Изворниот код на Windows XP е објавен на неколку локации. 4chan, торенти и мега фајлови се дел од споделувањето на кодот. Повеќе експерти ја потврдија оригиналноста на фајловите, а Microsoft истражува од каде е „излезен“ кодот. Оригиналниот фајл е „тежок“ 43 GB, но споделен е и помал фајл од 3GB, јави Gizmodo. Разликата во големините […]

Прочитај повеќе

Hacker Rank е сервис кој се обидува да ја пронајде вистинската работа за секој развивач. Организацијата сега споделува дел од податоците кои ги има во својата база со надеж дека ќе им помогнат во иднина. Еве дел од интересните податоци од истражувањето во кое учествувале 39.441 девелопери. Најголем дел од развивачите почнуваат да кодираат како помлади. […]

Прочитај повеќе

Истражувачите од MIT работат на решение кое во иднина може да помогне за скратување на дел од работата на програмерите. CodeCarbonCopy или CCC, автоматски може да ги препознае и прилагоди линиите код кои го копирате и вметнувате во вашето решeние. Креирањето на нов код и вообичаено содржи „рециклирање“ на претходно напишан код, или пронаоѓање на готови […]

Прочитај повеќе

Истражувачи од Microsoft и Универзитетот Кембриџ, креираа вештачка интелигенција која може самостојно да пишува код. DeepCoder пребарува по библиотеки, го пронаоѓа соодветниот дел од кодот и го вметнува во програмата. Засега вештачката интелигенција може да се користи за создавање на основен софтвер. Во некоја идна верзија корисниците нема да мора да знаат да програмираат за да ги реализираат […]

Прочитај повеќе

Минатата година Google дознавме дека кодот на сите сервиси на Google е долг 2 милијарди линии код. Колку импресивна е оваа бројка подобро покажува иконографикот, кој го сподели The Next Web. Од ова дознаваме дека за првиот спејс шатл софтверот беше долг 400.000 линии код или само 10 пати повеќе од просечна iPhone апликација. Најпопуларнaта онлајн […]

Прочитај повеќе

Фонтот кој го користите додека го пишувате вашиот код не ви е доволно прегледен? Нема проблем, Mononoki е токму креиран за девелопери, а неговиот дизајнер Матијас Телен го направи фонтот да биде достапен потполно бесплатно, јави The Next Web. Фонтот е лесно разбирлив, совршен за работа со IDE или текст едитор, и е прилагоден за […]

Прочитај повеќе

Дали некојпат сте се запрашале колку е долг кодот на Google? Сопред Рејчел Потвин, инженер во Google околу 2 милијарди линии код и 86 терабајти простор за базата на податоци. Овој код е за сите сервиси на Google: пребарувачот, Google Maps, YouTube, Google Docs, Gmail, но и сите останати сервиси на пребарувачот. За споредба Microsoft […]

Прочитај повеќе

Без специјална и официјална најава Google лансираше конкурент на GitHub, Cloud Source Repositories. Kако и популарниот GitHub, сервисот на Google нуди простор за складирање и уредување на код на Google Cloud платформата, јави Venture Beat. Во моментов Google не претставува опасност за Github и сервисите кои нудат слична услуга, но ќе користи како уште една […]

Прочитај повеќе

Не престануваат изненадувањата за Linux корисниците од страна на компаниите кои не работат со слободен софтвер. Откако Microsoft го надгради Skype за Linux, Adobe објави детали за својот уредувач за веб развивачи кој е со отворен код и работи под MIT лиценцата. Уредувачот е наречен Brackets и сѐ уште не е официјално објавен, но за […]

Прочитај повеќе

Новиот начин на код за поправање на грешки (Error Correcting Code), што е дел од поновите проекти на универзитетот MIT, ќе ги кодира податоците подобро со цел да не загубат од точноста без разлика на шумот присутен во каналот без разлика дали станува збор за оптички влакна или безжична конекција. Идејата на истражувачите од MIT […]

Прочитај повеќе

YouTube тестира нова страна која иако во моментов не е достапна за корисниците, сепак може да се активира со додавање на „колаче“ во прелистувачот, открива GHacks. Да го внесете колачето отворeте го YouTube.com на вашиот прелистувач, потоа на Chrome отворете Developer Tools, односно притиснете CTRL + SHIFT + J или на Firefox CTRL + SHIFT […]

Прочитај повеќе

Google го ослободи кодот на најновата верзија на Android, 4.0, или популарно познат како Ice Cream Sandwich. Ова е доста интересен потег од страна на Google кој претходно одбија да го објават кодот на Honeycomb, верзијата за таблет компјутери, велејќи дека причината за тоа е дека производителите би го користеле и за телефони и со […]

Прочитај повеќе