Македонската е-спорт федерација организира #StayHome турнир во неколку популарни видеоигри. Најдобрите играчи во Counter Strike: Global Offensive, League of Legends, PES 2020 ќе можат да „се пресметаат“ од дома. Победниците на турнирот потоа ќе натпреваруваат на Европскиот куп на нации. Португалија, Чешка, Србија, Словачка, Белгија, Израел, Белорусија, Унгарија, Србија, Украина и Грузија ќе бидат нашите […]

Прочитај повеќе

Овој викенд се одржа десеттото издание на Startup Weekend Skopje! Воедно, тој беше и првиот онлајн Startup Weekend во Македонија, и прв Startup Weekend кој се фокусира на решенија за предизвиците и последиците од Covid-19. Овој настан претставуваше уникатна можност за оние кои имаат бизнис идеја како да му помогнат на општеството да се справи […]

Прочитај повеќе

„Европа против вирусот“ е 48-часовен хакатон организиран од Европскиот совет за иновации. На натпреварот ќе учествуваат државјани од сите европски држави, а цел е по врзување на граѓанското општество, иноватори, партнери и инвеститори низ цела Европа, со цел да се развијат иновативни решенија за предизвиците поврзани со коронавирусот. Учесниците ќе добијат алатки за олеснување на работата, […]

Прочитај повеќе

Нетсетера ќе ја организира првата онлајн рунда од 14-тото издание од натпреварот во програмирање, CodeFu 2020. Датумот е 26-ти април, со почеток во 12 часот напладне. Доколку сте заинтересирани, а не сте регистрирани, CodeFu тимот ве повикува да се регистрирате на следниов линк. Поканети се сите студенти, апсолвенти и постдипломци да учествуваат и да го […]

Прочитај повеќе

Овој викенд ќе се одржи првиот Online Startap Weekend Skopje – Covid-19 edition. Овој настан претставува уникатна можност за развивање бизнис идеи кои ќе му помогнат на општеството да се справи со предизвиците на пандемијата. Настанот ќе им овозможи на учесниците да изградат тим, да се поврзат со искусни ментори и да добијат вредни награди […]

Прочитај повеќе

За прв пат глобалната платформа за иновации и инвестиции Techstars го организира Global Online Startup Weekend series, на тема „Заедно да креираме решенија за да го победиме COVID-19“ Солвео е организатор на ова специјално издание во нашата земја, и ги повикува сите кои сакаат да бидат дел од овој 54-часовен викенд од 24-ти до 26-ти […]

Прочитај повеќе

М3Con продолжува денес. Нов спикер на конференцијата е Ерик Смит, кинематограф на Pixar. Можеби не можете да го препознаете името, но секако го знаете Incredibles 2. Токму овој филм е во фокусот на говорот на г. Смит. Ќе зборува за влијанијата, мотивацијата и имплементацијата во филмот. Г. Смит ја започна својата кариера во „Pixar Animation […]

Прочитај повеќе

Денес е последниот говорник на годинешниот M3Con. Настанот најпрво се одложи како конференција во живо, но организаторите успеаја да организираат најголемите експерти сепак преку онлајн говор да им се обратат на сите кои се заинтересирани. За денесе е најавено предавањето на Мара Мекмахон, Modeler и Rigger во Pixar Animation Studios. Мара е дел од тимот […]

Прочитај повеќе

Конференцијата М3Con продолжува денес со онлајн предавањето на Тод Су од Respawn Entertainment, креаторите на Apex Legends. „Тод Сју е ветеран – артист за видео игри, со 16 години искуство, кој придонесува за некои од најнезаборавните и најомилените блокбастери на нашето време“, велат организаторите од M3DS. Во неговото најавено едукативно предавање, Тод ќе одговори на […]

Прочитај повеќе

Ако сте разочарани што оваа година нема да може да ги слушате говорите на некои од лидерите од индустриите за развој на виде игри, визуелни ефекти и моделирање имаме добри вести за вас. Благодарение на напорите на организаторот M3Con сепак ќе се одржи, но онлајн. Првиот говор/стрим е веќе денес. Говорник е Лорен Корџин, кој […]

Прочитај повеќе

Затворени градинки, училишта и факултети; одигрување на спортски натпревари без публика и eден родител на дете до 10 години ќе има право да остане дома во следните 14 дена; Ова се мерките кои Владата ги донесе за справување со опасноста од епидемија на коронавирусот. Поради опасностите од коронавирусот откажани се куп светски релевантни настани, а […]

Прочитај повеќе

Втора година по ред светски експерти во Скопје ќе зборуваат за компјутерската графика, вклучувајќи ги 3Д областа, анимацијата, филмската продукција, производството на видеоигри, виртуелната реалност. Говорниците на M3Conference 2020 и оваа година доаѓаат од врвни компании и студија, и ќе ги споделат своите искуства на темите за кои важат за експерти на светско ниво. Помеѓу […]

Прочитај повеќе