Повеќе од 350 веб сајтови на кои не се инсталирани надградбите за Drupal сега копаат крипто валути за новите сопственици. Ова немаше да биде трагично ако неодговорните вебмастери беа единствена жртва на кампањата. За жал, секој посетител на страниците со пропусти ако не е внимателен преку прелистувачот ќе копа криптовалути. Безбедносни експерти прoнајдоа крипто манјер […]

Прочитај повеќе

По објаватa за веста дека хакери ја пробиле заштитата на Tesla и ги користеле компјутерите за копање на криптовалути, потврда стигна и од фабриката. Компанијата потврди дека облакот на Tesla e компромитиран од напаѓачите. За среќа не се украдени податоците на корисниците. Напаѓачите биле фокусирани на интерни системи на кои инженерите ги тестираат возилата, пренесе […]

Прочитај повеќе

Game Chaingers е плaтформа на UNICEF која овозможува донација преку позајмување на ресурсите на компјутерот. Играчите преземаат софтвер кој автоматски ги носи ископаните криптовалути во новчаникот на Game Chaingers. Овие средства понатаму се донираат на децата од Сирија. Причината поради која UNICEF сака да ги ангажира гејмерите и е-спортистите е нивната страст, па тоа ќе помогне […]

Прочитај повеќе

Високата цена на крипто валутите го зголеми интересот за копање на криптовалути. Жртва на ова се гејмерите кои планираат да купат графички картички кои достигнаа луди цени. Дополнително, и самата достапност на картичките е проблем. Поради ова производителот на графички карти Nvidia побара од продавачите гејмерите, а не крипто рударите да бидат приоритет. Крипто валутите […]

Прочитај повеќе

Можеби се подзаборавени, но во Opera продолжуваат да го подобруваат својот прелистувач. Новитет е надградбата на интегрираниот „ad blocker“ кој сега не ги пропушта скриптите кои го користат процесорот на корисникот за копање крипто-валути. Надградбата е достaпна со верзијата 50 на Opera. Антивирусите и дополнителен „ad block“ и досега функционираа како заштита. Екстензии како MinerBlocker овозможуваат […]

Прочитај повеќе

Ако по нешто биде запаметена 2017 година тоа е по бројните криптовалути и нивното неуморно доминирање на пазарот. Со оглед на тоа дека Bitcoin пали и жари на сите фронтови, одредена група корисници (читај: хакери) прават сè што е во нивната моќ за да дојдат до што поголема количина од посакуваното дигитално богатство. Една од […]

Прочитај повеќе

Македонските граѓани и индустријата заедно трошат 6,96 TWh електрична енергија годишно. Копачите на криптовалута глобално трошат 29,05 TWh електрична енергија, или 4.17 пати повеќе од Македонија. На оваа листа Македонија не е осамена, над 20 држави од Европа, трошат помалку електрична енергија од крипто-рударите. Високата цената и растот на популарноста на криптовалутите предизвика голем интерес […]

Прочитај повеќе

Дали можеби викендов се обидовте да посетите некој стрим сервис за да изгледате некој фудбалски натпревар? Тогаш најверојатно анти-вирусот побудале со постојаните нотификации за блокиран крипто-мајнер. Дополнително, расте и бројот на хакирани веб-страници во кој е вметнат код што копа крипто-валута. Трендот започна со Pirate Bay кој тестираше можност за замена на рекламите со копање […]

Прочитај повеќе