Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, 102-то издание! Студеното време стега, а снегот неуспешно се труди да ги затрупа сите гејминг вести од минатата недела. Премрзнати, и по успешно направени два снешковци, нè стопли веста дека за Dragon Age: Origins произлезе огромна закрпа која […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, единаесетто издание. Ноќта помеѓу први и втори декември се одржа долгоочекуваниот настан The Game Awards 2016. Дали настанот ги оправда вашите очекувања и дали вашата омилена игра се најде како една од најдобрите? Целосен увид за номинации, награди […]

Прочитај повеќе

Кратката посета на Македонија на Френк Нојригат, ко-основачот на Startup Weekend, беше навистина продуктивна. По две недели Френк ни остави еден интересен извештај за проблемите, предизвиците и решенијата како да се унапреди македонскиот стартап екосистем. „Македонија е далеку од исполнување на стартап потенцијалот кој го има, но со оглед на проблемите и предизвиците кои стојат […]

Прочитај повеќе

Македонија би требало да има три пати повеќе стартапи, но незаинтересираноста на студентите, одливот на мозоци и големината на пазарот, прават бројот на нови иновативни компании да биде значително помал во однос на државите кои се со слична популација и географски положба, вели извештајот на Френк Нојригат, ко-основач на Startup Weekend и стартап експерт кој […]

Прочитај повеќе

Македонија напредуваше 10 места, и се наоѓа на 57-тото во новиот извештај за ИТ подготвеност на Светскиот економски форум во кој се оценети вкупно 148 земји. Според различните параметри, Македонија рангира подобро од некои свои балкански соседи, но не и од Хрватска, Словенија, Црна Гора и Турција, што се должи на пристапниот интернет и поврзаноста. […]

Прочитај повеќе

Кога е Европската Унија во прашање, Македонија останува на статус-кво. Земјата оди чекор-по-чекор во исполнување на препораките за членство во Унијата, но, според извештајот од Комисијата за октомври 2012 до септември 2013 година , треба уште многу да се работи, од поправање на судството, спречување на корупцијата, раст на економијата и почитување на човековото право, […]

Прочитај повеќе

Според истражувањето на мобилната огласувачка мрежа ClickAttack, македонските корисници најмногу користат мобилен интернет преку платформата на Apple, скоро два пати повеќе од Android, додека Хрватите и Босанците најмногу ја користат платформата на Google. Гледајќи по друштвените мрежи каде се води битката кој е подобар ОС – Android или iOS, и знаејќи го стандардот во земјата, […]

Прочитај повеќе

Дури 55 проценти од американските корисници на мобилна телефонија користат „паметни“ телефони. Две третини од луѓето кои купиле нов телефон се одлучиле за „паметен“ телефон. Оваа вест е објавена по анализата на Nielsen, која споделува и  други интересни податоци. Според истата анализа од целокупната продажба на паметни телефони, 51,4 отсто се Android телефони, 34 отсто […]

Прочитај повеќе

Кина, Куба, Иран, Северна Кореја, Саудиска Арабија, Сирија… Во земјите во кои традиционалните медиуми се контролирани, Интернетот стана форум каде луѓето можат слободно да си го споделат своето мислење, вели организацијата Репортери без граници во својот годишен извештај „Непријателите на Интернетот“. Овој извештај се објавува по повод 12 март – Светски ден против онлајн цензура. […]

Прочитај повеќе

Gartner пред неколку дена објави извештај за тоа каква била продажбата на персонални компјутери во третиот квартал, а со новиот извештај го покрива пазарот на мобилни телефони во третиот квартал.Според Gartner, на глобално ниво продажбата на мобилни телефони во третиот квартал има раст од 5,6 отсто на 440,5 милиони мобилни телефони, што е многу помалку […]

Прочитај повеќе

Истражувачката компанија Gartner објави извештај според кој оваа година профитот од онлајн музика се очекува да порасне за 7 отсто, или на 6,3 милијарди долари. Причината за овој раст е подемот на музичките сервиси како Spotify, iTunes, Rdio, Pandora и многу други. Gartner предвидува дека до 2015 потрошувачката за онлајн музика ќе порасне на 7,7 […]

Прочитај повеќе

Google објави најнов извештај за транспарентност во кој се објавени сите барања од страна на државите и судовите во светот да се отстрануваат содржини од сервисите на Google, како и барања за кориснички податоци. Според последниот извештај за транспарентност, кој важи за од jануари до jуни, ваквите барања од страна на државите и судовите се […]

Прочитај повеќе