштение од FBI, сега на киднаперите има е олеснето барем кога е во прашање исплаќањето на откуп. Доколку ги замисливте жртвите како деца или жени, тогаш обидете се повторно. Хакерите сега „киднапираат“ купишта украдени податоци […]

Прочитај повеќе

Двајца македноски државјани се осомничени за учество во сајбер криминална група за чие сузбивање беше потребна организирана акција во која учествуваа FBI, NCA, Europol, но и повеќе безбедносни служби помеѓу кои и македонската. Како последица на акцијата, конечно е затворен сајбер криминалниот форум Darkode. „Апсењата доаѓаат по двегодишна тајна операција на FBI агентите кои се […]

Прочитај повеќе

Најголемиот грабеж на банки е глобален, а во него се украдени помеѓу 300 милиони и една милијарда долари од повеќе од 100 банки во над 30 држави, јави New York Times. Станува збор за организирана сајбер банда која користи софистициран малициозен софтвер уште од 2013 година, што овозможува празнење на банкомати без притоа да внесат […]

Прочитај повеќе

DARPA работи на пребарувач за „скриениот интернет“ или „длабокиот Веб“, што e мрежа над 400 пати поголема од Вебот што го знаеме. Името на пребарувачот ќе биде Memex и ќе ја олесни работата на полицијата, војската, па дури и приватниот сектор во потрага по анонимните сајтови и, често, криминалците, јави CBS. Пребарувачот пред се е […]

Прочитај повеќе

Лондонската полиција започна со тестирање на софтвер кој помага во предвидувањето кои членови на банди се најверојатни извршувачи на насилен криминал во иднината, јави BBC. Полицијата во Лондонс се надева дека софтверот ќе им овозможи на полицајците поефикасно да ги распоредат своите сили, а со тоа да бидат активни на вистинското место. „Тоа што ви […]

Прочитај повеќе