Препродавање клучеви за игри, кои подоцна можат да бидат активирани на платформи како Steam, стана нелегално во Јапонија. Таквото кршење на законот може да доведе и до пет години затвор, парична казна од 41 000 евра, или комбинација од двете. Според најновите надополнувања во Unfair Competition Prevention Act, во Јапонија стана нелегално да се препродаваат […]

Прочитај повеќе

Со Одисеја во вселената на Стенли Кубрик, започна да работи првиот канал со супер висока резолуција. Првиот канал доаѓа во Јапонија од радиодифузерот NHK. Супер високата 8К има 16 пати поголема резолуција од HD TV. За рекреирање на Одисеја, NHK ги скенираше оригиналните негативи на филмот, вели BBC. Радиодифузерот работи на 8К од 1995. Следниот […]

Прочитај повеќе

Неодамна беше претставен минијатурниот телефон Palm, уредот за жал ќе биде достапен единствено за корисниците на Verizon. Но, дека можеби постои и поголем интерес за помали уреди покажува и јапонскиот телеком NTT Docomo. Производител на Card Keitai KY-01L е Kyocera. Компанијата на своите корисници ќе им понуди минијатурен и минималистички телефон. Уредот доаѓа со две копчиња, […]

Прочитај повеќе

Јапонска финансиска агенција најави дека ќе воведе построги критериуми кога е во прашање тргувањето со криптовалути. Со оглед на тоа дека постоеше опасност и да забранат тргување со криптовалути, новата промена е добра вест за сите. Јапонија досега имаше проблеми со пробивање на заштитата и крадење на крипо валути. Причина за построгите мeрки секако е Coincheck, […]

Прочитај повеќе

Овците кои ги мапираа Фарските Острови имаат сериозна конкуренција за најкул решение за мапирање на Google Street View. Асука, Ако и Пуко се три Акита кучиња кои најверојатно се најинтересниот водич на Google Street View. Кучињата се користат за мапирање на градот и околината на јапонскиот град Одате. Технологијта која е искористена е многу слична […]

Прочитај повеќе

Робо-кучето од Aibo, произведено од Sony, се врати поумно од било кога. Со помош на вештачката интелигенција, роботчето е позабавно од претходно. Лоша вест за жал, е дека играчката чини 1.700 долари и барем засега е достапна единствено во Јапонија.

Прочитај повеќе

Универзитетот од Токио претстави нов робот, Kengoro. Kengoro е дело на Јуки Асано, Кеи Окада и Масуаки Инаба од катедрата за роботика. Роботот може да изведува сложени движења, а во споделеното видео, роботот прави (имитира) повеќе вежби. Иако вежбањето најверојатно ќе биде бескорисно, за креирање на роботот се потребни повеќе напредни концепти, и креирање на […]

Прочитај повеќе

Група јапонски научници создаде мини дрон кој може да ги замени пчелите во процесот на запрашување на растенијата. Поточно, научниците од National Institute of Advanced Industrial Science од Цукуба работат на развој на леплив гел, со кој ќе се може коњски влакна да се лепат на дрон за да собираат полен, јави MIT Technology Review.   Дронот во […]

Прочитај повеќе

Google и пет партнери во 2014 година инвестираа 300 милиони долари во подводен кабел со брзина од 60 терабити во секунда (60 милиони Mbsp) со должина од 9.000 километри. Конечно денес овој систем е оперативен. Кабелскиот систем е наречен Faster и го спојува Орегон со две точки во Јапонија, Чиба и Мие. Капацитетот на кабелот […]

Прочитај повеќе

Аnonymous ги сруши сајтовите на производителот на автомобили Nissan во знак на протест против ловот на делфини на јапонски компании. За волја на вистината, Nissan нема никаква поврзаност со китоловците, но станува збор за голема јапонска компанија која е искористена како прокси за да го привлече вниманието и да ја подигне свеста. Сајтовите на Nissan […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот хотел Henn na, или во превод „чуден“, е хотел во кој исклучиво работат роботи. Тие ги пречекуваат гостите, тие ги служат гостите, и тие им кажуваат чао на крајот на посетата. Повеќе информации за јапонското хотелиерство со роботи ќе најдете на Motherboard.

Прочитај повеќе

Најверојатно секој од нас гледал барем еден филм во кој протагонистот се покрива преку глава или користи кул апаратчиња да го скрие својот идентитет од властите кои го набљудуваат секој чекор на населението. Сега има полесен начин за криење на идентитет, и почуден. Групата јапонски истражувачи, NII, креираше очила кои ќе ги збунат сензорите и […]

Прочитај повеќе