Спонзориран текст

Нема храна! Има ли чаре?

Спонзорирано од Еден на Еден

во Спонзорирани

Ако тргнавте да пазарите во супермаркетот Гранап во Карпош, големи се шансите дека ве пречека голем знак – НЕМА ХРАНА! Сигурно се разочаравте, но знајте дека многу полошо се чувствуваат илјадници Македонци секојдневно, бидејќи всушност ова за нив е секојдневие! Гранап маркетите во соработка со маркетинг агенцијата Еден на Еден ја направија оваа акција со […]

Прочитај повеќе

Претставниците од Републиканската партија неодамна им овозможија на телеком операторите да ја продаваат интернет историјата на своите корисници. Операторите можеа ова да го прават и досега, иако им беше потребна дозвола од корисниците. Новата промена овозможува ова да го прават без дозвола. Активистот Адам Мекеланеј ќе се обиде да им покаже на сите кои гласаа […]

Прочитај повеќе

По Exploding Kittens, Метју Инман од популарниот сајт The Oatmeal собира средства за нова игра со карти, повторно на KickStarter. Негов партнер и во овој проект е Илан Ли од Xbox и ARG. Претходната игра со карти собра над 8,7 милиони американски долари од над 219.000 поддржувачи, а нивната нова игра е на добар пат да ја престигне. На […]

Прочитај повеќе

Над 140 директори и основачи на американските технолошки компании не го сакаат Доналд Трамп за претседател на САД. Тие објавија заедничко отворено писмо на Medium во кое го нарекоа г. Трамп „катастрофа за иновациите“. „Веруваме во инклузивност на државата која ќе ги негува можностите, креативноста и еднаквите можности за сите. Доналд Трамп не верува во ова. […]

Прочитај повеќе

Microsoft е сериозен во своите намери сериозно да не подзамисли и да ги одбереме токму Surface таблет компјутерите или Windows Phone паметните телефони. Новата понуда на компанијата трае до 27 октомври, а овозможува корисниците да ги заменат своите iPhone, iPad или Android уреди, за вредносни ваучери со кои можат да купат Microsoft мобилни уреди. Откако минатата недела […]

Прочитај повеќе

Canonical, коj на 22 јули побараа помош од своите корисници и технолошки ентузијасти да се вклучат во кампањата за собирање на 32 милиони долари за Ubuntu Edge, денес има собрано повеќе од 10,3 милиони долари. Сепак и покрај рекордот, кампањата е неуспешна бидејќи им недостизаат 20 милиони долари. Првата позиција во собирање на средства преку […]

Прочитај повеќе

Македонските твиреџии му се налутија на Twitter бидејќи наместо „Македонија“ ја користи непопуларната наставка „FYROM” за означување на локацијата на твитот. Наставката се додадава кога пишувате твит и може да се исклучи. Поради револтот стотина твитерџии стартуваа кампања #TwitterDontYouFYROMMeSayMacedonia во која го тагираат @Twitter. Според TweetArchivist, има околу 300 твита со тој хаштаг, иако според […]

Прочитај повеќе

Нема да навлегувам и да објаснувам Што е QR код, под претпоставка дека повеќето од вас веќе знаете, а оние кои сакаат да се потсетат можат да го прочитаат натписот од претходно. Практиките во Македонија во креативната употреба на QR кодовите и не се така честа појава иако секако постојат исклучоци. Би сакала да направам […]

Прочитај повеќе

Основачот на Facebook, Марк Закерберг направи интервју со претседателот на САД, Барак Обама кој ја стартува својата кампања за вториот мандат Facebook настанот е да се привлече и ангажираат младите за политичките прашања, всушност самата кампања на г. Обама стартуваше токму со Facebook апликација и сајт со Facebook Connect.

Прочитај повеќе

Facebook е централната алатка во кампањата за втор мандат на сегашниот претседател на САД. Барам Обама ја стартува својата „Are you in?” кампања на својот сајт поканувајќи ги сите заинтересирани гласачи да се логираат со Facebook профил. Исто како и за првите негови избори, целта е да се искористи виралноста на друштвени мрежи да се сподели пораката.

Прочитај повеќе

Застрашувачки. Порнографија. Сајбер малтретирање. Кражба на лични податоци… ова се популарните теми денес, 08 февруари 2011, на светскиот Ден за детската интернет безбедност.

Прочитај повеќе

Google го објави Google Ads for Global Advertisers сајтот на кој се објавени совети и алатки за како локален бизнис да може да си ги преведе рекламите и сајтот со цел тој локален бизнис да се прошири и на странските пазари.

Прочитај повеќе