Иако ова е котнраверзно прашање, италијанскиот суд од Ивреа, смета дека Роберт Ромеро добил тумор на мозокот од користење на телефон. Заедно со оваа одлука судот му додели и компензација од 500 евра месечно. Добротворната организација Brain Tumour Charity смета дека нема доволно научни докази кои би го поткрепиле овој наод на судот, пренесува BBC. […]

Прочитај повеќе

Apple објави дека го отвора првиот iOS развоен центар во Европа, поточно во Неапол, Италија. Во него ќе се обучува следната генерација на iOS програмери, јави Apple, додавајќи дека студентите ќе учат за практични вештини на иновативниот и најживиот екосистем. Според Apple европските компании заработиле над 10,2 милијарди евра благодарение на AppStore, а во Италија […]

Прочитај повеќе

Американска федерална комисија отвори истрага за врските меѓу бизнис партнерите на Microsoft и владини службеници од други земји како Кина, Романија, Италија и други, за кои се сомнева дека биле поткупени да прифатат договор за користење на софтвер, пишува Wall Street Journal. Според претставниците од американското Министерство за правда, истрагата е во прелиминарна фаза и […]

Прочитај повеќе

После казната од 900.000 евра Apple сега доби уште едно предупредување од италијанската Комисија за заштита на потрушувачите. Овојпат, како што известува Reuters, на Apple во Италија му се заканува еднамесечна забрана за работа и нова парична казна од околу 300.000 евра поради непочитување на законот за двегодишна гаранција и бесплатна техничка поддршка за корисниците […]

Прочитај повеќе

Покрај највисоката победа во финале на Европско првенство, годинашното EURO 2012 постигна и рекорд на Twitter. Бројката од 15.358 твитови во секунда е нов рекорд за било кој спорт кој се коментирал во реално време на Twitter. Рекордот е постигнат истовремено со четвртиот гол на Шпанија. Во својoт пост Twitter соопшти дека во време на финалниот […]

Прочитај повеќе

Италијанските власти го казнија Apple со 900.000 евра, или 1,2 милиони долари, бидејќи ги дезинформирал корисниците кои купувале Apple производи. Apple вообичаено дава една година гаранција на своите производи во разни земји, но во Италија на секој свој клиент промотивно им нудел бесплатна техничка поддршка и гаранција за две години по купување од производот. Ова […]

Прочитај повеќе

Новиот закон „DDL Intercettazioni” или „Акт за прислушување“ кој се дебатира во италијанскиот парламент бара „сите веб сајтови да објават, во рок од 48 часа по барање и без коментар, поправка на содржината која засегнатата страна мисли дека го омаловажува нејзиниот или неговиот углед“. Ова според Wikipedia на италијански јазик е неприфатливо бидејќи мислење на […]

Прочитај повеќе

Интернет активистите Anonymous објавија „тајни документи“ украдени од Единицата против сајберкриминал на италијанската полиција. Anonymous вели дека ги добиле фајлови, кои наводно „тежат“ околу 8 GB, од анонимен извор кој ги украл од серверите на Centro Nazionale Anticrimine Informatico per la Protezione delle Infrastrutture Critiche (CNAIPIC). Меѓу потадоците има доверливи фајлови со информации за истраги, […]

Прочитај повеќе

Десеттина држави во писмо до Ерик Шмит, директорот на Google, го изкажаа незадоволството за приватноста на Buzz, најновата друштвена мрежа на Googlе, и Street View и побараа од интернет гигантот да воведе принципи за приватност кои ќе бидат пример за другите.

Прочитај повеќе

Ќе се жалиме на одлуката, вели Google откако италијанскиот суд пресуди 6 месечна затворска казна за двајца (поренешни) извршни директори и советникот за приватност на Google Италија поради видео на Google Video во кое се гледа малтретирање на момче до Даунов синдром.

Прочитај повеќе