Уредот кој го најави враќањето на Apple, можеби е на самиот крај од постоењето. Компанијата денес повлече два од трите уреди кои беа достапни во продавницата, јави Ars Technica. Продавницата веќе не ги нуди iPod nano и iPod shuffle, а единствениот уред кој останува е iPod touch. Уредот чини 200 долари, но можеби вистинското прашање […]

Прочитај повеќе

Пред речиси 13 години Apple го престави првиот уред кој го најави нивното искачување на листата технолошки гиганти кои ги произведуваат најдобрите уреди – iPod Classic. Уредот кој беше помал, полесен и поедноставен за користење од се што можеше тогаш да презентира конкуренцијата, влезе на пазарот под мотото „1000 песни во вашиот џеб“. Сега 13 […]

Прочитај повеќе

Apple забележа рекордни 54,5 милијарди долари приходи во четвртиот квартал на 2012-та година. Заработката во истиот период е исто така рекордна, 13,1 милијарди долари, објави гигантот од Купертино. Во овој период компанијата продаде: 47,8 милиони iPhone-и, 22,9 iPad-и и 4,1 милиони Mac. Во споредба со истиот период предходната година продажбите на iPhone и iPad забележуваат пораст […]

Прочитај повеќе

После 2 години, време беше од Apple да направат некоја промена на најпопуларниот музички плеер iPod, кој до сега се продаде во околу 350 милиони примероци, и да му додат некои понови функционалности како Siri и iSight камера. Новиот iPod Touch е изработен од висококвалитетен алуминиум и ни доаѓа со дебелина од 6,11 милиметри и […]

Прочитај повеќе

Apple ја објави најновата надградба на OS X, верзијата 10.8 или попозната како Mountain Lion. Продажбата започнува од среда, а оперативниот систем ќе биде достапен единствено преку App Store. Новиот оперативен систем има олеснета комуникација преку друштвените мрежи и интеграција на iPhone, iPad и Mac. Apple како по обичај тргна по проверениот пат познат како […]

Прочитај повеќе

Apple има неверојатно 97,6 милијарди долари во кеш! Apple има помалку пари од само 52 компании во светот. Овие бројки беа откриени во финансискиот извештај за првиот квартал. Во тој квартал Apple успеа да ги надмине очекувањата и да продаде 37 милиони iPhone уреди, што е 7 милиона повеќе од што очекуваше Вал Стрит. Интересно, […]

Прочитај повеќе

TED, непрофитна организација со мисија да шири идеи вредни за споделување, по својата популарна iOS апликација за iPad објави и iPhone верзија. iPhone апликацијата им овозможува на корисниците да пребаруваат и гледаат TED видеа со должина од 3 до 18 минути. Мобилните корисници најчесто се само тоа – мобилни. Тие постојано се во движење, постојано […]

Прочитај повеќе

Apple ја претстави новата верзија на мобилниот оперативен систем, iOS 5, која изобилува со куп новини, околу 200 подобрувања, за корисниците на iPhone, iPod и iPad. iOS 5 сега го вклучува iCloud сервисот кој ги синхронизира содржините на уредот, пример, ако симнете песна на еден уред истата песна ќе биде префрлена и на друг. iCloud […]

Прочитај повеќе

Аpple само што најави дека стигна до неверојатната бројка од 10 милијади симнати апликации од App Store, продавницата за апликации стартувана во јуни 2008 година.

Прочитај повеќе

Аpple ги искористи празниците и се уште несоодветната конкуренција за да генерира рекорден 26.7 милијарди долари приход во првото фискално тромесечје, заклучно со 25 декември, од кои 6 милијарди се профит, генерирани од продажбите на Mac, iPhone и iPad. Ова е 78% зголемен приход споредено со ланската година.

Прочитај повеќе

Ping е друштвена мрежа за споделување музика, но не пиратско споделување, туку споделување информации со пријателите за што корисникот слуша во моментот или на кој концерт ќе оди. Друштвената мрежа нема да биде поврзување на пријателите како што е на Facebook, туку ќе може да следите луѓе и нивни плејлисти, налик на Twitter. Ping ќе биде достапен на iTunes и iPhone и iPad уредите.

Прочитај повеќе

Благодарение на iPad-от и iPhone 4, и покрај инцидентот со антената, популарноста на Apple-овите уреди расте, а компанијата забележува рекордни профити.

Прочитај повеќе