Uber, Airbnb и Alibaba се првите компании на кои помислуваме кога некој спомнува стартап. Секако, Европа е далеку од САД кој предничи пред сите кога се во прашање стартапи и технички компании; Кина сега започнува да го освојува светот, но дали знаете кои се најголемите стартапи во Европа? Најуспешни региони во Европа се Британија и Скандинавија. […]

Прочитај повеќе

Многу пари и повеќе нови можности ги привлекуваат кинеските технички работници преселени од Кина, назад дома. Ова е случај си Ванг Ји, кој до неодамна го живееше „американскиот сон“. „Пред неколку години Ванг Ју го живееше американскиот сон. Дипломира на Принстон, се вработи во Google и купи куќа во Силициумската долина“, пишува Bloomberg. Сепак г. […]

Прочитај повеќе

Youth Entrepreneurial Service (YES) фондацијата, организира бизнис конференција која ќе се одржи на 17. и 18. ноември. „Go International – Open innovation in ICT“ е настан кој има цел на едно место да собере повеќе компании, едукатори, истражувачи и да обезбеди директни средби. „Компаниите не можат повеќе да останат фокусирани сами на себе, да се […]

Прочитај повеќе

Кога ви посакавме добредојде на v5 на IT.com.mk IT.mk, ви најавивме еден вид на веб платформа, наместо класичен портал со вести и форум. Идејата за IT.mk да стане платформа ја имаме од самите почетоци, уште од далечната 2007 година кога ИТ беше само форум. Можеби пазарот тогаш не беше подготвен за нашата голема идеја, но веруваме дека […]

Прочитај повеќе

Twitter претстави нов редизајниран интерфејс и за прв пат претстави нови профили кои компаниите ќе можат да си ги брендираат, и кои по функционалноста и по изгледот потсетуваат на Facebook фан страните. Всушност целиот редизајн на Twitter наведува дека оваа друштвена мрежа за твитање во 140 знаци размислува да стане сериозен конкурент на Facebook. Според […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за професионални контакти LinkedIn продолжува да ја надградува својата платформа, најавувајќи нова опција која ќе им овозможи на компаниите да споделуваат статуси на LinkedIn профили. LinkedIn до сега им овозможуваше на корисниците да следат компании, а со новата опција ќе им овозможи на компаниите да допрат до оние кои ги следат. Оваа опција […]

Прочитај повеќе

LinkedIn им даде на брендовите нови опции за да се промовираат себе си и своите продукти. Брендовите сега ќе можат да додаваат препораки за продукти и сервиси, да си ги излистаат продуктите, за закачат мултимедија за продуктите и има модул за мрежа од препораки. Компаниите кои ќе дозволат рецензија на нивен продукт, ќе можат да додадат во своите реклами на мрежата дека се препорачани од корисник.

Прочитај повеќе

BBC објави интересен текст „Зошто компаниите мора да го следат секој ваш чекор на Facebook, YouTube, Twitter“, во кој пишува за денешнава моќ на потрошувачот и како денеска компаниите не можат да си дозволат да бидат дрски, да ги игнорираат корисниците и со тоа да привлечат негативна репутација.

Прочитај повеќе

Пред некој ден објавивме информација за торент фајл кој ги содржи личните информации на 100 милиони Facebook корисници. Фајлот не беше нешто спектакуларно, тоа беше само листа на информации кои корисниците дозволиле да бидат јавни. Фајлот ги демонстрираше само можните проблеми со приватноста.

Прочитај повеќе

Во Барселона се собраа над 1.300 компании и околу 50.000 посетители од целиот свет чиј интерес е напредокот и развојот на мобилната технологија. Од самиот старт на Светскиот конгрес за мобилна технологија се најавија интересни партнерства пред се на Intel со Nokia, Vodafone го најави најефтиниот мобилен кој чини само 15 долари, а се формираше алијанса од 24 оператори со цел да му конкурираат на Apple App Store. Интересно, Apple нема да присуствува на овогодинешниот настан.

Прочитај повеќе

Деновиве се одржа интерактивен саем за кариера „e-Career Fair“ во организација на Националната програма за практикантска работа и вработување „Моја Кариера“ во рамките на Проектот на УСАИД за конкурентност.

Прочитај повеќе

„Start-up“ терминот често се користи за да се посочи на нови ИТ компании или проекти кои се во развој. Глобалната start-up сцена е огромна бидејќи интернетот е игралиште за многу разновидни, иновативни и корисни идеи за онлајн сервиси. Дел од таа сцена неодамна се презентираше во Тел Авив каде се се одржа TWS 2009, настан на кој беа промовирани неколку израелски start-up компании и ИТ проекти.
 
На ТWS 2009 беа претставени 10 проекти, целата листа можете да ја најдете на TechCrunch, а ние издвоивме само неколку кои според нашето мислење навистина имаат што да понудат.

Прочитај повеќе