Најголемата друштвена мрежа Facebook ќе запре со политичко рекламирање на една недела пред претседателските избори во САД. На 27 октомври ќе запрат политичките реклами. Пред тоа ќе започнат мерки кои ќе ги спречат обидите за разубедување на излегување на гласање. По изборите друштвената мрежа ќе се обиде резултатите да бидат видливи единствено од официјални страници. […]

Прочитај повеќе

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат за помалку од 10 дена, а условите поради пандемијата секако ќе бидат исклучителни и ќе биде потребна поголема грижа за безбедност. Вообичаено партиите излегуваат со низа ветувања кои ги претставуваат на граѓаните. Секако ИТ секторот не е најважен, но за најголем дел од другите сектори може да прочитате насекаде. […]

Прочитај повеќе

Нови податоци од Cambridge Analytica – британската консултантска фирма која користеше комбинација на дигитални алатки, собирање на податоци, нивна препродажба и неетичко комбинирање на податоците со стратешки комуникации укажуваат дека операциите на компанијата се поголеми отколку првично се веруваше. Новите податоци се дел од документите на Британи Кајзер и овој пат се споделени преку Twitter профилот […]

Прочитај повеќе

Оваа недела претставници на Amazon, Google, Twitter, Oath (Yahoo), Microsoft, Snap и Apple се сретнаа во седиштето на Facebook. На средбата имаше и претставници од Одделот за домашна безбедност и Федералното истражно биро. Претставниците на најголемите технички компании и безбедносните агенции се сретнаа да зборуваат за опасноста од руско мешање во следните избори, јави New […]

Прочитај повеќе

Најверојатно и да не знаевте дека во тек се локални избори, од изгледот на вашите ѕидови на друштвените мрежи, брзо може да го заклучите ова. Секако, во Македонија и овој пат го имаме вообичаениот фолклор. Дел од проблемите се и во начинот на кој го користиме интернетот и пребарувачите. Ако побарате: „Партија Х предавници“ или […]

Прочитај повеќе

Тајни документи на Националната агенција за безбедност (NSA) кои ги покажуваат обидите на Русија да влијае на изборите во САД протекоа во јавноста. Федералното истражно биро веќе го упаси изворот кој ги сподели овие податоци со Intercept. Во споделените документи за прв пат е презентиран начинот на кој руските хакери планирале и можеби успеале да дојдат […]

Прочитај повеќе

Емануел Макрон е новиот претседател на Франција. Сепак на неколку дена пред изборите, во изборниот молк во јавноста беше објавена имејл комуникацијата на кандидатот за претседател. Се покажа дека комуникацијата не влијаеше на резултатот на изборите, но останува прашањето, кој ги организира нападите? Слични објави имаше и за Хилари Клинтон, иако таа имаше доволно време […]

Прочитај повеќе

САД протера 35 руски дипломати за кои тврдат дека се обиделе да влијаат на изборите во САД. Станува збор за членови на руската агецнија G.R.U. кои во САД влегоа со дипломатски документи. Истрагите на Федералното истражно биро и Одделот за национална безбедност, покажаа дека G.R.U. се зад нападите на серверите на Демократите. Агенциите затворија и два имоти […]

Прочитај повеќе

TED пред некое време за прв пат објави постаро видео од 2013 година.  Можеби главна причина за ова е актуелна објавата на неколку агенции од САД и претседателот на САД кои повторно ја обвинија Русија за влијание врз американските избори за претседател. „Бевме безбедни бидејќи инвестиравме во безбедноста. Можеа да ги нарушат изборите. Не верувам […]

Прочитај повеќе

На помалку од една недела до изборите на граѓаните им е достапна нова алатка. Нерегуларности е алатка што треба да им помогне на граѓаните едноставно да пријавуваат различен вид на изборни нерегуларности, притисоци или проблеми. Сè ова е во функција на спроведување фер и слободни избори во  Република Македонија. Алатката го користи истиот систем Ushahidi […]

Прочитај повеќе

Стравот од хакирана гласачка опрема и влијание на хакерите на изборите во САД, може да донесе пребројување на гласовите во неколку држави. Кандидатот на Зелената партија Џил Стајн најави дека ќе побара пребројување во три држави: Пенсилванија, Мичиген и Висконсин. Првичните предупредувања јавно излегоа на почетокот на оваа недела. Тим безбедносни експерти предупреди дека машините […]

Прочитај повеќе

Тие што мислат дека лажните вести на Facebook се причината зошто некој гласал за Трамп покажуваат значителен недостиг на емпатија и не успеваат да ја разберат пораката на новоизбраниот претседател, вели основачот на друштвената мрежа Facebook, Марк Закерберг на сцената на конференцијата Techonomy. Тој ја негира приказната дека лажните вести за изборите и претседателските кандидати […]

Прочитај повеќе