Overlay Card Skimmer е најомиленото нешто во арсеналот на криминалците кои крадат податоци на кредитни картички. Оваа направа се поставува за само неколку секунди врз читачите на кредитни картички, а скоро е невозможно да предизвика сомнежи кај купувачите. Направата стои така со денови и собира податоци на стотици и стотици кредитни картички, се додека сопственикот […]

Прочитај повеќе

Комерцијална банка и Master Card претставија решение за плаќање преку телефон. KomPay е апликација која овозможува бесконтактно плаќање. Практично со апликацијата телефонот ќе може да ја замени картичкта, па корисникот нема да мора ја носи физичката картичка. Корисниците на ПОС терминалите ќе може да платат преку телефонот. Засега апликацијата е достапна на корисниците на Android […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти од Универзитетот Њукасл презентираа метод кој овозможува хакирање на кредитни картички за само 6 секунди. Хакот е едноставен и за него се потребни единствено лаптоп и интернет конекција. Заштитата на картичките се пробива за неколку секунди, а експертите велат дека нападот веќе е искористен во британскиот ланец на супермаркети Tesco. Во овој напад […]

Прочитај повеќе

Пет државјани на Македонија од Битола и Прилеп се осoмничени за изработка и употреба на лажна платежна картичка и злосторничко здружување. Обвиненијата против петмината се: перење пари и други приноси од казниво дело; изработка и употреба на лажна платежна картичка; злосторничко здружување. „Осомничените скимирале платежни картички на банкомати, односно вградувале апарати за читање на податоци што […]

Прочитај повеќе

Најголемиот грабеж на банки е глобален, а во него се украдени помеѓу 300 милиони и една милијарда долари од повеќе од 100 банки во над 30 држави, јави New York Times. Станува збор за организирана сајбер банда која користи софистициран малициозен софтвер уште од 2013 година, што овозможува празнење на банкомати без притоа да внесат […]

Прочитај повеќе

Малициозниот софтвер Chewbacca собра податоци од кредитни и дебитни картички во 11 држави пред да биде откриен од безбедносната компанија RSA. Серверската инфраструктура на Chewbacca е активна од 25 октомври, а се користи како за напад на PoS (Point of Sale) системи. Во глобална кражба на податоци од платежни картички и лични податоци, пред се […]

Прочитај повеќе

Лични податоци за најмалку 20 милиони банкарски сметки и сметки од кредитни картички се објавени во едно од најголемите протекување на податоци кое досега го имала Јужна Кореа, пренесува Security Week. Со оглед на тоа дека Јужна Кореа има 50 милиони жители ова опфаќа повеќе од 40 отсто од населинието во оваа азиска држава. Во […]

Прочитај повеќе

Петмина криминалци од Русија и Украина се обвинети за „најголемата хакерска кражба во САД“. Против петмината е покренато обвинение за празнење на над 160 милиони кредитни и дебитни картички, јавува BBC. Владимир Диркман, Александер Калинин, Роман Котов, Димитриј Смиланетс од Русија и Микхаил Ријтиков од Украина, се обвинети за хакерски напад и заговор за измама. […]

Прочитај повеќе

Дмитри Олегович Зубака од Москва, 25, е уапсен во Кипар по сомневање дека стои зад два DDoS напади врз Amazon.com што се случија во октомври 2008 години. Обвинет и за  кражба на десетици илјади кредитни картички. „Овие сајбер бандити сериозно им наштетуваат на нашите бизниси и нивните корисници. Но, старата поговорка се покажа како вистинита: […]

Прочитај повеќе

Единицата за компјутерски криминал при МВР учествуваше во меѓународната операција „CASHSHOP“ која е водена од FBI на територија на три континенти и повеќе држави. Според FBI во Македонија се побарани налози за претрес и распит. По размена на податоци со FBI, МВР сомничи две лица, државјани на Македонија за компјутерски криминал и вмешаност со разбиената […]

Прочитај повеќе

Facebook може да плати 5 милиони долари бидејќи дозволва тринаесет годишни малолетници да креираат профил на Facebook и можат да корситат кредитни картички без дозвола од родителите. Глинис Боханон преку своите правни застапници, компанијата Plaintiff, на 8 март  поднесе тужба против друштвената мрежа во која е наведено дека во Калифорнија не е легално лица помлади […]

Прочитај повеќе

Како што беше и најавено, Paypal викендов го претстави Here, новиот сервис на компанијата кој овозможува наплата директно на мобилниот телефон. Служејќи како виртуелен POS терминал, Here ќе овозможи на трговците и сопствениците на бизниси лесно да наплатат со кредитна картичка и брзо да ја процесираат трансакцијата. Here е директен конкурент на Square, сервис започнат […]

Прочитај повеќе