Осносите помеѓу Саудиска Арабија и Канада се влошени. Саудиска Арабија го избрка канадскиот амбасадор и го повлече својот амбасадор од Канада; ја суспендираше трговијата и инвестициите во Канада; па дури и ги прекина директните летови до Торонто на државниот авиопревозник. Листата мерки, која не завршува на ова, покажува дека односите помеѓу двете држави се најлоши […]

Прочитај повеќе

Една од најстарите софтверски компании во регионот, хрватскиот IN2 сега е дел од канадскиот гигант Constellation Software. Компанијта постои од 1992 година, а речиси и да нема поголем софтверски проект во Хрватска во кој не учествувале, вели Netokracija. Веста за промената на сопственост излезе на крајот на минатата недела. IN2 има над 650 вработени, а […]

Прочитај повеќе

Канадските власти одлучија дека пристапот до брз интернет е подеднакво важен како пристапот до електрична енергија. Канадската комисија за радио, телевизија и телекомуникации, бара сите граѓани на Канада да имаат пристап до неограничен интернет и брзина од 50Mbps. „Пристапот до широкопојасен интернет е клучен и е основна телекомуникациска услуга која сите Канаѓани мора да ја […]

Прочитај повеќе

Безбедносен пропуст во мобилните прелистувачи се користи за сајбер напади на паметните телефони, oд страна на канадски, американски и британски тајни служби. Дополнително постоеле и планови за напади преку линкови за Google и Samsung продавниците, јави националниот канадски новински сервис CBC. Прелистувачот со најголем број на напади е UC Browser кој во периодот на нападите […]

Прочитај повеќе

Најголемата аквизиција оваа година е Informatica, софтверска компанија која за сума од 5,3 милијарди долари сега е во сопственост на Canada Pension Plan Investment Board и Permira, јави New York Times. Но, и покрај тоа што компанијата го промени сопственикот, активностите на Informatica остануваат непроменети и нема да има мешање на сопствениците. Тековните активности како […]

Прочитај повеќе


Следната недела ќе проработи првиот биткоин банкомат во светот. Локацијата на банкоматот ќе биде во центарот на Ванкувер, во Канада, а идејата е на неколку ентузијасти. Основач на компанијата која е сопственик на банкоматот е Мајкл Деметер, јавува Wired. Биткоин е нова децентрализирана електронска валута за која може да прочитате повеќе тука. Корисниците на банкоматот […]

Прочитај повеќе

Тејлор Мур од Канада ја понуди својата куќа во Алберта на продажба за околу 400.000 долари. Но, ова не би било воопшто вест доколку тој не побара целата или дел од сумата да му биде исплатена во Bitcoins. Bitcoins се децентрализирана електронска валута што ќе овозможи испраќање пари од било каде до било каде без […]

Прочитај повеќе

Наместо да предаваме во училница и да трошиме и печатиме книги би можеле да правиме и HD едукација, значи да направиме телевизиска едукација на голем број корисници, повеќе отколку што собира едно училиште. Вака размислува 9-годишниот Марко Чаласан кој неодамна стана најмладиот Мicrosoft систем администратор во светот.

Прочитај повеќе