Безбедносниот аналитичар Минг Чи Куо излезе со детална анализа за плановите на Apple до крајот на 2014 година, и знаејќи дека тој до сега има добра историја со проценките за компанијата од Купертино, до крајот на годината не очекуваат неколку големи изненадувања, пренесува Macrumors. Според него, на почетокот на втората половина од годината кога ќе […]

Прочитај повеќе

Иако нема ниту една недела откако Microsoft го лансираше Office за iOS, апликацијата започна да се качува кон првите места на App Store. Апликациите од пакетот Office за време на викендот според бројот на преземања се искачија на првите четири места на App Store, јави Re/code. На прво место е се разбира Word, а зад […]

Прочитај повеќе

Бесплатната Card Table е интерактивна iOS апликација која ќе го замени шпилот карти. Ова се добри вести доколку сте ги заборавиле вашите карти, бидејќи мобилниот нема шанси да го заборавите, но лоши вести се дека секој играч треба да има iPhone, а наместо масa каде се изиграните карти се користи iPad. Апликацијата е интересна и […]

Прочитај повеќе

Популарниот софтверски пакет на Microsoft конечно пристигна на популарниот таблет компјутер на Apple. Со Оffice за iPаd корисниците ќе можат да ги користат Word, Excel и Powerpoint, кои се оптимизирани да работат на екрани со допир и се достапни како самотојни апликации. Документите ќе бидат складирани во веб складиштето OneDrive за да може да се […]

Прочитај повеќе

Постои голема шанса Сатја Надела во својот прв јавен настап како нов директор на Microsoft да излезе на сцена за да го претстави долгоочекуваниот Office за iPad, вели ZDnet. Microsoft веќе има закажано настан за 27-ми март на кој ќе дискутира за својата нова „први за мобилни, први на облак“ стратегија, во која секако е […]

Прочитај повеќе

Tynker објави апликација за iPad со која ќе го доближи кодирањето до децата. Апликациијата е додаток на веб и на училишните курсеви, а ќе овозможи и приклучување на корисници од целиот свет. Според тежината наједноставниот случај овозможува децата да изградат основно познавање на програмирањето, да решаваат едноставни проблеми и да креираат приказни и анимации. Второто […]

Прочитај повеќе

По 3 години продажба, Apple се одлучи да го пензионира уредот кој секако има значителна улога во доминацијата која ја имаaт таблет комјутерите на Apple. Станува збор за втората генерација на iPad, iPad 2, кој наскоро оди во заслужена пензија, јавува AppleInsider. iPad 2 е еден од најпопуларните таблет компјутери кои ги прозведе Apple, а […]

Прочитај повеќе

Apple се подготвува за првата надградба на iOS 7 оперативниот систем многу порано отколку се претпоставуваше. Финалната верзија на надградбата на оперативниот систем ќе биде достапна на почетокот на март, а постоечката бета верзија е последната која ќе биде издадена, велат извори на BGR. Конечната верзија нема да има изненадувања и ќе биде конечна верзија […]

Прочитај повеќе

Apple ја презентираше новата реклама за iPad на плејог натпреварот од NFL лигата помеѓу Сан Франциско и Каролина, чие мото „Вашиот стих“ е проследено со реплика на Робин Вилјамс од филмот „Друштвото на мртви поети“. Овој пат Apple не го рекламира iPad како таблет со најдобри перформанси, најдобри апликации ниту свои услуги, кампањата едноставно го […]

Прочитај повеќе

Apple ја објави листата на најдобрите апликации за 2013-та година, изберена не според популарноста и симнувањата, за тоа има друга листа, туку според изборот на уредниците. За жал, Best of 2013 листата не е достапна да се види на македонскиот iTunes Store, но апликациите кои се изберени се достапни за симнување. Некои се бесплатни, некои […]

Прочитај повеќе

Љубопитниот тим на iFixit кои не можат да сочуваат уред повеќе од еден ден, го расклопија најновиот и најтенкиот таблет компјутер од Apple, iPad Air. Уредот доби пофалби за своите моќни перформански со 80% подобрувања од претходната генерација iPad 4, благодарение на A7 процесорот кој е ист како на новиот iPhone 5S, но е за […]

Прочитај повеќе

Од ноември ќе може да се купи iPad Mini со Retina дисплеј и нов, потенок iPad Аir. Сепак помалиот 7,9-инчен таблет компјутер го привлече вниманието со својот екран со 2048×1536 резолуција, како и поголемата верзија. Според Apple, Retina-та за iPad Mini била една од најбараните опции од корисниците, што е и не е за изненадување […]

Прочитај повеќе