Можете ли да го замислите ова. Автономен минибус застанува, а од него излегуваат неколку роботи-кучиња-поштари кои се упатуваат кои дестинациите на пратките. Ова е визијата на испораката која Continental ја претстави на CES. Со овој начин на достава ќе се овозможи релативни поевтин и побрз транспорт. Минибусот ќе вози по улиците, а кога ќе стигне […]

Прочитај повеќе

Amazon започна со продавање на безбедносна камера која на испорачувачите на пакети од компанијата ќе може да им отклучи врата. Станува збор за комбинација од камера, паметна брава и апликација. Секој од уредите работи независно и како што и очекувате. Безбедносната камера го снима движењето, бравата отклучува и заклучува, а апликацијта овозможува корисникот на екранот на телефонот […]

Прочитај повеќе

Во време кога дроновите и роботските уреди се широко достапни и присутни за лична употреба, секако дека комерцијалниот сектор е чекор понапред. Во видеото може да се погледне како кинеска компанија го има организирано својот дистрибутивен центар за испорака на над 200.000 пакети дневно. Скоро целиот процес е автоматизиран. Слично е и во магицините на Amazon: […]

Прочитај повеќе

Нов патент на Amazon покажува дека компанијата има намера во блиска иднина да креира летечки магацин. Од каде што помали дронови ќе бидат товарени со пратките и ќе ги испорачуваат до врата на купувачот. Големиот магацин нема да биде премногу иновативна технологија, туку станува збор за едно од првите летала, цепелин. Идејата на Amazon ќе зависи […]

Прочитај повеќе

Ниту Google, ниту Amazon, туку ланецот на маркети 7-Eleven се првата компанија која започна со комерцијална испорака со употреба на беспилотни летала. Експериментот во американскиот град Рено во Невада, заврши со 77 испораки со дрон за еден ден. Сите достави се од ист магацин, а сите купувачи живееат на 1 километар од продавницата. Неколку десетици […]

Прочитај повеќе

Компанијата за достава Flirtey и пицеријата Domino’s ја доставија првата пица со дрон. Првата пица е доставена во Нов Зеланд и е дел од тестовите на двете компании. Засега оваа можност е достапна само за дел од корисниците. Сепак компаниите наскоро сакаат да ја направат услугата пошироко достапна. Освен дронот компаниите креираа и специјална кутија […]

Прочитај повеќе

Zipline од Руанда е прва компанија која започнува редовна испорака на производи со дронови. Станува збор за американски стартап во кој работат инженери од Space X, Google и Lockheed Martin. Во прво време ќе се испорачува крв, плазма, коагуланти и слични материјали во болниците. По тестовите на Amazon во САД и Британија и AliBaba во […]

Прочитај повеќе

Кога Amazon се пофали дека Џереми Кларксон и останатите момци од Top Gear ќе работат за Amazon, не мислевме дека првата работа која ќе ја погледнеме со нив е реклама. Сепак токму г. Кларсон ја презентираше надградбата на Prime Air, првиот хибриден дрон кој ќе доставува производи од продавницата до домовите. Освен изгледот на видеото […]

Прочитај повеќе

Нe му успеа на Amazon, ниту на македонските е-продавници. Но му успева на кинескиот AliBaba да ја освои Македонија со своите евтини производи и бесплатна достава. Во интервју за Канал5 во кое се дискутираше „дали Македонски пошти можат да се справат со онлајн нарачките?“, раководителот во Пошти, Деан Велковски, откри една фасцинантна статистика – дека 90 […]

Прочитај повеќе

Uber и официјално започнува со сервисот за достава. UberRush повеќе не е во тест фаза, туку е веќе бизнис со кој компанијата ветува дека ќе испорача „производи веќе во истиот ден“. Први корисници кои ќе можат да го користат се граѓаните на Њујорк, Сан Франциско и Чикаго. Сервисот ќе овозможува достава на производи од продавниците […]

Прочитај повеќе

Прашање на време е кога пратките ќе почнат да се испорачуваат со помош на автонимни летала. Една од компаниите кои се обидуваат да бидат први во оваа нова индустрија, XactSense, веќе работи на прототип на дрон кој ќе биде опремен со LIDAR-техоногија која Google ја користи во своите автономни возила, јави Quartz. Станува збор за […]

Прочитај повеќе

По научно-фанатастичната идеја да ги испорачува пакетите преку беспилотните летала, Amazon сега патентираше и испорака на продукти според претходно предвидување. Amazon планира да започне со испораката на своите продукти уште пред купувачите да ја потврдат продажбата. Амриканското патент биро и одобри на е-продавницата патент со кој компанијата ќе може да започне со предвидувањето на испораката […]

Прочитај повеќе