C06 е подвижна робо-камера, прв производ на истоимената компанија. Станува збор за специјализиран уред, наменет за екипите за спасување, брза помош и против-пожарните единици. Робот-камерата треба да биде едноставна за користење и на непристапен терен. Сè што корисниците треба да направат е да го фрлат роботот и потоа преку LTE можат да ја гледаат камерата […]

Прочитај повеќе

Еден од најпознатите производители на фотоапарати и камери престанува со производство на оваа опрема и се фокусира на медицинска опрема и уреди, јави Wall Street Journal. Долго време компанијата беше препознатлива по своите фотоапарати. Во еден период дигиталните апарати Olympus според продажбата беа на второ место, веднаш зад Sony. Сепак промената која ја донесоа паметните […]

Прочитај повеќе

Телефонот и YouTube се двата први чекори за сите филмомани. Првото ви треба за да ја овековечите вашата визија, а второто за масовно да ја дистрибуирате. Почетничкиот продукт обично е домашно видео од таква продукција на која само мама може да се гордее. Токму поради тоа, потребно е да го направите и третиот чекор, а […]

Прочитај повеќе

Камерите вообичаено снимаат во видливиот спектар и не може да го снимат Wi-Fi зрачењето. The Thought Emporium креираа камера која може да го сними Wi-Fi сигналот и потоа оваа слика може да да се презентира. Дополнително, на крајот има и упатство ако сакате самите да тестирате колку сте вешти, може да се обидете да направите сопствена камера […]

Прочитај повеќе

Snap не се откажува од хардверот, компанијата ја претстави новата генерација на очила. Очилата доаѓаат таман во периодот за летен одмор и би требало да бидат достапни за периодот кога најчесто се фотографираме. Можеби најважното што може да се каже за овие очила е констатацијата дека овие очила корисниците всушност ќе ги носат. Како и […]

Прочитај повеќе

Еден од новитетите на iOS кој помина помалку незабележително е автоматското скенирање и интерпретација на QR кодовите со камерата. Дел од апликациите кои беа специјализирани за скенирање на QR кодови се непотребни. Ова не е изненадување со оглед на тоа дека постои тенденција за интегрирање на дел од функционалностите на апликациите во оперативните системи. За […]

Прочитај повеќе

PC Magazine одделија исклучително кориснa опрема во нивниот мартовски број, а ние едноставно моравме да ги споделиме со вас. Intel Vaunt Smart Glasses се паметни очила кои не само што изгледаат убаво и ненаметливо туку и се одликуваат со практични функции. На стаклата од очилата и во вашето видно поле можат да се проектираат најразлични […]

Прочитај повеќе

Google пред неколку месеци претстави паметна камера која со помош на вештачка интелигенција го фотографира корисникот. Компанијата ја претстави камерата на почетокот на октомври  заедно со куп други уреди. Google Clips е нова камера од Google која овозможува автоматско фотографирање. Корисникот единствено ја вклучува камерата, а потоа уредот благодарение на вештачката интелигенција самостојно одлучува кога […]

Прочитај повеќе

Најпознатиот производител на акциони камери, GoPro, претстави нова 360 камера – Fusion. Со оглед на репутацијата на GoPro, интересот за камерата не е изненадување. Fusion доаѓа со двојна камера која овозможува покривање на целата околина. Квалитетот на видеото е 5.2К при 30 fps, а фотографиите можат да бидат до 18 МР. Освен 360-слика, камерата снима и […]

Прочитај повеќе

Поголемиот дел безбедносни камери доаѓаат со посебен софтвер кој ви дозволува во кое било време и од кое било место да видите што се случува во вашиот дом. Ова знае да биде исклучително корисно доколку сте надвор, а сакате да проверите каква е ситуацијата во внатрешноста на вашиот дом. Но, што доколку имате камера која […]

Прочитај повеќе

Најверојатно досега сте слушнале за покривањето на камерата на лаптопот. Минатата година основачот на Facebook, со една негова фотографија покажа дека и тој ги покрива камерата и микрофонот на лаптопот. Неколку месеци подоцна, директорот на Федералното истражно биро, Џејмс Коми, излезе со совет за корисниците за покривање на камерата. 3 things about this photo of […]

Прочитај повеќе

Nokia изминатава недела најави дека преку партнерства ќе се обиде да се врати на врвот. Речиси веднаш потоа Nokia најави партнерство со Zeiss. Компаниите соработуваа и претходно пред компанијата да пропадне и брендот да биде продаден на HMD. Ова не е прва соработка на Nokia и Carl Zeiss. Некои модели и претходно доаѓаа со овие леќи, […]

Прочитај повеќе