Европската комисија го казни Qualcomm 1.2 милијарди долари или 997 милиони евра. Високата казна доаѓа поради нарушување на законот на заштита на конкуренцијата. Европската комисија оцени дека Qualcomm надвор од законите му плаќал на Apple за поповолна позиција на пазарот. Qualcomm плаќал милијарди за да ги спречи конкурентите да им продаваат чипови на Apple. Двете […]

Прочитај повеќе

Во јуни Европската Унија го казни Google со рекордна казна од 2.42 милијарди евра. Според најавите од Европската комисија, 2018 би можела да биде поеденакво лоша година. Причина за казната е промоцијата на рекламите од компанијата пред рекламите на своите конкуренти. Google е вклучен во уште две истраги за Android и за Ad Sense. Разгледувањето […]

Прочитај повеќе

Поради криење на податоци и давање на лажни податоци при купувањето на WhatsApp, Facebook заработи казна од 110 милиони евра, јави BBC. В0 2014 година Европската комисија ја дозволи зделката вредна 22 милијарди долари. Facebook тогаш тврдеше дека нема да има никава промена во правилата за користење на апликацијата. Сепак, во 2016 година компанијатата ги […]

Прочитај повеќе

Амбасадата на Турција во Македонија поднесе тужба поради искажана навреда на друштвени мрежи. Тужбата е за лицето со иницијали Е. А. кое има двојно државјанство: на Република Македонија и на Република Турција. Тужбата е за користење на иронични, навредливи и несоодветни зборови, пренесува Anadolu Agency. Со ова обвинетиот преку својот профил на друштвена мрежа наштетил […]

Прочитај повеќе

Федералната агенција за авијација на САД одлучи да забрани внесување на Galaxy Note 7 во авионите. Ова најверојатно ќе биде и последниот показател за оние корисници кои досега не го вратиле телефонот, да го направат тоа. Телефонот не смее да биде кај патникот, во личниот багаж на патникот, но ниту во останатиот багаж. Ако некој […]

Прочитај повеќе

Обновено 30. август 2016, 18:30 Apple денеска постави неславен рекорд во Европа, компанијата ќе биде казнета 13 милијарди евра, поради неплатен данок. Ова е најголема казна која ја платила некоја компанија. Веднаш по објавувањето акциите на компанијата паднаа 3 отсто. Компанијата најави дека ќе ја обжали одлуката. Казната е поради предноста која им ја овозможува […]

Прочитај повеќе

Mинатата недела полицијата во Калифорнија го сопре автономното возило на Google поради пребавно возење и блокирање на сообраќајот. Но, освен што беше малку комична ситуација за Google, сепак ова отвори интересна тема – кој ќе ја плати казната во случај на прекршок на автономните возила? Во моментов ова прашање не е премногу сериозно, со оглед […]

Прочитај повеќе

Францускиот суд го казни новинарот и активист Оливие Bluetouff Лаурели со парична казна од 3.000 евра бидејќи објави доверливи документи. Но, проблемот е што судот го прогласи за виновен поради објавување на документи кои беа достапни преку линк на Google. Линкот кој г. Лаурели го пронајде води до 7,7 гигабајти податоци од јавното здравство кои […]

Прочитај повеќе

САД ќе и исплати 50 милиони долари на компанијата Apptricity, бидејќи пиратирала илјадници копии од нивниот софтвер, јавува BBC. Apptricity развива софтвер за логистика за Армијата на САД од 2004 година, но војската го користи на далеку поголем број на компјутери отколку што има лиценци. Според податоците на Apptricity, софтверот е купен со 500 лиценци, […]

Прочитај повеќе

Е-Sport Entertainment Association (ESEA) од Калифорнија е казнета со 1.000.000 долари бидејќи ги злоупотребила компјутерите на 14.000 корисници за собирање на биткоини. Компанијата успеала во период од две недели да собере 30 дигитални монети кои сега вредат околу 17.000 долари, јавува Wired. ESEA овозможува организира натпревари во Counter-Strike за играчите, на кои им нуди „anti-cheat“ […]

Прочитај повеќе

Покрај неколкуте игнорирани предупредувања, Европската Унија го казни Microsoft кој веќе две години одбиваше да им даде опција на корисниците Windows да избираат сопствен веб прегледувач, туку со самото инсталирање на ОС-от им наложуваше да го користат Internet Explorer. The European Commission fines #Microsoft for non-compliance with browser choice commitments ow.ly/ir98H #Antitrust — European Commission(@EU_Commission) […]

Прочитај повеќе

На европските регулатори по се изгlеда им здодеа однесувањето на Microsoft. Откако во јули се заканија дека ќе го казнат Microsoft, сега отпочнуваат со правна развршница на случајот, јавува Reuters. Откако регулаторите чекаа три години за рамноправно  интегрирање на сите прелистувачи во Windows 7, а тоа не се случи, тие се подготвуваат за правна разрешница. Microsoft […]

Прочитај повеќе