Според извори на порталот AllThingsD, Apple на 22 октомври ќе одржи настан на кој ќе ги претстави новите iPad, Mac Pro и новата верзија на оперативниот систем, OS X 10.9 Maveric. Ова не е првпат AllThingsD да добиваат информации за настани од Apple, па со оглед на досегашните случувања, може слободно да им се верува […]

Прочитај повеќе

Microsoft е сериозен во своите намери сериозно да не подзамисли и да ги одбереме токму Surface таблет компјутерите или Windows Phone паметните телефони. Новата понуда на компанијата трае до 27 октомври, а овозможува корисниците да ги заменат своите iPhone, iPad или Android уреди, за вредносни ваучери со кои можат да купат Microsoft мобилни уреди. Откако минатата недела […]

Прочитај повеќе

Таблетот на Amazon, Kindle, со 42.5 отсто од измерениот сообрaќај е најупотребуван Android таблет компјутер за пристап на интернет на северноамериканскиот пазар. Сепак кога станува збор за најкористен таблет компјутер, првото место останува во „рацете“ на iPad со 84.3 отсто од интернет сообраќајот и пораст од 1.9 отсто од јуни, покажува анализата на Chitika. Интересно […]

Прочитај повеќе

Нова реклама од Microsoft за Windows таблет компјутерите повторно е фокусирана околу конкурентниот Apple iPad. Овојпат споредбата не е помеѓу Surface и iPad, туку помеѓу iPad Мini и Acer Iconia W3, таблет кој е цел на немилосрдни критики од најлош екран во класата до „таблетот кој никогаш не требаше да се појави“. Но, иако Iconia […]

Прочитај повеќе

Несомнено e дека новиот Nexus 7 доаѓа освежен со голем број подобрувања, но прашањето кое ги интересира сите е како овој нов таблет компјутер на Google се споредува со најсериозниот конкурент – Apple iPad Mini. Во ова споредба ќе ги изоставиме оперативните системи бидејќи и Android и iOS (кој наскоро ќе биде комплетно редизајниран) може […]

Прочитај повеќе

Последните бројки покажуваат дека iPad враќа дел од корисниците кои го користат таблет компјутер за разгледување содржини на Интернет. iPad го зголеми своето учество во интернет сообраќајот преку таблет комјутери во Северна Америка за два проценти, односно од 82,4 отсто на 84,3 отсто. Ова е најголем удел на iPad од новогодишната треска, јавува Chitka. Порастот […]

Прочитај повеќе

Apple тестира нови уреди со поголем екран, вели Wall Street Journal. Според најновите шпекулации Apple планира новиот iPhone да има поголем екран за да им конкурира на Samsung И HTC кои претставија телефони од 4,7 и 5-инчи. Најголемиот iPhone е петката со 4-инчен екран. Другите шпекулации се за таблет компјутерот iPad за кој изворите на […]

Прочитај повеќе

Со пуштање на редизајнираните Google Mаps за десктоп и Android, Google ги објави и новите Google Maps за iOS кои конечно се достапни и на македонскиот App Store. Македонските корисници до сега немаа пристап до апликацијата, туку ја користеа мобилната веб верзија на мапите отворена преку прелистувач. Google Maps е една од најнеопходните (и најсимнуваните) […]

Прочитај повеќе

Интернационалната трговска комисија (ITC) пресуди дека Apple прекршил патенти на Samsung за безжично 3G пренесување на податоци на повеќе уреди во исто време. Одлуката може да значи забрана на продажбата на iPhone и iPad во САД, иако Apple има 60 дена да се обжали кај претседателот на САД, пренесува BBC. ITC нареди прекинување на увозот […]

Прочитај повеќе

Ракописи, мапи, слики, скулптури, фотографии и огромен број на музејски експонати од дигиталната веб библиотека Europeana, отсега се достапни и на iPad. Новата апликација е бесплатна за сите корисници на iPad, а создадена е од Glimworm IT на хакатонот организиран од библиотеката. „Идејата зад апликацијата е што повеќе луѓе да се запознаат со културното наследство. […]

Прочитај повеќе

Ако ви недостауваа Mac vs. PC рекламите, може да здивнете. Microsoft со новата реклама за своите таблет комјутери ќе ве врати во времето на најголемото ривалство помеѓу оваа компанија и Apple. Под мотото „Less talking, more doing“, компанијата ги споредува iPad и Windows таблет комјутерите. Рекламата го напаѓа iPad споредувајќи ја неговата цена, но и […]

Прочитај повеќе

Да не се лажеме, мoќниот процесор на iPhone и iPad, помоќен и од постар десктоп компјутер, не е наменет да гледаме слики на Facebook, туку за играње на се позабавните, поубавите и позаразните игри направени за мобилната платформа. Во моментов на Apple App Store од 870.000 апликации, околу 150.000 се видео игри, според 148apps. Ова […]

Прочитај повеќе