Бројката на лажни и-мејлови е огромна, а измамите кои се пласираат во нив знаат да бидат исклучително софистицирани и со огромни последици. Во случај да се прашувате до кој степен е развиена вашата перцепција за разликување измамнички од легитимни и-мејлови, би можеле да го проверите новиот онлајн квиз на Google. За да го тестирате вашето […]

Прочитај повеќе

Софистицирана мрежа составена од 125 Android апликации ги „олесниле“ огласувачите неколку стотици милиони долари. Огласите наместо до корисници стигнувале до ботови кои ги отворале рекламите и со тоа им носеле заработка на операторите. Злоупотребата ја откри BuzzFeed кој потоа му ги испрати податоците и на Google. Google брзо по ова ја испита состојбата и реагираше. […]

Прочитај повеќе

Група сајбер-криминалци која се потпишува како STD Company, им се  заканува на компаниите дека ќе има ја уништи онлајн репутацијата ако не платат. Сејаји станува збор за нешто што би можело да се карактеризира единствено како онлајн рекет. Дел од алатките на располагање на групата се Twitter ботови, лажни прегледи и коментари на Instagram. Со овие […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе сте го изгледале „Фати ме ако можеш“ (Catch Me If You Can) приказната за вештиот фалсификатор. Вистинскиот Френк Абагнејл пред некоја година, ја раскажа својата приказна за „Talks at Google“. Она што може да го заклучиме од говорот е дека без разлика колку е безбеден некој систем, безбеден е единствено колку луѓето. Говорот […]

Прочитај повеќе

Ок нема да станете милионер, ама сепак… Начинот на кој функционира Amazon им овозможува на злонамерниците да заработат од книги кои не ги напишале. Поточно ниту некој ни напишал, ниту некој ги прочитал. Измамниците нема да станат милионери, но можат лесно да заработат стотина долари дневно. Измамата е едностава, измамникот остава книга, често составена од […]

Прочитај повеќе

Над 800 милиони долари тежат лажните кликови од мобилни телефони само во првите 3 месеци на 2018 година, јави AppsFlyer. „Кога се во прашање мобилните измами никој не е имун, ниту огласувачите, ниту апликациите, ниту мрежата“, вели компанијата. Истражувањето кое го направија опфати 6.000 апликациии инсталирани 10 милијарди пати. Штетата која е направена на огласувачите […]

Прочитај повеќе

Група бугарски измамници успеа да собере 1 милион долари за авторски права на песни од Spotify. Tие креирале неколку плејлисти и куп лажни Spotify корисници за да го зголемат бројот на пуштања на песните. Потоа, Spotify им исплатил 1 милион долари, јави Quartz. Групата пријавила 2 плејлисти со по околу 500 песни. Она што е […]

Прочитај повеќе

Група истржувачи објавија документ во кој тврдат дека манипулациајта со биткоин е полесна отколку што изгледа. Дополнително, порастот на цената на биткоин минатата година од 150 на 1 000 долари го лоцираа кај еден манипулатор. Според овој документ со цената на вредноста на биткоин манипулираат најмногу еден или двајца големи играчи. Како причина за ова […]

Прочитај повеќе

Дваесет и две годишниот кумановски „хакер“, со иницијалите А.Д. решил да дојде до брза пара така што извршил упад во кориснички акаунт на рекламната платформа Content.ad на туѓо лице и си земал за слобода да си префрли нешто повеќе од 11.000 US долари. Осомничениот ја постигнал таквата цел така што ги променило податоците за исплата на […]

Прочитај повеќе

Intel Celeron процесори лажно се продаваат како Ryzen 7 1700 на Amazon. Најмалку двајца купувачи по отпакувањето на процесорот  забележале дека производот не соодвествува со она што го купиле. За среќа Amazon им ги замени производите. Иако на прв поглед е потешко да се направи разликата, со малку повнимателно загледување брзо се забележува дека процесорот не […]

Прочитај повеќе

Би очекувале дека во техничките и напредни компании вработените не може да бидат измамени со имејл измама? Погрешно! Евалдас Римасаускас од Литванија со фишинг измама олесни две американски компании за 100 милиони долари, јави Engadget. Двете компании се одлучија да не го откријат својот идентитет. Помеѓу 2013 и 2015 г. Римасаускас водеше лажна компанија од […]

Прочитај повеќе

Над 250.000 лажни веб сајтови и над половина милион лажни корисници (ботови) секој ден заработуваат околу 5 милиони US долари. Станува збор за руска сајбер мрежа која заработува со измама на реклами пласирана од видео огласувачите. Огласувачите исплаќаат средства како за преглед, но нивните видеа ги отвораат ботови. Измамниците успевале да добијат висока цена за […]

Прочитај повеќе