Како да немавме доволно проблеми, на видикот е релативно нова безбедносна закана која исклучително тешко може да биде детектирана. Formjacking е уште една алатка во арсеналот на хакерите. Formjacking се споредува со card skimming методата која се применува со банкоматите. Имено, сајбер криминалците можат да внесат малициозен JavaScript код во платежниот формулар на еден веб […]

Прочитај повеќе

Банкомат на булеварот Видео Смилевски Бато во Аеродром е цел на напад. Граѓанин кој го користел банкоматот забележал двојна тастатура и скен-детектор и ова го пријавил во полиција. По проверката е потврдено дека станува збор за нелегално поставена опрема. „Skimming“ напади Двојната тастатура и скен-детектор му овозможуваат на напаѓачот да дојде до чувствителните податоци од платежната […]

Прочитај повеќе

Apple се обидува да изнајде начин со кој ќе ги натера корисниците да започнат да купуваат продукти од физичките продавниците како што тоа го прават на пример од iTunes. Компанијата интервјура кандидати кои би можеле да го направат последниот исчекор за плаќање со помош на телефони, велат извори од компанијата за Re/code. Компанијата од Купертино […]

Прочитај повеќе

PayPal ги купи Card.io, стартап компанија која им овозможува читaње на податоците од кредитните картички со помош на паметен телефон. Пред аквизицијата PayPal и Card.io веќе соработуваа на мобилната апликација PayPal Here. Во PayPal сме импресионирани од креативноста, посветеноста и мотивираноста на Card.io, вели Хил Фергусон на својот блог. Card.io овозможува лесно плаќање со кредитна картичка, но […]

Прочитај повеќе

Visa најави дека нивниот дигитален паричник V.me на есен ќе стартува во Британија, Франција и Шпанија. Сервисот ќе овозможи корисниците да складираат податоци од платежните картички на веб и поедноставно да купуваат онлајн. V.me е налик на PayPal. Ќе им овозможи на корисниците да складираат разни картички, ќе дозволи и закачувањe и на MasterCard, American […]

Прочитај повеќе

Финансискиот сервис PayPal планира да претстави додаток и апликација за паметни телефони кој ќе треба да му конкурира на Square, пишува GigaOm повикувајќи се на извори блиски до компанијата. За да се разликува од Square, што е мал читач на картички во облик на квадрат кој се додава на паметните телефони и овозможува плаќање преку […]

Прочитај повеќе

Пронајден од Џошуа Рубин oд Zvelo, овој хак овозможува пристап до информациите од вашата кредитна картичка и куповна историја, и теоретски може да овозможи хакерите да го користат Google Wallet. Ако има root пристап до вашиот телефон, хакерот може да искористи програма да го пробие својот пат и да постави датотека која го открива пинот […]

Прочитај повеќе

„Паричникот“ на Google е NFC технологија со која може да се плаќа преку мобилен телефон преку апликација. Google Wallet за корисниците може да послужи како лесен начин за плаќање и следење на своите сметки, додека за бизнисите може да биде полесен начин за споделување на купони или разни попусти со корисниците.

Прочитај повеќе

Се споменува на internets дека има 2.2 милиони податоци за укредени кредитни картички достапни за купување. Украдените податоци се од PlayStation Network мрежата која неодамна беше пробиена и беа компромитирани личните податоци на околу 70 милиони корисници.

Прочитај повеќе

Squаrе, мал коцкест читач на кредитни картички за мобилни телефони со кој преку апликација се извршува наплата, официјално излезе од бета пред една година, и веќе успева да процесира милиони долари од мобилни трансакции секоја недела, пишува TechCrunch.

Прочитај повеќе

Square е апликација за трансакции преку мобилен телефон која од денес е достапна за iPhone и Аndroid. Идејата е едноставна. Вие сте во ресторан и е време да платите, преминувате со кредитната картичка преку малиот коцкаст читач закачен на мобилен телефон на трговецот, трансакцијата се процесира, се потпишувате на мобилниот, можете да го сликате тоа […]

Прочитај повеќе