Еден од најпопуларните развивачи на антивирус, Kaspersky Lab, неколку месеци не може да го продава својот антивирус на владините агенции на САД. Причината за ова е забраната на Одделот за домашна безбедност за користење на Kaspersky на владини компјутери. Во надеж дека ќе ја променат одлуката, Kaspersky започна судски спор. Компанијата од Федералниот суд побара […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите производители на антивирус, руската компанија Kaspersky, најави значајни промени. Софтверот на компанијата ќе биде отворен за прегледи од независни експерти. Промената доаѓа по обвинувањата за шпионажа, и забраната за користење во владините агенции во САД. За оваа цел Kaspersky ќе отвори три центри за транспарентност во САД, Европа и Азија. Најавата вели дека новата пракса може да […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab предупредува дека нов мулти-платформски малициозен код се шири преку Facebook Messenger. Се чини дека никогаш нема да бидат довoлно советите „Не ги отварај сите линкови и видеа кои ти стигаат на Facebook“. Новиот малициозен софтвер се шири преку чет платформата и може да инфицира повеќе оперативни системи. Начинот на ширење не е нов. […]

Прочитај повеќе

Софистициран малициозен софтвер е искористен за инфилтрирање во над 140 компании и банки. Кодот е изработен по примерот на Stuxnet и функционира без крерирање на фајлови на инфицираните машини, поради ова нападот е исклучително тешко да се открие, вели Kaspersky. Компанијата и самата беше цел на сличен напад со Duqu 2.0. Кодот се чува единствно во […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab се оградува од обвинувањата на двајца поранешни вработени кои во текст на Reuters тврдат дека компанијата ја злоупотребува својата доверба кај корисниците. Според нивните тврдења, Kaspersky Lab прави софтверот на конкурентите Avast, AVG и Microsoft да биде препознаен како вирус, и често да биде избришан. Компанијата успешно ги манипулирала конкурентскиот софтвер да избрише […]

Прочитај повеќе

Aмериканската Националната агенција за безбедност (NSA) крие шпионски софтвер во хард-дисковите кои се инсталираат на милиони компјутери. Најпогодени се Western Digital, Seagate и Toshiba, но и останатите големи произведувачи, велат безбедностните експерти од Kaspersky Lab. Софтверот кој е инсталиран на хард-дискот е на скриена локација и останува на дискот и покрај форматирањете и реинсталација на […]

Прочитај повеќе

Злонамерен софтвер кој ги напаѓа банкоматите во Источна Европа им овозможува на напаѓачите да ги испразнат целите касети на банкоматите. Крстен Tyupkin, овој софтвер е пронајден на повеќе од 50 банкомати низ Европа, но се претпоставува дека софтверот е раширен и во САД, Индија и Кина, велат од Kaspersky Lab. Backdoor.MSIL.Tyupkin ги напаѓа банкоматите кои […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Kaspersky Lab откри нов шпионски софтвер кој цели пет години крадел енкриптирани документи од разни влади, дипломати, политички групи и институции кои се бават со истражување. Вирусот наречен „Rocra“ (скратено од „Црвениот октомври“ според романот на Том Кленси за истоимената руска подморница) најчесто ги напаѓа земјите од Источна Европа, односно од поранешниот Руски […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија стави крај на шпекулациите, и потврди дека работат на оперативен систем кој ќе се користи за заштита на важни индустриски ИТ системи. Основачот на Kaspersky Lab, Јуџин Касперски, во блог пост објасни дека на светот му е потребен нов таков оперативен систем кој ќе ги штити индустриските ИТ системи кои не се доволно […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab откри софистициран злонамерен софтвер кој масивно инфицирал околу 600 системи на индивидуалци, компании, академски и владини институции на Иран, Израел, Судан, Сирија и Саудиска Арабија, крадејќи им информации уште од 2010 година. Flame, како што го нарекуваат софтверот, е дел од добро-координирана сајбер шпионажа за која се потребни ресурси од државно ниво. Kaspersky […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Labs, eдна од најголемите безбедносни и анти-вирус компании, отвори регионално претставништво за југоисточна Европа во Љубљана. Од Словенија, компанијата ќе ги таргетира пазарите во Србија, Хрватска, Албанија, Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Грција и Кипар. „Треба да бидете присутни на теренот на денешниот ИКТ пазар. Меѓу главните задачи на новото претставништво ќе биде […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab ги предупреди Andorid корисниците дека се појави нов тројанец со име – Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a кој до сега заразил доста мобилни уреди.

Прочитај повеќе