Наспроти општото мислење, ерата на подкастите и понатаму трае. Секојдневно се снимаат бројни квалитетни подкасти кои значително ги олеснуваат нашите секојдневни активности, особено при пешачење или возење во автобус. Поодамна, зборувавме за фиктивни аудио подкасти кои го заслужуваат вашето внимание, но овојпат би сакале да го насочиме вниманието на една апликација за подкасти. Laughable, како […]

Прочитај повеќе

Комичарот и новинар Џон Оливер во најновата епизода на Last Week Tonight имаше фантастично интервју со поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, во кој зборуваат за шпионирањето. Г. Сноуден, сега во азил во Русија, објави доверливи документи од американската Национална агенција за безбедност (NSA) со кои се откри дека NSA нелегално ги прислушува граѓаните и […]

Прочитај повеќе

Клуб за стендап комедија во Барселона ќе се обиде на своите посетители да им наплати според тоа колку уживале во претставите. Доколку сте збунети како ќе биде изведено ова, клубот Teatreneu на задната страна на секој од столовите има таблет компјутер кој ќе ги брои насмевките на посетителите, односно ќе ги следи со технологија за […]

Прочитај повеќе

Порталот за хумор и сатира, Funny or Die го објави своето најдолго видео. Се работи за iSteve, сатиричниот филм за основачот на Apple, Стив Џобс, кој почина во октомври 2011-та година. Филмот е полесна и комична верзија на биографијата на култниот основач. Сценариото е напишано за три дена со мало истражување на Wikipedia. „Во вистински […]

Прочитај повеќе

Студиото Fox го издаде првиот трејлер за филмот „The Internship Movie“. Филмот е комедија за влијанието на интернет и дигиталната ера врз традиционалните компании. Па кога компанијата во која работат Овен Вилсон и Винс Вон ќе биде затворена тие доаѓаат до брилијантна идеја  – „Стажирање во Google“. Интересно, заедно со The Social Network и iJobs ова […]

Прочитај повеќе

Хедер Најт од Marylin Monrobot лабораторијата на својот TED говор претстави робот, вештачка интелигенција која не само што кажува научени вицеви туку прави стендап изведба ориентирајќи се според расположението на публиката или „харизматична изведба на робот“. Роботот користи камера и микрофон да ги препознае боите на картичките преку кои публиката го искажува мислењето за шегата, по што продолжува да се адаптира во својата стендап комедија.

Прочитај повеќе