Минатата недела го најавивме третото издание на Next Generation Conference кое ќе се одржи на 12-ти мај. Настанот е за сите љубители на технологијата кои ќе имаат можност да слушнат говори на неколку теми, и тоа: Net / DB / QA, Java / FrontEnd и Трендови во технологијата. Еден од говорниците на конференцијата е Никола Живков, Technology Line менаџер во […]

Прочитај повеќе

JavaSkop ’18 е еден од настаните кои се речиси задолжителни за девелоперите во Македонија. Ова е трет пат настанот да се одржува под ова име, а претходното може го знаете под името JavaDay. Агендата и презентерите за JavaSkop ’18, кој ќе се одржи на 31 март, може да ги најдете на следниот линк. Минатата година настанот […]

Прочитај повеќе

Вилјам Алсуп е судијата на кој му беше доделен судскиот спор помеѓу Oracle и Google, во кој се одлучуваше иднината на Android. Пред почетокот на спорот, г. Алсуп немаше никакво познавање од Java, иако знаеше да програмира. Сепак за потребите на спорот судијата научи и Java. Иако и самиот признава дека не знае Java премногу […]

Прочитај повеќе

Не толку одамна, Microsoft беше една од компаниите кои не сакаа да слушнат за отворен код. Сега компанијата е една од најотворените, барем ако судиме по бројот на контрибутори, покажуваат податоците кои ги сподели GitHub. Една од главните причини за промените е промената на раководството, а со тоа и на насоката во која се движи компанијата. […]

Прочитај повеќе

Github, омилената платформа за споделување код на 9 милиони програмери објави анализа во која ги излиста најпопуларните програмски јазици кои најчесто ги употребуваат корисниците на сервисот. Податоците се изработени врз основа на јавните и приватните складишта (repositories), односно сите корисници кои го користат Github. Промените се забележуваат на дното на листата, додека средината е непороменета. […]

Прочитај повеќе

Windows 10 станува од добар подобар, а се чини дека Microsoft под водството на Сатја Надела не може да направи погрешен чекор. Компанијата најави дека се откажува од емулацијата на Android и iOS апликациите и наместо ова ќе им овозможи на девелоперите да го „донесат“ веќе постоечкиот код на Windows 10. Компанијата најави две нови […]

Прочитај повеќе

Во потрага по таленти кои би можеле да ги вклопат во својот тим, македонската софтверска компанија Seavus организира две бесплатни обуки за програмскиот јазик Java и системот за развој на апликации .Net. Обуките се наменети за дипломирани студенти или апсолвенти на студии за информатички технологи и компјутерски науки. Java обуката ќе се фокусира на детално […]

Прочитај повеќе

Python е најпопуларниот програмски јазик за вовед во програмирањето на универзитети во САД. Python е омилен на 8 од 10 најпрестижни оддели за компјутерски науки, или на 27 од 39-те најпрестижни универзитети како воведен јазик за програмирање, јавува CACM. Се започна пред три години кога MIT и UC Berkeley воведите во програмирање го заменија со […]

Прочитај повеќе

Seavus Oracle ги повикува сите студенти од техничките факултети, дипломирани или апсолвенти, да аплицираат на беспалтната обука за Java. Обуката ќе трае 18 дена од 25 март до мај годинава, а рокот за аплицирање е до 7-ми март. Учесниците на обуката ќе можат да ги усовршат своите вештини и да бидат препознаени како Java експерти, […]

Прочитај повеќе

Секој Mac корисник кој ја има направено последната надградба на системот, доколку отвори веб-сајт кој содржи Java содржина, ќе биде пречекан со пораката дека недостасува додатокот. Ова е само уште еден чекор на Apple во отстранувањето на Java од својот софтвер. Претходно тие ја укинаа пре-инсталираната верзија на Java која доаѓаше со сите Mac компјутери, […]

Прочитај повеќе

Оracle нема да добие оштета од една милијарди долари бидејќи судот од Калифорнија пресуди во корист на Google, велејќи дека API-јата на програмскиот јазик Java кои ги користеше Google за Android не можат да се заштитат со авторски права. Oracle во својата тужба вели дека Google морал да плати лиценца за користење на Java API-ја. […]

Прочитај повеќе

Сведочењето на поранешниот директор на Sun Microsystems, Џонатан Швартц само што му помогна на Google да се одбрани од тужбата на Oracle дека украле делови од Java API-ја за Android без да платата лиценци и дозвола, пренесува Cnet. На судењето Oracle како доказен материјал претстави имејл докази од главниот за Android, Енди Рубин, од кои […]

Прочитај повеќе