Овој викенд, на 4 мај, израелската сајбер одбрана успешно се справи со онлајн напади од Хамас. Речиси веднаш потоа израелското воено воздухопловство ја бомбардираше зградата од која потекнуваа онлајн нападите. Ова е првиот директен одговор со воена сила на сајбер напади, јави ZDNet. CLEARED FOR RELEASE: We thwarted an attempted Hamas cyber offensive against Israeli […]

Прочитај повеќе

На Израел отпаѓа една петтина од приватните инвестици во сајбер безбедноста. Можеби токму поради ова не ни треба да не изнанадува што Израел е лидер на ова поле. За повеќе податоци погледнете го видеото од Vice.

Прочитај повеќе

Овој месец ќе се одржи Биталон, хакатон во кој учесниците ќе се обидат да раскажат приказна. Приказните кои ќе бидат раскажани се за еврејската заедница во Битола. Учесниците ќе се обидат тоа да го направат преку старите гробишта во Битола, изработувајќи дигитална платформа за посетителите на Паркот на живите. Вo тимот кој стои зад хакатонот […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Wall Street Journal објави дека Русија преку Kaspersky украла податоци на NSA. Овој податок до САД го пренеле израелски шпиони кои во исто време биле длабоко инфилтрирани во Kaspersky. Израелските шпиони го следеле во живо протокот на податоци од NSA до Kaspersky, јави Washington Post. Настанот се случил во 2015 година. Шпионите од […]

Прочитај повеќе

Израелскиот стартап RealFace кој работи на технологија за препознавање на ликови, стана дел од Apple. Стартапот е основан во 2014 година и работи на технологија со која се препознава ликот. Оваа технологија може да се користи за биометриско логирање. RealFace е помала компанија со околу 10 вработени. Досега компанијата собра 1 милион долари, а работеа на […]

Прочитај повеќе

До 2030 година патиштата ќе можат безжично да ги полнат електричните возила. Израелскиот стартап Electroad има идејно решение кое веќе успешно ги помина првите тестови. Стартапот веќе е добитник на финансии од фондот на Европската Унија, Horizon 2020. Идејата на стартапот не само што е практична, туку е и едноставна за изведба на веќе постоечки патишта. […]

Прочитај повеќе

Вклучувањето на камерите или микрофонот без знаење на корисниците и нивно прислушување или следење е доста актуелна тема, особено во Македонија по објавата на таканаречените „бомби“. Група истражувачи од универзитетот Бен Гурион од Израел, сега додадоа уште една главоболка за оние кои барем малку се обидуваат да ја заштитат својата приватност – докажаа дека и […]

Прочитај повеќе

Само во првите два месеци од 2016 година европскиот стартап екосистем, вклучувајќи го и Израел, успее да собере инвестиции во вредност од 2,66 милијарди евра. Овие средства се инвестирани во 527 различни зделки, јави Tech.eu. За споредба, во истиот период инвестициите изнесуваа 1,99 милијарди евра, во половина помалку зделки. Ова е пораст од 34 отсто […]

Прочитај повеќе

Сајбер нападите кои имаат последици на физичко ниво се се почеста опасност. По изралските напади на постројките за збогатување на ураниум и заканите за напад на американските централи, и постројки за транспорт и дистрибуција на нафта, најнова жртва на ваков напад е патната инфраструктура на Израел, јавува Business Insider. Цел на нападот се тунелите на […]

Прочитај повеќе

Израел е под сајбер опсада, или 44 милиони сајбер напади како што велат тамошните власти, откако се обновени воздушните напади врз Газа, јавува Reuters. Oвој пат не се работи за Хамас кои покрај ракетирањето се препукуваа со Израелците на Twitter, туку и сајтови се мета на хактивистите Anonymous кои тврдат тврди дека во операцијата наречена OpIsrael […]

Прочитај повеќе

Во чудно истакнување на моќ и угнетеност истовремено пред меѓународната јавност, исламските фундементалисти Хамас ги твитање нападите врз Тел Авив со софистицирани ирански ракети Fajr-5. Организацијата владее со појасот Газа, отсечен дел од Палестина, кој е контроверзно затворен од Израел. Иако Газа со години е место за битки меѓу палестинците и израелците, сепак ова се […]

Прочитај повеќе

Откако се откри дека Stuxnet е сајбер оружје на САД и Израел, многумина се посомневаа дека и Flame, неодамна откриениот шпионски софтвер, е нивно дело со кое држат будно око врз Иран и нивната нуклеарна програма, иако и двете земји го негираа тоа. Kaspersky Lab, кои го открија Flame, вели за BBC дека целта на […]

Прочитај повеќе