Нова игра, нов успех и нов рекорд од македонската компанија Final Frontier Games. Kickstarter кампањата за Robin Hood and the Merry Men ја затворија со 537.093 долари од 6762 поддржувачи.  Со оваа сума го надминаа минималниот праг за 2685%. Досега собрани 1 милион долари од Kickstarter Ова можеби и не е најголемиот исчeкор кој тимот […]

Прочитај повеќе

Tank Chess e друштвена игра на Предраг и Драган  Лазовиќ, татко и син кои со години изработуваат друштвени игри. Предраг изработува игри повеќе од 25 години, а над 40 негови игри се издадени во Србија. Играта Tank Chess успешно ја привршува Kickstarter кампањата; за реализација на играта беа потребни 2.000 долари, но добија над 50.000 долари од […]

Прочитај повеќе

Личен термостат, ова е описот кој најверојатно е најсоодветен за Embr Wave. Станува збор за преносен уред креиран од студенти од MIT. Уредот може да го згрее или да го излади корисникот, а дел од корисниците го опишаа како топла шоља чај. Уредот наликува на алка или на часовник и се носи на зглобот на […]

Прочитај повеќе

Проблемот со загадениот воздух во градовите во Македонија, во зимскиот период не е решен. Дури и во моментов загадувањето во вечерните часови во Скопје е високо. Поставените мерни станици помагаат да се направи груба проценка на загадувањето, но за поточни податоци едноставно, не се доволни. Bloom е нов преносен сензор кој може да мери различни соединенија […]

Прочитај повеќе

Slice of Life е хрватски филм инспириран од научната фантaстика од осумдесетите, култниот Blade Runner на Ридли Скот. За довршување на филмот на студиото Julius Film му се потребни 25.000 долари кои ќе се обиде да ги собере на Kickstarter. Julius Film е основан од Дино Јулиус и Лика Хрговиќ. Во фимот нема компјутерски генерирани ефекти. […]

Прочитај повеќе

Надополнето @5 мај, 1:20 Заврши најуспешната македонска kickstarter кампања досега. Rise to Nobility на Final Frontier Games привлече 4.611 поддржувачи кои придонесоа со 370.760 долари. Отклучени се и сите проширени во кампањата. Претходниот рекорд од околу 110.000 долари беше за Cavern Tavern.  PnP верзијата на играта ќе биде достапна од јули, а физичката верзија ќе започне […]

Прочитај повеќе

Минатата година на KickStarter завршија две успешни кампањи од Македонија. По затворањето на crowdfunding процесот, активностите се потешки за забележување и самите поддржувачи знаат многу малку што се случува зад сцената… Затоа разговаравме со: Милан Тасевски, основач на Archona Games; и Иванa и Војкан Крстевски, Тони Тошевски, Маја Матовска од Final Frontier Games; со цел […]

Прочитај повеќе

„Глупавиот“ телефон Light кој на своите корисници требаше да им овозможи основна функционалност, ќе доцни со испораките. Оригинално телефонот требаше да пристигне на крајот на овој месец, но поради непредвидени проблеми за најголем дел од поддржувачите ќе биде достапен идната година. Проблемите се поради дел од функционалностите на iOS кои не можат да се прилагодат. […]

Прочитај повеќе

Кина е велесила во многу области, некои добри, некои не толку. Се чини дека отсекогаш го имале приматот кога е во прашање фалсификувањето на производи. Тоа не се менува ниту денес. Фабриките во Шензен, Кина за рекордно време можат да се пренаменат за изработка на Kickstarter производ, но и за фалсификување на истите, јави Quartz. Куп компании […]

Прочитај повеќе

По Exploding Kittens, Метју Инман од популарниот сајт The Oatmeal собира средства за нова игра со карти, повторно на KickStarter. Негов партнер и во овој проект е Илан Ли од Xbox и ARG. Претходната игра со карти собра над 8,7 милиони американски долари од над 219.000 поддржувачи, а нивната нова игра е на добар пат да ја престигне. На […]

Прочитај повеќе

Алатките како Siri, Google Now, Cortana, како и одличната направа Amazon Echo веќе покажаа дека иднината е сега, а Lucy делува како соодветна надградба која го прави наредниот чекор во технолошката еволуција. Lucy е единствениот асистент кој ќе ви го треба за вашиот паметен дом. Преку екран осетлив на допир, камера и микрофон, можете да […]

Прочитај повеќе

Видеоиграта на српското студио Moonburnt, COLUMNAE: A Past Under Construction успешно ја заврши својата kickstarter-кампања. Во текот на кампањата играта собра 41.000 евра, од над 1.000 поддржувачи. Играта веќе надмина уште еден предизвик, откако претходно успешно ја заврши Steam Greenlight кампањата. Дејствието на играта е сместено во „steampunk“ универзум во свет во кој по катастрофален […]

Прочитај повеќе