Concord Keystone ја претстави водоотпорната ECO MarineCase маска за iPhone 4 и 4S токму пред летните одмори. Со неа сега ќе може да сликате и снимате и додека сте под вода, до максимална длабочина од шест метри. Сликонската маска, со избор во бела или црна боја, го покрива целосно телефонот, но, според производителот, е доволно […]

Прочитај повеќе

Аpple објави нова верзија на iOS, 5.0.1, со која личниот асистент Siri не е екслузивен само за новиот iPhone 4S. Сега може легално да се активира и на iPhone 4, твитна МuscleNerd кој е познат хакер на iOS уреди. Во новиот iOS 5.0.1 фајловите кои беа претходно енкриптирани и кои служеа за портирање на Siri, […]

Прочитај повеќе

Компанијата за мобилна аналитика Localytics објави извештај во кој стои дека новиот мобилен оперативен систем на Apple, iOS 5, кој е достапен само 5 дена, веќе го има на 33 отсто од сите iOS уреди. Од оваа процентуална застапеност може да се заклучи дека новиот iOS 5 е веќе достапен на еден уред од три […]

Прочитај повеќе

Според Apple, за само три дена iPhone 4S се продаде во 4 милиони примероци. Новиот модел, наследникот на iPhone 4, официјално беше пуштен во продажба на 14 октомври, а од 7 октомври беше достапен за нарачување, кога за само еден беа нарачани еден милион примероци. Минатогодишниот iPhone 4 имаше далеку послаб старт, со 1,7 милиони […]

Прочитај повеќе

Хакерот Стив Тругтон-Смит успеа да го префрли и стартува личниот асистент Siri на iPhone 4. Siri е ексклузивно достапен само за новиот iPhone 4S и е софтвер кој извршува команди си препознавање на говор. Г. Тругтон-Смит преку Twitter го блогираше во живо хакнувањето на Siri, а објави и две видеа кои ја прикажуваат апликацијата како […]

Прочитај повеќе

Се поверојатно е дека наскоро ќе видиме поефтин iPhone модел. Најновата шпекулација е дека во период од неколку недели ќе видиме поефтина верзија на iPhone 4 со 8 GB меморија, наспротив 16 и 32 GB како што ги имаат сегашниве модели. Според два извори кои ги цитира Reuters, корејски производител веќе почнал да произведува 8GB […]

Прочитај повеќе

Новото „гејмерско издание“ на Гинисовата книга на рекорди 2011-та ги вклучува Apple App Store и Angry Birds како светски рекордери според најпопуларна продавница за игри, односно најпродавана игра, заедно со iPhone 4 кој ги надмина Sony Playstation и Nintendo станувајќи најбрзо продаваната гејминг платформа.

Прочитај повеќе

Аpple испрати покани до медиумите за да присуствуваат на специјален настан на 2-ри март да видат „на што ќе биде посветена 2011-та“. Според сликата од поканата јасно е дека Apple ќе го претстави iPad 2, нивниот втор таблет компјутер.

Прочитај повеќе

Играта Angry Birds, aпликацијата Google Maps, телефонот iPhone 4 и компанијата RIM, Nissan… се едни од победниците во неколкуте категории на овогодишниве Глобални мобилни награди 2011 кои се презентираа на Светскиот мобилен конгрес во Барселона. Еве ја листата на победниците со кратко објаснување зошто се избрани:

Прочитај повеќе

IT.com.mk ви посакува Среќни празници и Среќна нова 2011 година, во која не очекуваат уште неверојатни ИТ уреди и неверојатни ИТ сервиси кои ќе направат неверојатна ИТ револуција. Само погледнете се што се случи во 2010-та и ќе стане јасно дека информатичко-комуникациската технологија е во постојано движење напред рекреирајќи го навикнатото секојдневие во нешто ново и интересно.

Прочитај повеќе

Стив Џобс е прогласен за визионер на годината, за личност која го издигна Apple на врвот на светот со своите визионерски продукти, од влијателниот Financial Times.

Прочитај повеќе

<Надополнето 24.09.10> Најновиот iPhone е достапен во Македонија. Повеќе инфо на страната на t-mobile.mk.

Прочитај повеќе