Иако изгледа импресивно оверклокуван кога се лади со течен азот, новата серија на Intel Core процесори не ги импресионира медиумите. Првиот поглед на Kaby Lake дури ги натера ArsTechnica да се запрашаат: „Дали десктоп процесорите се мртви?“. Главната причина за лошиот прием е недоволната разлика во процесирачка моќ со Skylake. За сопствениците на Haswell и […]

Прочитај повеќе

Таман AMD помислија дека ќе се приближат до перформансите на Intel, презентација на Kaby Lake го покажува i7-7700K на 7GHz… Перформансите на новата генерација не се толку подобри од претходникот, но Kaby Lake е креиран за оверклокување. Intel i7-7700K процесорот работи на 4.2GHz, а со турбо на 4.5GHz. Сепак рускиот сајт OCLab дојде до процесорот […]

Прочитај повеќе

Лаптопот кој по многумина е најдобриот лаптоп за 2016-та година, надминувајќи го дури и MacBook Pro ќе добие нов модел. Dell најави дека нивниот лаптоп – XPS 13 наскоро ќе добиде хибриден, таблет/лаптоп модел. Надградбата не застанува тука. Dell ќе го надгради и процесорот па новата верзија на лаптопот ќе доаѓа со Kaby Lake процесор. Оваа […]

Прочитај повеќе

Intel и AMD ги претставија новите процесори. Дискусијата за кои процесори е попаметно да ги ставите во вашата нова десктоп конфигурација не е започната, но што и да одлучите ќе мора да доаѓа со Windows 10. Постарите оперативни системи Windows 7 и 8 нема да бидат надградувани за новите процесори. Ниту Kaby Lake на Intel, […]

Прочитај повеќе

Новиот уред од Surface серијата на Microsoft нема да биде таблет компјутер, туку all-in-one десктоп, вели The Next Web. Доколку шпекулацијата се покаже како точна тогаш Microsoft ќе ги копира Apple, кои освен iPad таблетите, ги произведуваат и iMac компјутерите. Единствена причина поради која досега не сме виделе десктоп компјутер од Microsoft е определбата на компанијата […]

Прочитај повеќе