Се чини дека државите пронајдоа ново боиште на кое ќе може да војуваат. Минатата недела САД извршија серија сајбер напади со кои го ограничија капацитетот на Иран за ракетни напади. Сајбер нападите се извршени врз компјутерски системи со кои се управува со лансирањето и контрола на ракетите. Нападите врз Иран ги изврши Американската сајбер команда, во […]

Прочитај повеќе

Facebook отстрани нови страници, групи и профили од своите платформи. Најголем дел се на Facebook, но дел се и на Instagram. Активностите овој пат доаѓаат од Иран и од Русија. Интересно друштвената мрежа минатиот пат не се осмели да ја обвини Русија за влијание. Сега откако претходно Microsoft ги обвини Fancy Bear, обвинување доаѓа и […]

Прочитај повеќе

Властите во Иран се обидуваат со блокирање на пристапот до друштвените мрежи да ги прекинат протестите. Десетици илјади протестираат во целата држава. Протестите се најголеми во последните 10 години, а траат речиси недела. Досега има најмалку 20 жртви, јавува Washington Post. Уапсени се и над 450 демонстранти, а оваа бројка најверојатно ќе порасне денес. Засега […]

Прочитај повеќе

Тelegram, руската апликација која се фалеше дека енкриптираните разговори се безбедни, сепак има сериозен проблем во Иран. Се сомнева дека 15 милиони ирански профили на платформата се пробиени поради безбедносен пропуст со SMS пораки, јави Reuters. Осомничена за нападот е иранската група Rocket Kitten, која е поврзана со властите, но истовремено иранските телекоми се можен […]

Прочитај повеќе

Иран официјално побара од социјалните медиуми да ги префрлат личните податоци на Иранците на територијата на Иран. Изговорот на властите кои се често критикувани за ограничувања на правото на говор, е дека ова ќе овозможи правата на приватност и безбедноста да бидат уредени според нивните закони, пренесе Reuters. „Надворешните компании за комуникација кои се активни […]

Прочитај повеќе

Иранските судски власти му ја потврдија пресудата на Сохели Араби – смртна казна заради објава на стаус на Facebook со кој го навредува исламскиот пророк. Пресудата гласи „сеење на корупција на Земјата“, не само Иран туку целата планета! Humans Rights Watch побара повлекување на смртната казна, но засега молбите не вродија со плод, иако заменикот […]

Прочитај повеќе

Хасан Рухани, претседателот на Иран, ги повика свештените лица во оваа држава да бидат толерантни кога е во прашање Интеренет и новите технологии. Религиозните лидери во Иран сметаат дека Интернет и паметните телефони си неморални и шират грев. Ова е во спортивност со ставот на политичкото раководство на Иран кои сметаат дека е од исклучително […]

Прочитај повеќе

Иранските нуклеарни централи се мета на секакви хакерски напади и индустриска шпионажа, од кои најпознат е софестицираниот вирус Stuxnet со кој американските, и најверојатно израелските власти, крадеа информации и ја саботираа работата на иранските научници. Но, малку е познато дека нуклеарните централи биле мета и на хакери кои сакале само малку да се забавуваат. Финскиот […]

Прочитај повеќе

Иран, а не Кина, е извор на нападите кој го загрозуваат енергетскиот систем на САД. Првичните наоди на Mandiant најавуваа дека изворот на нападите е озогласената Unit 6138, од Шангај. Напаѓачите имале пристап до системот за регулација на протокот на нафта и природен гас доволно долго време за да бидеме загрижени, вели неименуван извор за […]

Прочитај повеќе

Инфраструктурата на Иран е постојана цел на сајбер напади, вели Иранската цивилна одбрана. Последниот напад е врз електраната Бандар Абас која се наоѓа на југот на земјата, но произведува струја за поголем број на околни провинции. Според цивилната одбрана, тие успеале да спречат напад од контроверзниот црв Stuxnet за кој се вели дека е сајбер оружје на […]

Прочитај повеќе

Иран ги блокира Google и Gmail како рекација на филмот „Невиноста на Муслиманите“ кој разбранува дел од муслиманските верници во повеќе држави, јавува The Guardian. Блокирањето доаѓа задоцнето, а што е уште поважно протестите во Иран беа речиси незабележителни. Сепак владин претставник најави дека Google и Gmail ќе бидат филтрирани. Тоа што повеќе ги вознемири […]

Прочитај повеќе

Blizzard Entertainment го затвори Azeroth за иранските играчи на барање на американските власти.  Забраната за пристап до онлајн светот е поради трговските санкции кои ги воведоа  САД и Европа поради нуклеарната програма на Иран. „Тоа што можеме да ви го кажеме во моментов е дека Законот за економско ембарго и трговски санкции оневозможува Blizzard да […]

Прочитај повеќе