Личниот асистент од Siri не само што може да одговори на прашањата на корисниците туку и ги памети разговорите направени во последните две години, вели LA Times. Доколку го избришете говорниот асистент, сите податоци снимени во последните шест месеци се бришат, но постарите сè уште ќе бидат обработувани од Apple. Siri е личен говорен асистент […]

Прочитај повеќе

Apple и Yahoo се во преговори за подлабока соработка на iOS уредите, извести Wall Street Journal. Покрај веќе интегрираните сервиси за временска прогноза, финансии и спорт, Apple сака и вестите на Yahoo да бидат повеќе читани на iPhone и iPad. Компаниите разговараат пред се околу можноста вестите да бидат претходно вчитани и презентирани од Siri. […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем од Apple iOS 7 ќе доцни, Apple ќе го претстави новиот iPad во април, а потоа ќе издаде iWatch, Flat Panel TV и нова „Cards“ апликација во април. Ова се само дел од шпекулациите кои се поврзани со Apple, а за кои разговараат голем број на уредници и новинари од респектабилни медиуми. […]

Прочитај повеќе

Хакерот Ендрју Ернхајмер, попознат како Weev, доби три години и пет месеци затворска казна поради пробивање на сервер на AT&T и преземање на над 100.000 имејл адреси на корисници на iPad. По затворот, Weev ќе има три години под надзор и ќе мора да плати 36.000 долари, пишува Mashable. Weev oткри дека може по случаен […]

Прочитај повеќе

Продажбата на iPad ќе се спушти на 46% учество на глобалниот пазар за таблет компјутери во 2013, бидејќи ќе бидат заменети за се поголемата армија Android уреди, јавува Reuters повикувајќи се на анализата на IDC. Анализите покажуваат дека оваа година за прв пат Android таблет компутерите со 49 отсто од пазарот, ќе го преземат водечкото место […]

Прочитај повеќе

Apple има нови реклами за своите за iPad и iPad mini таблет компјутерите во кои ги претставува разните креативни апликации кои можат да се најдат на App Store. Иако нема спектакуларни најави за нови услуги, преку зборови како „див“, „инспиративен“, „заедно“, „гласно“, „длабоко“ и „живо“, компанијата потсетува дека има за секој по нешто од над […]

Прочитај повеќе

Самото намалување на цената на апликациите за iPhone им носи на развивачите во просек по 1.665 отсто повеќе симнувања во рок од пет дена, и поголеми приходи од 159 отсто во недела, пишуваат аналитичарите Distimo во својот најнов извештај за влијанието на промените на цени. За iPad растот во симнувањата е 871 отсто откако ќе […]

Прочитај повеќе

Од следната недела Apple ќе го пушти во продажба iPad 4 со Retina дисплеј кој ќе има 128 GB простор. Ова е скоро двојно повеќе од 64-те GB кои беа максималниот простор на досегашните верзии на популарниот таблет компјутер. Помалите верзии имаат 16 и 32 GB простор. Цената на верзијата со 128 GB со само […]

Прочитај повеќе

Apple забележа рекордни 54,5 милијарди долари приходи во четвртиот квартал на 2012-та година. Заработката во истиот период е исто така рекордна, 13,1 милијарди долари, објави гигантот од Купертино. Во овој период компанијата продаде: 47,8 милиони iPhone-и, 22,9 iPad-и и 4,1 милиони Mac. Во споредба со истиот период предходната година продажбите на iPhone и iPad забележуваат пораст […]

Прочитај повеќе

После информациите дека Apple планира да развијат поевтин iPhone, излегоа и гласини дека во оваа година компанијата ќе лансира дури три нови модели на iPhone. Според информации од Азија во текот на оваа година би требало нов 4-инчен iPhone 5S доаѓаат и 4,8-инчен iPhone. Во извештаите стои дека новиот iPhone го нарекуваат „Math“, за што […]

Прочитај повеќе

Веќе објавивме за апликации за вашиот Android уред, па не би било фер да ги запоставиме и корисниците на iPhone и iPad кои може да избираат од повеќе од милион апликации. За да не трошат време на разгледување на сите алтернативи, еве една листа од 5 апликации кои мора да ги имате. Clear е одлична […]

Прочитај повеќе

Иако iPad 4 и iPad mini се на продажба помалку од два месеци, Apple веќе работи на наследниците на овие модели. Новиот iPad е најавен за март на следната година, јавува 9 to 5 mac кој вообичаено се добро информирани за уредите на Apple. Таблет компјутерот iPad 5 ќе биде полесен и потенок, задржувајќи го […]

Прочитај повеќе