Познат пропуст им овозможува на пиратите да хостираат порнографија на YouTube. Серверите на YouTube се злоупотребуваат со хостирање на приватни видеа кои понатаму се поставуваат на сајтови. Пиратите ги закачуваат овие видеа на YouTube, но ги означуваат како приватни. На платформата овие видеа не можат да бидат пронајдени, бидејќи не се јавуваат при пребарување со […]

Прочитај повеќе

Бевме прилично изненадени кога GG.mk во својата прва епизода го најавија Марко “GP” Марковиќ како гостин. Да бидам искрен, морав да изгуглам кој е Марко бидејќи немав налетано на ниту едно негово видео претходно… но причината за тоа е едноставна – не сум дел од неговата целна група. По гледањето на неговото гостување во GG, […]

Прочитај повеќе

Најпопуларниот сервис за споделување на видео содржина, YouTube, со YouTube Community, воведува промени кои ќе го приближат до друштвена мрежа. Најголемата промена е отворање на можност за креаторите да споделувааат слики и коментари. Нема речиси никакво ограничување на содржините кои можат да бидат споделени, од текст, слики, анимирани слики. Слично како и на видеата, посетителите и новата […]

Прочитај повеќе

Видео продуцентот Лук Бергерон а.к.а. Запатоу, искористи 280 популарни видеа на интернет за да го создаде ова 5-минутно ремек дело. На својот Google+ профил Лук ги има објавено линковите од сите искористени видеа. Уживајте… [youtube]0YlTOSiVLnQ[/youtube]

Прочитај повеќе

Дали мислите дека Google е #1 сајт по посетеност? Дали сте се запрашале колку % од светската популација е на Facebook? Дали знаете колку минути месечно поминува просечниот корисник на Facebook? Колку слики се објавуваат на Facebook секоја секунда? Одговорите на овие и уште многу интересни прашања поврзани со друштвените медиуми ќе ги пронајдете во […]

Прочитај повеќе

Најголемата видео друштвена мрежа YouTube им овозможи на своите корисници кои закачуваат видеа пристап до новa, подобрена статистика за видеа и канали. Полесна навигација, подетални извештаи и податоци за тоа како расте вашата публика и како да ја зголемите гледаноста на видеата се само дел од подобрувањата во опциите за статистика. Статистика за видеата и […]

Прочитај повеќе

Сигурно сте се прашале кои се најгледаните видеа на YouTube и сте имале разни претпоставки за тоа… но, она што ќе ви го откриеме во овој текст е далеку од вашите очекувања. Лично бев запрепастен за тоа кои се 10-те најгледани видеа на YouTube на сите времиња… Како најгледано видео со повеќе од 610,850,000 прегледи […]

Прочитај повеќе

Видео спотот, римејк на песната Smooth Criminal од Мајкл Џексон, на хрватските виолончелисти Стјепан Хаусер и Лука Сулуќ стана вистински хит на YouTube. Видеото кое беше постирано пред само неколку дена, односно на 20.01.11, досега доби над 750.000 прегледи и преку 12.000 likes.

Прочитај повеќе

AdAge.com, познатиот магазин за вести, анализи и информации од светот на медиумите и маркетингот создаде интересна листа на топ 10 вирални видео реклами на сите времиња. Листата е направена благодарение на компанијата VisibleMeasures.com која специјализира во следење и мерење на ефектот на комерцијалните видео кампањи на интернет.

Прочитај повеќе

Минатата недела во текстот “Анти-вувузела мерки” објаснив за неколку мерки со кои би можеле да го намалите или целосно избегнете звукот на досадните вувузели кои станаа главна тема на светското првенство во Јужна Африка.. Покрај мал милион Flash игри, Facebook групи, посебни сајтови и петиции со кои се бара забранување на вувузелите, денеска се огласи на оваа тема и Google, со тоа што на YouTube објави опција со која ќе можете при гледањето на било кое видео, да “уживате” во звукот на вувузелите.

Прочитај повеќе

Секоe YouTube видео се симнува додека го гледате. Симнувањето продолжува и доколку кликнете пауза. Ова може да биде проблем на многумина корисници кои имаат лимит на својот интернет сообраќај, пример 10 или 15 гигабајти, посебно може да биде проблем кога ќе се одбере подолго видео за потоа да се сфати дека е погрешно или воопшто не е интересно.

Прочитај повеќе

Изреалскиот артист Офир Кутиел познат како Kutiman искористи аматерски музички видеа на YouTube, зеде семплови/парчиња од нив, ги измикса и направи свој оригинален албум. Откако го постира неговиот албум „Thru You“ за недела дена доби милион посети поради кои неговиот сајтот станува недостапен заради искористените ресурси.

Прочитај повеќе