Соработувај со ентузијасти слични на тебе, дискутирај теми кои се во тренд и најди решенија на предизвиците кои ги имаш! 05 мај 2021 – ⋮IWConnect, глобална, мултидисциплинарна IT консултантска компанија, со седиште во Битола, Македонија соопшти дека за првпат во Македонија, а и на Балканот организираа MuleSoft meetup група. MuleSoft meetup групата е организирана во […]

Прочитај повеќе

Оваа година, по 15-ти пат, Netcetera го организира натпреварот во програмирање, CodeFu, под овогодинешната тема „This is The Way“. CodeFu е натпревар фокусиран на студенти, апсолвенти и средношколци. Започнува со две квалификациски рунди на кои кандидатите ќе ги покажат своите вештини за влез во финалето, каде ќе се натпреваруваат 32-ца CodeFu воини. Квалификациските рунди не […]

Прочитај повеќе

Првите квалификации за Red Bull Campus Clutch Valorant натпреварите се зад нас. Во финалето се пласираа ENTiTY и Team Zelka. Ако сакавте да учествувате, но не успеавте да се пријавите не очајувајте. Оваа недела со почеток од 17часот ќе се одржат вторите квалификации. Натпреварите се отворени за сите студентски тимови, но треба да бидат исполнети […]

Прочитај повеќе

Европскиот БЕСТ инженерски натпревар е настан кој им овозможува на учесниците да се запознаат со реалните практични проблеми во светот на инженерите и инженерските решенија. Оваа година поради пандемијата, за првпат EBEC ќе се одржува виртуелно. Натпреварот ќе биде во склоп на „Недела на инженерство” и ќе се одржи од 08.03.2021 до 19.03.2021. Сите заинтересирани […]

Прочитај повеќе

Пан-Европската организација за Управување со Интернетот односно EuroDIG (European Dialogue on Internet Governance) ги повикува сите студенти и млади ентузијасти  на возраст од 18 до 30 години да се приклучат на програмата YOUthDIG. Во текот на  Младинската програма за Управувањето со Интернет, односно Youth Dialogue on Internet Governance (YOUthDIG) програмата, учесниците ќе се запознаат и […]

Прочитај повеќе

Гејм дизајнери, 2Д артисти, програмери и девелопери, дизајнери на звук, 3Д моделери, раскажувачи и писатели, подгответе се за уште еден Global Game Jam. Настанот оваа година ќе се одржи онлајн, а како и досега го организира Македонската асоцијација за развивање на игри (МАГДА). Global Game Jam е најголемиот светски хакатон за развој на видеоигри. Во […]

Прочитај повеќе

Web Factory, Netcetera и Google Developers Group Skopje ве повикуваат на овогодинешното издание на Google HashCode. Специфично е што оваа година нема да има физичко присуство, туку натпреварувачите ќе бидат организирани во виртуелни хабови. Настанот се одржува на 25 февруари, а регистрациите се веќе отворени. Сите заинтересирани може да се пријават до 22 февруари. Во Македонија […]

Прочитај повеќе

Машинско учење, големи податоци, вештачка интелегенција и блокчејн технологија се едни од жестоките теми на кои се говори и работи во светот на финансиите. Како натамошниот развој на технологијата ќе влијае на финансискиот свет? Кои бариери ќе бидат надминати со новиот закон за платен промет и каков напредок ќе се постигне во однос на дигиталните […]

Прочитај повеќе

Одлична вест за сите љубители на гејмингот во Македонија. Покрај пандемијата и специјалните мерки можеби и најзабавниот гејминг настан во Македонија, A1 Game Fest сепак ќе се одржи. Настанот има онлајн дел, но финалето под специјални мерки ќе има и дел со физичко присуство. Организаторите обезбедија натпреварите да бидат фер, забавни и најважно безбедни. Настанот […]

Прочитај повеќе

„Брзината и агилноста на иновациите со Docker и Kubernetes“ е насловот на вториот вебинар во организација на Keitaro. Овој пат партнер на компанијата е ICS. Како и претходниот и ова е воведен вебинар. Учесниците ќе можат да слушнат за историјата, основите и употребата на Docker и Kubernetes и за клучните информации кои ги засегаат техничките […]

Прочитај повеќе

EESTEC Academy е ИТ настан организиран од студентската организација EESTEC LC Skopje. Настанот традиционално го организираат веќе со неколку години, а годинава поради пандемијата Ковид-19 ќе се одржи онлајн. EESTEC Academy претставува серија од кратки обуки на актуелни теми од техничката област. Учеството на академијата е целосно бесплатно, а до крајот на годината ќе се […]

Прочитај повеќе

Microsoft Learn Student Ambassadors North Macedonia организира онлајн настан во кој Microsoft центарот за развој во Србија ќе ги претстави можностите што ги нуди за студенти. Настанот е закажан за 4 ноември и на него заинтересираните студенти ќе слушнат за можностите како пракса и вработување. Презентацијата ќе ја одржи Андреја Ѓорѓевиќ, Business Program Manager – […]

Прочитај повеќе