Телефоните чии екрани може да се превиткаат одамна ветуваат дека ќе се појават на пазарот. За жал иако секој поважен настан последниве години има некаква најава за телефон со екран кој може да се превитка досега ваков телефон нема. Ова можеби наскоро ќе се промени. Samsung ќе ја одржи својата „Developer Conference“ оваа недела, а […]

Прочитај повеќе

Иако станува збор единствено за концепт, и наскоро нема да се користи за хакирање на компјутери, истражувачи успеаа да искористат ДНК за инфицирање на компјутер. Истражувачи од Универзитетот Вашингтон успеаја да инфицираат компјутер со ДНК низа. Секако, ова не е точно во целост. ДНК низата беше искористена како дел од анализирани податоци. Истражувачите потоа искористија постоечки безбедносен […]

Прочитај повеќе

Една од компаниите на Лери Пејџ која работи на електрични летала го имаше својот прв тест. Компанијата со пригодно име Kitty Hawk го претстави своето летало. Истовремено, ветувајќи дека корисниците можат да научат да летаат за неколку минути. Интересно, компанијата тврди дека нема да биде потребна никаква дозвола за летање, jави Verge.

Прочитај повеќе

Фрејзер Лид е индустриски инженер кој неодамна го претстави својот дрон кој пред се е наменет за снимање видеа. За разлика од Quadcopter моделите, Tesla дронот ќе доаѓа со нов дизајн, два мотори кој можат да работат паралелно или еден под друг. Кога моторите се еден под друг дронот може мирно да „лебди“ и да […]

Прочитај повеќе

Паметните часовници можеби се преносни компјутери на иднината, но барем засега или премногу наликуваат на пластични играчки или се помалку функционални. Ова го натера Габор Балог од Унгарија да креира сопствен концепт на паметен часовник, кој не само што ќе биде функционален, туку ќе биде и со допадлив дизајн. Според замислата часовникот ќе се поврзува […]

Прочитај повеќе

Hyperloop е концепт за нов револуционерен јавен превоз замислен од Илон Маск, визионер и извршен директор на Tesla Motors и SpaceX. Спoред г. Маск, Hyperloop може да се објасни како како спој помеѓу Конкорд, електромагнетен топ и маса за „Air Hockey“. Планот на овој нов јавен превоз, односно алфа верзијата, ќе биде објавен јавно на […]

Прочитај повеќе

Стотина стартапи се пријавија да работат од Blueseed, пиратскиот остров-брод кој ќе биде сместен во интернационалните води, oдалечен само 20 километри до Сан Франциско, и на кој ќе нема потреба од визи и дозволи за работа во САД, но во исто време ќе биде доволно блиску до Силиконската долина, ИТ центарот на светот, преполн со […]

Прочитај повеќе

Twine е забавен безжичен Wi-Fi уред опремен со сензори за температура и вибрации. Се работи за мала гумена коцка од 16 cm која се полни преку USB порт или со две мали AAA батерии, и која функционира така што ги користи внатрешните сензори што се поврзани со интернет преку Wi-Fi да собира информации и да […]

Прочитај повеќе

Microsoft претстави ново видео кое покажува како компанијата замислува технологијата да напредува, и како би изгледала во наредните десет години. Оваа замисла на Microsoft се базира на трендовите кои нивните инжинери и истражувачи ги гледаат во софтверите, уредите, екраните, сензорите, процесорите и интелигентните системи. Во видеото можат да се видат навистина интересни концепти кои многу […]

Прочитај повеќе

Владата се согласи да се спроведе во дело концептот на ИТ министерот Иво Ивановски за „отворени електронски услуги“. Концептот е да се искористата јавни и други информации од државните институции за со нив да се креираат веб сервиси или мобилни апликации од страна на компаниите кои би ги исполниле „строго дефинираните правила и стандарди“. Компаниите […]

Прочитај повеќе

Ford го претстави својот нов прототип Ford Evos, автомобил чија премиера треба да биде на овогодинешниот саем за автомобили во Франкфурт. Ford Evos e седан на хибриден погон кој ќе биде постојано приклучен на Интернет. Ford Evos моментално е само концепт бидејќи голем дел од технологијата која ќе ја содржи и футуристичките опции кои ќе […]

Прочитај повеќе

WVIL (Wireless Viewfinder Interchangeable Lens) е интересен концепт, идеја на дизајн компанијата Artefact. Идејата е да се искористат можностите на паметниот телефон за едитирање и споделување на фотографии и да му се додаде објектив кој ќе го контролира зумирањето и фокусирањето. Всушност објективот може безжично да се управува преку уредот, што овозможува да се сликате самите себе додека го контролирате објективот преку екранот на допир.

Прочитај повеќе