Apple презентираше нов 16 GB модел за најновата, петта генерација на iPod уреди. Иако петтата генерација на iPod беше претставена во септември минатата година, сепак беше достапна само со 32 и 64 GB простор. Моделот со 16 GB кој се продаваше беше од претходната, четвртата генерација. Новиот модел доаѓа со 4-инчен ретина екран, двојадрен A5 […]

Прочитај повеќе

Google ја објави новата официјална апликација за YouTube која e е изградена од YouTube инжинерите за да се понуди „најдоброто мобилно искуство“. Aпликацијата се појавува ден пред да биде претставен iPhone 5, на кој нема да има претходно инсталирано YouTube како што беше случајот до сега. Причината за ова е што на Apple му заврши […]

Прочитај повеќе

9to5mac.com пишува дека добиле информации од неколку извори кои велат дека новиот, помал (и најверојатно поевтин) iPad mini ќе bide 7,8 инчи и ќе изгледа како малку поголем iPod Touch, но со оделени копчиња за јачината на звукот и без микрофон на позадината. Според блогот, дизајнот на iPod има смисла да биде и дизајнот на […]

Прочитај повеќе

Најдобар начин за ресторан да добие добра репутација е да има добра храна. Меѓутоа добра репутација се добива и нудејќи им уникатно искуство на гостите. Пример за вакви ресторани се оние кои што се тематски дизајнирани, или пак што се наоаѓаат на некоја некарактеристична локација. Многу ресторани во САД, во трката да привлечат што поголемо […]

Прочитај повеќе

IT.com.mk за iPhone и iPod Touch! Сите корисници на Apple-овите уреди ќе можат да си ја симнат бесплатната IT.com.mk апликација која ги содржи скоро сите сегменти на порталот. (линк до iTunes)

Прочитај повеќе

Новиот iOS за iPhone, iPad и iPod touch можете да го симнете преку iTunes, откако ќе го конектирате вашиот уред. Има новини во AirPlay, воводувањето на Personal Hotspot, iTunes споделување и забрзување на Safari.

Прочитај повеќе

Skype овозможи видео повици на Apple-овите iOS уреди со новата 3.0 верзија на апликацијата. За разлика од Apple-овото Face Time кое е видео повици меѓу iOS уреди, Skype овозможува видео комуникација меѓу iOS уредите и декстоп компјутери што е одлична опција за сите корисници да бидат во контакт. Повиците можат да се остварат преку Wi-Fi и 3G, а видеото поддржува портрет и пејсаж (landscape) гледање.

Прочитај повеќе

Кој вели дека iPhone OS, Android и Windows Mobile не можат да се спојат? прашува девелоперот Steffest при тоа држејќи во рацете гитара составена од 5 паметни телефони: 2 Andorid уреди, 2 Windows Mobile уреди и eден iPod Touch. Секој телефон има своја музички базирана апликацијата, секоја поврзана со звучници кои се трупот на гитарата.

Прочитај повеќе