Transmission e брза и едноставна алатка за преземање торенти. Достапна во open-source форма, програмот стои на располагање за Windows околина, но и за macOS, Linux, или веб. Интересно е тоа што најновата, трета верзија е, всушност, првото поголемо надополнување во последните две години. Мило нѝ е што тимот зад алатката решил да пружи втора шанса. […]

Прочитај повеќе

Edison Mail се рекламира како најдобриот и-мејл клиент за вашиот мак, но покрај тоа што нема да имате проблем да ја симнете апликацијата и за Android, моментно се работи и на верзија за Windows 10. Клиентот Edison Mail можеби не е најдобар, но во поглед на дизајнот и функционалноста, се наоѓа исклучително блиску до тронот. […]

Прочитај повеќе

GTA San Andreas, една од најдобрите игри од овој серијал, е бесплатна, но само преку новиот клиент за игри и продавница на Rockstar Games. Таканаречениот Rockstar Games Launcher можете да го преземете од тука и, по неговото инсталирање и логирање, да си ја зграпчите GTA San Andreas. За жал, се работи за истата онаa San […]

Прочитај повеќе

И додека војната на клиентите се заканува да ја достигне критичната точка, GOG се труди да ги смири страстите и да поврати дел од душевниот мир на секојдневниот гејмер. Втората верзија на нивниот клиент, GOG Galaxy, ги обединува сите клиенти и ги постројува од една, појдовна точка. Клиентот е се уште во затворена бета, но, […]

Прочитај повеќе

Тwitter реши да ја прекине поддршката за TweetDeck на неколку различни платформи со цел да ги натера корисниците да ја користат веб-базирана верзија на клиентот која e „брза и богата со функционалности“ и Chrome апликација која нуди нотификации. ТweetDeck, кој беше купен од Twitter за 40 милиони долари во 2011-та година, сега ќе биде достапен […]

Прочитај повеќе

Подобрениот TweetDeck за Chrome и веб апликацијата сега дозволува интеракција со твитовите од било каде и да се појават во апликацијата. Тоа значи дека ќе може да одговарата на твитовите, да ги ретвитувате или да го обележувате како омилени. Дополнително, вели Twitter, сегашниот сопственик на клиентот, подобрено е и како се следат другите корисници, и […]

Прочитај повеќе

TweetDeck, eден од најпопуларните декстоп клиенти за твитање, од неодамна во сопственост на Twitter, сега објави нова верзија во која претстави неколку интересно новини. Додадена е опција за креирање, едитирање и бришење на Twitter листи директно во апликацијата. Сега има и нови две колумни за прикажување на активностите и интеракциите со другите корисници, што значи […]

Прочитај повеќе

Корисничкото искуство е наjвредното мислење кога се работи за продукт, бренд или компанија. Затоа, од среда, Златна книга стартува новина каде корисниците ќе можат да остават коментар или оцена за компанијата која е излистана на сајтот.

Прочитај повеќе

Клиентот е секогаш во право, дури и кога не е во право. Тоа е мантрата на модерниот бизнис, која со друштвените мрежи станува сериозна идеја која брендовите треба да ја размислат поубаво. Не бидејќи клиентот е навистина секогаш во право, туку бидејќи може да го сподели своето искуство со сите други кои ќе му веруваат повеќе нему бидејќи му се пријатели, отколку на некоја непозната „корпорација“ или „бренд“.

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи се ново интересно поле каде компаниите и брендовите можат да си играат, да креираат интерактивни кампањи и да комуницираат со потрошувачите.

Прочитај повеќе

Новата 2 верзија на десктоп клиентот Seesmic покрај пристапот до и апдејтирање на статусот на популарните друштвени мрежи, сега доаѓа со 40 апликации и сервиси.

Прочитај повеќе

Новите верзии на Twitter клиентите Echofon и TwееtDeck ќе го користат новиот User Stream API на Twitter за да објавуваат статуси во реално време, без потреба да се рефрешира фидот. Секој одговор на твитот, ретвитување или порака ќе се појави веднаш во реално време.

Прочитај повеќе