За среќа на сите нас, iFixit се едни од бета тестерите на кои Steam им ја испрати новата конзола Steam Machine, и се едни од ретките кои наместо да пишуваат рецензија на конзолата, прво што им е во памет е да ја расклопат за да видиме од што е составена. Уредот доби една од највисоките […]

Прочитај повеќе

Иднината на видео игрите е во стримингот или барем вака мислат креаторите на новата генерација на конзоли PlayStation 4 и Xbox One. Двете конзоли доаѓаат со поддршка за пренос од гејмплејот на TwitchTV, иако далеку поспремна е конзолата на Sony. Sony отиде дотаму што копчето за стрим го стави на дофат на играчите, директно на […]

Прочитај повеќе

Valve покани бета тестери кој ќе ги испробаат 300-те прототипови од Steam Machines, нова конзола која ќе се појави на пазарот во 2014-та година. Ова е втора објава од Valva деновиве откако беше претставен Steam ОС. Конзолата е оптимизирана за оперативниот систем преку кој ќе може да се пристапи до продавницата на Valve, но и […]

Прочитај повеќе

Под мотото „Steam Universe is Expanding in 2014“ Valve го најавува почетокот на следниот чекор на компанијата, или како што велат „проширување на гејминг универзумот“. “Минатата година, го објавивме Big Picture, кориснички интерфејс за телевизори и гејмпади. Оваа година работиме на повеќе начини за поврзување на точките за корисниците кои го сакаат Steam во дневната […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе почне да ја продава својата најнова конзола XboX One од 22 ноември првин во 13 земји, а потоа од 2014-та година и во останатите пазари, меѓу кои е и Македонија. Интересно, продажбата на Xbox Оne ќе започне недела дена по продажбата на конкурентната Sony Playstation 4, која ќе биде достапна од 15 ноември. […]

Прочитај повеќе

Microsoft за првпат ја покажа содржината на Xbox One пакувањето. Станува збор за финалната верзија на конзолата, истата која ќе ја добијат и купувачите. Покрај конзолата и контролерот, како и што беше најавено, во пакувањето е додаден и Kinect 2.0 сензорот. Изненадување за корисниците ќе бидат Xbox One слушалките кои досега не беа споменувани, а […]

Прочитај повеќе

Гејминг конзолата Оuya (У-ја), која преку Kickstarter собра 8,5 милиони долари од поддржувачите, ги испорача првите модели на корисниците кои се „early adopters“. Првите испорачани уреди, иако се финален хардвер производ, сепак ги чека надградба на софтверот пред официјалната продажба во јуни. Првите рецензии за конзолата се прилично поделени, од 3,5/10 од The Verge до […]

Прочитај повеќе

Microsoft вели дека нивната конзола Xbox доживува трансформација од гејминг во конзола за забава.  Xbox Durango ќе доаѓа со нова премиум содржина во која ќе инвестира компанијата. Слично како и Amazon и Netflix и гигантот од Сиетл не ја исклучува можноста за инвестирање во авторски содржини. Дополнително, конзолата овојпат нема да се концентрира на гејмери од […]

Прочитај повеќе

Sony повторно има проблеми откако хак-триото кое се нарекува „Тројцата мускетари“ го објави LV-0 клучот кој дозволува пристап до најосетливите делови од PlayStation 3. Oва ќе дозволи хакираните конзоли да се приклучат на PSN мрежата, односно да се играат пиратски игри, иако Sony воведе пракса конзолите кои користат firmware да бидат искучени од PSN. „Тројцата […]

Прочитај повеќе

Square Enix  (Deus Ex, Hitman, Tomb Raider) започнаа со стримање на видео игри преку новиот сервис CoreOnline. Новата услуга ќе им овозможи на играчите да играат квалитетни наслови кои излегле на конзола бесплатно во својот прелистувач. „Игрите на CoreOnline се достапни преку комбинација на технологија на Google, но и технологија на Square Enix, која овозможува […]

Прочитај повеќе

Иако речиси сите подзаборавивме на Internet Explorer, Microsoft сè уште не е спремен да се откаже од својот прелистувач. Компанијата работи на изменеta верзија на својот Internet Explorer 9 кој ќе може да се користи на Xbox 360 конзолата, пишува Verge. Иако и моментално е достапна опција за гласовно пребарување (Bing), IE ќе има целосно […]

Прочитај повеќе

Повторно се разгореа шпекулациите дека Valve работат на нова конзола, откако беше забележано дека Valve бараат инженер електроничар. Шпекулациите станаа погласни откако во канцелариите на Valve беше забележан директорот на Apple, Тим Кук. Иако Apple и Valve одбииваат да изнесат детали за средбата, некакво објаснување дава Cult of Mac, портал кој е целосно посветен на Apple […]

Прочитај повеќе