Раце, поглед, положба на главата, контролер, поглед и глас се само дел од работите кои ќе може да се користат за контрола и управување со MagicLeap. Очилата за проширена реалност секако беа едни од најлудите кога првпат ги видовме. За жал технологијата која ја користат во моментот значително се разликува од онаа која ја покажуваа […]

Прочитај повеќе

Surface Dial е нов контролер од Microsoft наменет пред сѐ за интеракција со екраните на допир.  Контролерот, но и најголем дел од хардверот на презентацијата на Microsoft во Њујорк, се наменети да ги привлечат дизајнерите. Контролерот е всушност бежично копче кое може да се користи за куп команди со различна функционалност. Можностите се речиси неограничени: од […]

Прочитај повеќе

Oculus конечно ја објави цената на контролерот за виртуелна реалност и вестите се лоши. Oculus Motion ќе биде достапен за неколку месеци и ќе чини 210 долари. Заедно со уредот контролерот Rift сега чини 810 долари, а со тоа по цената го достигна HTC Vive кој чини 800 долари. Сепак ова ќе помогне на корисниците […]

Прочитај повеќе

Досега видовме куп уреди кои сакаат да го заменат комјутерското глувче и тастатурата, паметните телефони се речиси универзален контролер за сè, но тимот зад Knocki смета дека има простор за надградба. Нивниот уред без проблем го собира на дланка, а кога ќе се постави на било каква површина, Knocki ја претвора истата во далечински управувач. […]

Прочитај повеќе

Gest сака да биде нов тип на контролер, а изгледот на нараквица иако не е нешто ново за сега не е прифатен од корисниците. Една од главните промени со кои се надеваат дека ќе направат промена е тежината на уредот. За разлика од конкурентите, Gest е лесен, мек и едноставен за користење. Контролерот е составен од […]

Прочитај повеќе

Започна најголемиот саем за видеоигри Е3, вообичаено честа да го отворат саемот ја има Microsoft. Акцентот оваа година беше на Xbox One и Windows 10, но најверојатно никој не веруваше дека компанијата нема да го спомене HoloLens. Најверојатно најпријатното изненадување е „backwards compatibility“ односно можноста корисниците на Xbox One да ги играат постарите наслови. Доколку […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја претстави првата надградба на конзолата Xbox One. Станува збор за двојно зголемување на хардискот на 1TB, иако без сомневање од Microsoft ќе остават некое изненадување за Е3, најголемиот саем за видеоигри и се поврзано со нив кој ќе се одржи за помалку од една недела. Покрај поголемиот простор конзолата доаѓа и со нов […]

Прочитај повеќе

Alt Ctrl Game Jam – Скопје ќе се одржи од 13 до 22 септември. Настанот започнува со Game Jam на 13 и 14 септември, а понатаму онлајн ќе трае до 22 септември. Целта на настанот е промоција на креативноста и поинаква интеракција со видео игрите. Покрај настанот во Скопје – пријавете се тука – ќе […]

Прочитај повеќе

Steam конечно го има контролерот кој го посакуваа за своите Steam Machines. Новиот контролер повеќе наликува на класичните контролери и наместо на тачпад овојпат доаѓа и со класични копчиња. Новитет е и стикот кој за првпат се појавува на контролерот, надвор од некој од првичните предлози. Тачпадот за десниот и левиот палец остануваат, а споменатиот […]

Прочитај повеќе

По Project Shield, Nvidia работи на нова рачна конзола која ќе може да се користи како контролер за Android уреди или за стрим на PC игри на телевизор преку HDMI-порт, јави BBC. Разликата со Project Shield е што според најавите овој пат ќе станува збор за конзола која ќе биде поевтина, па со самото тоа […]

Прочитај повеќе

inFORM е нов тип на дисплеј кој е буквално три димензионален и тоа на физичко ниво. Екранот е составен од илјадници стапчиња кои се поместуваат во 3Д формата. Задвижувачите се доволно силни и можат дури и да придвижат објекти кои се поставени на „екранот“. Читањето на гестикулациите и положбата на рацете или предметите е со […]

Прочитај повеќе

Valve e решен да им се спротистави на гејминг конзолите со своја машина, но Steam Machine се уште не е на нивото на Xbox и Playstation. Првите импресии за конзолата и контролерот, кои Valve ги претстави минатиот месец, им се наклонети на двата уреди, а дел од рецезентите велат дека со нетрпение го чекаат јануари […]

Прочитај повеќе