Секако ќе има многу интересни вести од CES кога телевизорите се во прашање. Сепак најинтересната вест досега од саемот за електроника е дека Apple ќе го отвори iTunes за Android телевизорите. Засега ова го најави единствено Samsung, иако изгледа речиси неверојатно дека и други партнери нема во иднина да добијат апликација за своите уреди. На […]

Прочитај повеќе

Оние кои имаат Apple направа знаат дека е вистински пекол кога треба да се префрли колекцијата од музички фајлови на некоја друга направа која не е Apple. Tаквата музика е во формат кој не може да биде прочитан од повеќето плеери кои не припаѓаат на Apple линијата од производи. Dapper е апликација која ја анализира […]

Прочитај повеќе

Бројот на подкасти е огромен, најголем дел од водителите од аматери стануваат професионалци, а рекламите започнуваат да пристигаат. Големите медиуми редовно ги додаваат во својата програма, но компанијата која го започна целото ова, засега не го следи трендот, вели New York Times. Проблемот е што Аpple не им помага на креаторите на подкасти, освен што […]

Прочитај повеќе

Пред речиси 13 години Apple го престави првиот уред кој го најави нивното искачување на листата технолошки гиганти кои ги произведуваат најдобрите уреди – iPod Classic. Уредот кој беше помал, полесен и поедноставен за користење од се што можеше тогаш да презентира конкуренцијата, влезе на пазарот под мотото „1000 песни во вашиот џеб“. Сега 13 […]

Прочитај повеќе

Македонските музичари наскоро би можеле да се најдат на iTunes, Amаzon и Spotify, откри музичарот Бодан Арсовски кој за Зебра Online откри дека претставник на агрегатот на овие компании задолжен за овој регион, Kavazi Music, одржале средба со Македонската музичка индустрија (ММИ). „Веќе не е важно дали си од Македонија… ова е тоа што го […]

Прочитај повеќе

Со 828.773 продадени копии на iTunes Store новиот албум на Beyonce постави рекордна неделна продажба само три дена откако се најде во продавницата, вели Apple. Новиот албум е наречен едноставно Beyonce и е прв нејзин „визуелен албум“. Интересно албумот доаѓа единствено во дигитална форма, а успехот е уште поизненадувачи имајќи во предвид дека дојде без […]

Прочитај повеќе

Apple сега има милијарда претплати на над 250.000 уникатни подкасти на над 100 јазици. iTunes сега има над 8 милиони подкаст епизоди. Компанијата оваа пригода ја одбележа со додавање на нова iTunes страна во која подкастите се поделени под класика, актуелни или нови и забележителни, известува MacStories. „Од комедија, вести и спорт до иновативни образовни […]

Прочитај повеќе

Кога пред 10 години Стив Џобс на презентација ја претстави новата верзија на iTunes, третата генерација на iPod и iTunes Store, многумина очекуваа дека музичката индустрија ќе се спротистави на обидот да се продаваат дигитални песни, наместо албуми, како што му се спротистави на Napster. Но, денес услугата на Apple ја користат над 435 милиони […]

Прочитај повеќе

Apple најави дека веќе нема да дозволи промена на сликите од апликациите на iTunes, туку ќе бидат „заклучени“ откако ќе бидат одобрени aпликациите. Во изминативе месеци се забележа објавување на лажни апликации кои праќаат едни слики за одобрување, за потоа да ги сменат тие слики на iTunes со други од популарни апликации за да ги […]

Прочитај повеќе

Холивудскиот актер Брус Вилис ќе ги тужи Apple бидејќи не му дозволуваат да ја остави својата iTunes музика во наследство на своите ќерки, пишува Daily Mail. Според правилата на Apple, музиката е позајмена, и не е сопственост која може да се префрли на други. Доколку Apple oткрие дека некој ја предал музиката на друг корисник, […]

Прочитај повеќе

Voice Answer на холандските Sparkling Apps се појави на iTunes, откако претходно беше одбивана скоро три месеци од Apple, кој очигледно сакаше да го зачуваат својот говорен асистент како ексклузивен, иако достапен само на iPhone 4S. Како Siri, и Voice Answer е базиран на податоци извлечени од семантичкиот пребарувач Wolfram Alpha. Како и со Siri, […]

Прочитај повеќе

Постојат илјадници апликации за потсетување, ако не и повеќе. Веќе веста за нова апликација за потсетување некако како да неможе да возбуди, но ве уверувам дека оваа апликација заслужува повеќе. Потсетник апликација најдобро одговара со форматот на мобилните уреди, но досега целосниот дизајн на апликацијата не го отсликуваше тоа. Кога сакате да наместите потсетник на […]

Прочитај повеќе