Кој телефон е најдобар, и кој телефон би го одбрале? Последните „flagship” телефони се слични во цената, имаат моќни перформанси, имаат одлични оперативни систени и преубав дизајн, но секагаш има нешто што ве влече повеќе кон еден од нив, нешто што го прави телефонот како да е направен за вас? Според анкетата на форумот на […]

Прочитај повеќе

Иако фрлањето на нови скапи паметен телефон не е баш најпаметната идеја за нивна презентација, секако е еден од позабавните тестови за издржливост. TechSmart направи текст на издржливост во кој ги споредува iPhone 5 и Galaxy S4, додека Android Authority ги „фрли“ HTC One и iPhone 5. Според тоа што може да се види од […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S ќе дојде порано од очекуваното, вели Wall Street Journal повикувајќи се на извори блиски до Apple. Според изворите, овој нов телефон, кој ќе биде ист како петката, но со малку подобар хардвер, ќе се појави ова лето – по скоро една година од септември 2012-та кога Apple го претстави iPhone 5. WSJ пишува […]

Прочитај повеќе

Apple ги намали нарачките за делови за iPhone 5 за следното трoмесечие, бидејќи телефонот се продава послабо од очекувањата, јавува Wall Street Journal. Претпоставките се дека бројот на нарачани екрани за iPhone 5 пред кратењето е околу 65 милиони. Обемот во кој се намалуваат нарачките е голем, па во периодот од јануари до март компонентите за […]

Прочитај повеќе

Споредувајќи го интернет сообраќајот од мобилните уреди, пред и по новогодишните празници, мрежата за мобилни реклами Chitika доаѓа до заклучок  дека iPhone 5 и Kindle Fire HD се уредите кој најдобро се продаваа на новогодишните празници. За време на новогодишната продажба iPhone 5 го зголемил своето учество за 1,11 отсто на пазарот на паметни телефони и сега […]

Прочитај повеќе

Apple продаде рекордни 2 милиони iPhone 5 во Кина на самиот викенд кога беше пуштена продажбата. Интересно за да купат уред, кинеските корисници мораше да се регистрираат ден ден порано. Откако ќе се регистрираат заинтересираните купувачи беа контактирани во кое време да поминат да си го подигнат уредот, пишува Тhe Wall Street Journal. Интересно, не […]

Прочитај повеќе

Како што беше најавено претходно, iPhone 5 од денес е и официјално достапен во Македонија, поточно во Македонски телеком. Цената на самиот телефон е секако висока, но многумина од македонските iOS Корисници го земаат телефонот по тарифа која го нуди уредот по помала цена и рати. Во моментов се нуди само iPhone 5 16 GB […]

Прочитај повеќе

Apple потврди дека најновиот iPhone ќе се појави во Македонија на 14-ти декември, заедно со куп други земји од регионот. По тој датум уредот ќе биде достапен вкупно во 97 пазари ширум светот. Иако iPhone 5 е дури шеста генерација, сепак е прв кој доаѓа со променет дизајн. Наместо 3,5 инчен екран, „петката“ има поголем […]

Прочитај повеќе

Apple објави официјално соопштение во која откри дека успеа само за три дена да продаде над 5 милиони iPhone 5 телефони. Дополнително над 100 милиони iPad-и и постарите телефони сега го користат најновиот iOS 6. The opening weekend sales rate for iPhone 5 is roughly the same at for the 4S normalized for number of […]

Прочитај повеќе

Што се крие зад екранот и маската на iPhone 5? Многумина од вас нема ни да помислат да го отворат телефонот да проверат, бидејќи нели е под гаранција, но затоа тука е iFixit кој го објави своето веќе традиционално расклопување на новиот паметен телефон. Како што веќе знаеме iPhone 5 овојпат е со поголеми димензиии, […]

Прочитај повеќе

Не треба да бидеш гениј за да ја видиш разликата. Ова е слоганот на најновата реклама на Samsung во која јужнокорејската компанија го споредува нивниот Samsung Galaxy S3 и најновиот, пред-само-пет-дена-претставен iPhone 5. Samsung ја базира својата споредба на повеќе е подобро, претставувајќи ги сите опции кои ги има Samsung, а кои недостасуваат на iPhone […]

Прочитај повеќе

Не се согласувам со одлуката [да се казни Samsung], ја мразам, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак, за Bloomberg, и додава дека тоа што тој го сака е неговиот iPhone 5 да прави подобри фотографии од неговиот Samsung Galaxy S3. Интересно, изјавата на г. Возниак е спротивна со таа на Тим Кук, кој го наследи […]

Прочитај повеќе