И во поглед на игрите, летото обично се смета за сушен период. Додека издавачите ги подготвуваат поголемиот дел од нивните наслови за есенско марширање, тука-и-таму, некоја игра ќе застрани од оваа норма и ќе понуди пријатна забава порано од очекуваното. Ова се 22 игри кои набргу ќе излезат, а, за тоа кои од нив се […]

Прочитај повеќе

Играње исклучително стари игри на нови или несоодветни оперативни системи е како да се трудите да измешате зејтин со вода. Обично, едното со другото не одат, барем сè додека не додадете трета состојка – LaunchBox! На кратко, Launchbox е пренослива дата база и покренувач кој ќе ви дозволи да ја играте замислената игра. Старите игри, […]

Прочитај повеќе

Неделава зад нас, покрај стандардното кревање прашина, беше исклучително важна за гејмерите, особено ентузијастите за нови конзоли, затоа што на Nintendo Switch презентацијата нашироко се дискутираа потенцијалите на конзолата. Кои се предностите, но и недостатоците кои би можеле да ja дефинираат не само иднината на Nintendo Switch туку и идната форма на гејминг од пренослив […]

Прочитај повеќе

Nintendo претстави нова конзола, Nintendo Switch. Конзолата овој пат доаѓа со верзија на Tegra процесорот од Nvidia. Компанијата се надева дека новата конзола ќе биде многу поуспешна од претходникот, Wii U, кој практично беше фијаско. Конзолата е составена од два дела, своевиден „таблет“ кој може да се комбинира со контролер или да постави на док […]

Прочитај повеќе

Од излегувањето на играта во 2015 па до сега, мрежното играње во Call of Duty: Black Ops 3 значително се прошири за сопствениците на сезонската пропусница. Со вклучување четири нови мапи, последното проширување само се надоврзува на досегашното искуство. Мапите кои ќе ги најдете во Salvation се Citadel, Micro, Outlaw и Rupture. Првата мапа се […]

Прочитај повеќе

Има добри вести за Sony, Nintendo и Microsoft. Нивните конзоли ќе можат да се натпреваруваат која прва ќе го освои кинескиот пазар, откако Кина ја тргна забраната за продажба на гејминг конзоли произведени надвор од земјата. Со новата одлука која до сега дозволуваше продажба на увозни конзоли само на трговски зони во Шангај, сега продажбата […]

Прочитај повеќе

Valve започна со претпродажба на своите први конзоли заедно со Steam Link – уред за стрим на игри од PC на останатите уреди во домот. Првите конзоли во продажба ќе се појават на 16 октомври, а во продавниците ќе бидат достапни веќе од 10 ноември, јави Polygon. Први производители кои започнуваат со продавање на конзолите […]

Прочитај повеќе

Индустријата за видео игри ќе порасне од 68 милијарди долари во 2013 година на 96 милијарди долари во 2018-та, предвидува DFC Intelligence. Порастот е пооптимистичка бројка од претходно предвидената, пред се поради одличната продажба на PlayStation 4 и Xbox One, но и дел од игрите како излегоа во 2013 и докажаа дека гејмерите не се […]

Прочитај повеќе

Во иднина ќе се намали играњето на видео игри на конзоли, предвидува основачот на Electronic Arts и 3DO, Трип Хокинс. Предвидувањето оди дотаму што г.Хокинс тврди дека во иднина на конзoли ќе играат хобисти. Тој отиде до таму што ги спореди играчите на видео игри на конзола со луѓето кои поседуваат приватни авиони. „Погледете ги авионите. […]

Прочитај повеќе

Една третина од глобалната гејмерска популација користела реални пари, наместо виртуелна валута, за да купи виртуелни добра, се вели во анкетата на Play Star, платформа на Visa за монетизирање на виртуелни добра, и истражувачката фирма VGMarket. Од играчите кои користат реални пари за виртуелни добра, 57 отсто велат дека купуваат виртуелни добра барем еднаш месечно. […]

Прочитај повеќе

Igrici.mk е ново место каде може да се прочита за најновиите и „најдобрите игрици“, за новитетите и за најавите во гејмерскиот свет. Сајтот покрај рецензиите и најавите за PC игрите, како и конзолите xBox и PlayStation и мали веб игрички има категорија и за Nintendo Wii, и интересно и за мобилните телефони и iPhone. Хмм, можеби фали и категорија за Facebook игри? :)

Прочитај повеќе