Impact Hub Skopje организира интересен настан на кој ќе се зборува за стартапи и за пари. На настанот закажан за 2-ри јуни ќе гостуваат Мајкл Голдберг, претприемач и професор на Weatherhead School of Management, чиј Coursera курс може да го ѕирнете тука; и Даринка Буровска од Nottingham University Business School која направи истражување за македонските […]

Прочитај повеќе

Гоблин и студиото за анимации Lynx организираат прослава по повод новата надградба на Hearthstone, Whispers of the Old Gods.  Покрај дружењето, најавен е и целодневен турнир во Hearthstone, кој овојпат е отворен за сите заинтересирани. Настанот е закажан за 29 мај во Јавна соба со почеток од 11 часот, а заинтресираните треба да ја посетат facebook-страницата […]

Прочитај повеќе

Зошто новиот patch e добар за The Division? Што има ново во Witcher 3 и што треба да очекуваме од Total War: Warhammer. Видео подкастот MKD20 продолжи со рецензии за игри и во претпоследната епизода од првата сезона, со исто темпо како од почетокот – со рецензии и оценување на сите нови игри кои одвај […]

Прочитај повеќе

Skopje SnapUP! ќе биде прв собир на локалните корисници на Snapchat. Популарната апликација за пораки што исчезнуваат има 100 милиони корисници дневно, и некои од нив се од Македонија. „Дознајте зошто сите зборуваат за Снепчет и зошто има повеќе од 10 милијарди прегледи дневно!“, велат Митко Цабевски, Ева Пиперевска и Јован Димитров, кои го организираат […]

Прочитај повеќе

По три години постоење Skopje Tech Meetup се подготвува за нова средба. Иницијативата, чија цел е поддршка и јакнење на ИТ заедницата, закажа Skopje Tech Meetup #5 средба на 25 мај во Public Room, а резервацијата на бесплатните билети е веќе започната. На средбата ќе говорат Деспот Јакимовски, сениор Java инженер кој ќе говори за […]

Прочитај повеќе

Newman’s Business акцелераторот стартува кампања на Indiegogo за прибирање на средства за лабораторија за прототип. Кампањата е една од „најробусните“ кои излегуваат од Македонија досега, а за негова реализација се бараат 66.000 долари. Потребата од лабораторија е потребна за стартапите кои се под покровителство на акцелераторот да можат да креираат, но и да ги тестираат […]

Прочитај повеќе

Холандскиот производите на софтвер Symphony Solutions официјално го објави својот влез во Македонија. Во моментов компанијата вработува 30 развивачи на софтвер, а до крајот на годината според најавата оваа бројка ќе достигне 50. Предвидувањата се дека компанијата до крајот на 2017 година само во Македонија ќе вработува 200 луѓе, иако сега во сите држави каде […]

Прочитај повеќе

Сите Google ентузијасти се поканети на заедничко гледање на Google I/O Extended и дружење во просториите на Web Factory. Настанот ќе се одржи на 18 мај, a започнува во 18:00 часот со запзнавање на посетителите. Потоа следи гледање на главната презентација од конференцијата на Google, средување на впечатоците и дискусиja. Во зависност од интересот можеби […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е поддржан од Vip, како дел од кампањата “#Заедно е подобро.”) Денес e важно да се биде #заедно. Дали станува збор за заедничко работење што го знаеме како co-working, заедничко финансирање како crowdfunding, заедничкото живеење како co-living, или пак заедничко патување како co-driving. Токму заедничкиот превоз беше идејата зад Vozime.mk, нов македонски стартап основан […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Дали некој спомна дигитални номади? Сè уште слушам ехо во мојата глава „донесете дигитални номади во Македонија“ со гласот на Френк. Преку SECO Entrepreneurship Programme, имплементирани од Swisscontact, како помагач на еко-системот, тој помина […]

Прочитај повеќе

Зошто кога има толку многу игри, дечките од МКD20 потрошија доста време во својата нова епизода да дискутираат за првите Call of Duty и Medal of Honor? Затоа што тие игри се најдобрите игри на сите времиња! Веста дека ќе има CoD Modern Warfare Remastered верзија ги врати сеќавањата на првите Call of Duty кои […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Емир Слезовиќ, ко-организатор на Funky CoWorking Friday, настан кој ја промовира coworking културата во Македонија. Постот е првично објавен на Medium, и реобјавен со негова дозвола) Трајче е дел од заедницата на Funky Coworking Friday. Работи 6 години како програмер, со искуство во неколку македонски и странски фирми. Во 2010 […]

Прочитај повеќе