Читачи на електронски книги не се никаков новитер и со децении нудат можности за едноставна и ефикасна транзиција од пишан кон дигитален формат. Kobo Elipsa се опишува како хибрид од iPad и Kindle Pro, констатација која ја потврдивме уште на првиот поглед. Се работи за читач со екран кој не прикажува отсјаји и е со […]

Прочитај повеќе

Најверојатно не е никаква тајна дека кога се во прашање таблетите за читање, Kindle на Amazon е пред конкуренцијата. Ова главно се должи на огромната бибилиотека на Amazon, но и компанијата постојано го надградува уредот. Десет години по почетокот на продажбата на првиот Kindle, Amazon ја претстави надградбата на Kindle Oasis. Kindle Oasis е најновата […]

Прочитај повеќе

Fire Phone и официјално оди во историјата. Amazon ги потроши залихите на нивниот телефон кој требаше да биде конкуренција на iPhone, а според информациите од најголемата продавница, нема податоци дали и кога ќе се врати назад, забележа Geekwire. На продавницата нема ниту еден од двата модели, со 32 и 64GB слободен простор, а и Amazon […]

Прочитај повеќе

Amazon работи на услуга која ќе им овозможи на љубителите на книгата за претплата од 10 долари месечно да имаат пристап до 600.000 книги и илјадници аудио книги. Kindle Unlimited ќе им овозможи на корисниците да преземат колку книги сакаат, меѓу кои се и популарните Lord of the Rings, Hunger Games и Harry Potter. Услугата […]

Прочитај повеќе

Amazon ја претстави новата генерација на Kindle таблет компјутери. За разлика од претходниците, овој пат Џеф Безос презентацијата на 8,9 инчниот Kindle Fire HDX, 7-инчниот Kindle Fire и нова надградена верзија на Kindle Fire HD ја направи пред многу мал број новинари. Уредите доаѓаат во период кога Amazon го има највисокиот удел во користењето на […]

Прочитај повеќе

Таблетот на Amazon, Kindle, со 42.5 отсто од измерениот сообрaќај е најупотребуван Android таблет компјутер за пристап на интернет на северноамериканскиот пазар. Сепак кога станува збор за најкористен таблет компјутер, првото место останува во „рацете“ на iPad со 84.3 отсто од интернет сообраќајот и пораст од 1.9 отсто од јуни, покажува анализата на Chitika. Интересно […]

Прочитај повеќе

Продажбата на грамофонски плочи на Amazon бележи пораст од 745 отсто од 2008 година. Зголемување на продажбата на грамофонски плочи во период кога најголем дел од музиката се префрла на „облакот“ изгледа зачудувачки, но се е дел од извонредната стратегија на Amazon. Секој купувач кој ќе купи музика на плоча или CD, бесплатно ја добива […]

Прочитај повеќе

Во 2013 година нѐ очекуваат потполно нови Kindle таблет комјутери. Станува збор за најмалку три нови таблети кои ќе дебитираат во периодот околу новогодишните празници, велат анонимни извори на BGR. За почеток ќе бидат надградени дисплеите на досегашните таблет компјутери на Amazon. Наскоро, најевтината верзија на 7-инчниот Kindle Fire ќе добие HD екран со 1280×800 […]

Прочитај повеќе

Стартуван во 2007-ма година, Goodreads за бргу време стана едно од најпопуларните места на Веб за наоѓање на книги и дискутирање за литературни дела. Сега сајтот кој има 16 милиони корисници, ќе биде интегриран во е-читачот Kindle за да понуди „подобро корисничко искуство“. „Книгите – приказните и идеити внатре во нив – се дел од […]

Прочитај повеќе

Веќе објавивме за апликации за вашиот Android уред, па не би било фер да ги запоставиме и корисниците на iPhone и iPad кои може да избираат од повеќе од милион апликации. За да не трошат време на разгледување на сите алтернативи, еве една листа од 5 апликации кои мора да ги имате. Clear е одлична […]

Прочитај повеќе

Едукативниот портал Schools објави интересни податоци од истражување кое се однесува на средствата преку кои читателите стигаат до книгите.  Истражувањата покажуваат дека бројот на читатели на дигитални книги е во пораст и дека 43 отсто од Американците користеле Kindle, iPad, Nook или некој друг уред за читање. Бројот на таблет комјутери или е-читачи е удвоен во […]

Прочитај повеќе

Amazon можеби може да си дозволи да ги продава своите таблет компјутери далеку поскапо, но нема намера да ја покачува цената бидејќи идејата е да стане конкурент на Apple, Google и Microsoft, не со продавање на таблет компјутерите, туку со продавање услуга. „Не сакаме да правиме пари од продавање уреди, туку кога корисниците ги користат […]

Прочитај повеќе