Денеска, среда 7.декември, со почеток од 17-19 часот во просториите на Seavus инкубаторот ќе гостува UX дизајнерот со над 14 години искуство во компанијата SAP, Рана Чакрабарти. Тој ќе одржи бесплатно предавање на тема „Стартап преку дизајн“. Рана ужива да дизајнира кориснички искуства и да ги обучува компаниите и стартапите во овој процес. UX дизајнот […]

Прочитај повеќе

Adobe го ребрендираше Project Comet кој сега доаѓа под името Experience Design CC. Се работи за нова UX алатка за дизајнери која е изработена според фидбекот од останатите дизајн алатки на Adobe. Она што го овозможува Experience Design CC е креирање на прототип со кој во текот на целиот процес ќе може да се разгледа […]

Прочитај повеќе

Корисничкото искуство е наjвредното мислење кога се работи за продукт, бренд или компанија. Затоа, од среда, Златна книга стартува новина каде корисниците ќе можат да остават коментар или оцена за компанијата која е излистана на сајтот.

Прочитај повеќе

Foot Locker вчера го лансираше најновиот онлајн проект, Sneakerpedia, социјална платформа која има за цел да нуди детални информации за сите модели на патики. Sneakerpedia е сајт кој функционира на сличен принцип како и Wikipedia, со таа разлика што овој сајт е наменет за сите љубители и колекционери на патики, на кои им овозвоможува да го споделуваат своето искуство и знаење за нивните омилени патики.

Прочитај повеќе

Google стартува систем за препораки и откривање на локални места. Hotpot е дел од Google Places, a служи корисникот, и неговите пријатели, да можат да ги оценат и да искоментираат за локалните места кои ги посетиле.

Прочитај повеќе

Тweetaboogle е забавен и друшвен веб сервис со кој пребарувате низ Google, под резултатите добивате постови од Twitter како објаснување, и сето тоа го правите на Facebook интерфејс.

Прочитај повеќе

На форумот хардверските дискусии се едни од најинтересните. Освен што објаснуваат за разните технологии, вредноста им е што споредуваат разни хардвер продукти кои можат да се најдат во македонските продавници. И на крај споделуваат корисничко искуство, кој која технологија ја пробал, која е подобра, која вреди за тие пари…

Прочитај повеќе

AlternativeTo е интересен сајт на кој ќе најдете најразновиден софтвер за неколку десктоп и мобилни оперативни системи. Но, за разлика од слични такви сајтови, AlternativeTo освен листи на софтвер нуди и алтернативи на истиот софтвер.

Прочитај повеќе

Слично како Facebook и Google, сега и Twitter ги стартува „твитерџиски приказни“. Приказните се нови маркетинг кампањи, каде ПР пораката e заменета со креативното корисничко искуство.

Прочитај повеќе

Beauty, нов член на форумот, неодамна се пресели во Скопје во населбата Пинтија и сега бара интернет провајдер кој работи во околината и кој е евтин, брз интернет. Таа и бара фиксна месечна претплата бидејќи е навикната на неограничен интернет, со две IP адреси итн итн …

Прочитај повеќе

Twitter најави дека нема да дозволи трети странки да вметнуваат реклами во корисничкиот фид и пребарувањето бидејќи се „нарушува интегритетот и важноста на временската линија.“

Прочитај повеќе

Од причина што за многумина при купувањето на хард диск постои дилема кој хард диск е добар а кој полош решив да ја започнам темава со презентација на краток тест на моите 2 хард дискови кои во моментов ги употребувам, пишува Ѓокица, член на форумот, при тоа објавувајќи слики од резултати на тестови за перформансите на хард дисковите направени со HDTune алатката.

Прочитај повеќе