iPad Pro најверојатно е најинтересниот уред кој го презентираше Apple на својот специјален настан, не бидејќи новиот iPhone или Apple TV не се добри производи, туку бидејќи таблетот сепак е производ кој е поголем ризик за компанијата. Продажбата на iPad последните неколку години е во пад, па Apple се обидува да го реанимира пазарот со […]

Прочитај повеќе

Apple би можел да објави неколку нови верзии на iPad на презентацијата закажана денес. Нова верзија на iPad mini и iPad Pro ќе бидат презентирани, велат неколку извори за 9to5mac. Новата верзија iPad Pro треба да биде замена за хибрид таблет компјутер кој за сега го нема во продуктите на Apple, но според спецификациите и […]

Прочитај повеќе

На форумот на IT.com.mk се води интересна дискусија околу потребата од таблет компјутерите. Според анкетата, скоро 52 отсто од форумџиите сметаат таблет компјутерит ене се потребни ако имате „фаблет“, односно телефон со огромен екран, често поголем од 5 инчи. Ваквите „фаблети“ се хит меѓу корисниците и компаниите бидејќи се огромни уреди во кои може да […]

Прочитај повеќе

Корисниците на новите iPhonе 6 и iPhone 6 Plus помалку ги користат своите iPad таблет комјутери, вели анализата на Pocket направена на над 2 милиони корисници. Новитe телефони на Apple имаат поголеми екрани до 5,5 инчи па корисниците немаат потреба да користат iPad за читање содржина, бидејќи големите екрани се доволни. Тие пак што користат […]

Прочитај повеќе

Microsoft продолжува со притосокот врз конкуренцијата, откако неодамна понуди неограничен простор на OneDrive со претплата на Office 365, и стапи во партнерство со Dropbox, сега без никаква најавa ги направи потполно бесплатни верзиите на Office за iPad, iPhone и Android. Од Microsoft најавија и верзија на Office за Android таблет компјутерите, но и за iPhone. […]

Прочитај повеќе

Новитет на iPad Air 2 е Touch ID читачот на отпечатоци од прсти, иако интересна новина е што Apple повторно успеа да ја намали дебелината на iPad Air, кој овој пат е повеќе од милиметар потенок од претходникот, или 6,1 милиметри. iPad Air 2 доаѓа со А8X 64-битен процесор креиран специјално за таблет компјутерот. Втората […]

Прочитај повеќе

Apple размислува за големи работи. За поголем 4,7 инчен iPhone, кој можеби беше истуркан од конкуренцијата од Samsung и HTC кои немаат телефон помал од 4,5 инчи, дури и Mini верзиите; и за поголем 12,9 инчен iPad кој би требало да биде претставен во 2015-та година. Според Bloomberg, партнерите на Apple веќе се подготвуваат за […]

Прочитај повеќе

Том Хенкс е актер, добитник на Оскар, продуцент, и еден од оние луѓе на кои им фалат „старите добри времиња“ кога се куцаа писма на класичните (и гласни) машини за пишување. Актерот има колекција на машини и вели дека ги користи скоро секој ден за пишување, иако често за посложени работи мора да користи компјутер. […]

Прочитај повеќе

Наскоро Microsoft и Samsung ќе го изгубat единствениот адут кој ги правеше нивните таблет компјутери подобри од iPad. 9to5Mac пишува дека Apple планира во iOS 8 да додаде вистински мултитаскинг, односно ќе може да се користат две апликации истовремено на поделен екран. Пример, ќе може да гледате YouTube видео додека пишувате имејл истовремено. [youtube]_H6g-UpsSi8[/youtube] Според […]

Прочитај повеќе

Microsoft Office за iPad ја дочека првата надоградба со која корисниците ќе добијат можност за принтање од апликацијата, иако сосем валиден аргумент е дека ова требаше да биде присутно уште со издавањето. Барањето за печатење директно од апликациите дојде уште со самото поставување на Microsoft Office во App Store, кога и самите корисници го квалификуваа […]

Прочитај повеќе

Тим Кук од Apple навести можен нов продукт од компанијата, иако не појасни дали ќе стане збор за најавениот паметен часовник или сосем нов производ. Изјавата доаѓа во период кога добар дел од конкуренцијата се приближува до нивните продукти и речиси сите се прашуваат дали Apple може да ги повтори иновациите на iPhone и iPad. […]

Прочитај повеќе

Популарната игра со карти Hearthstone на Blizzard веќе може да се игра и на iPad. Фановите на играта кои имаат можност да ја пробаат играта на iPad, веќе го пофалија интелегентниот дизајн и интуитивните контроли кои функционираат навистина одлично на екранот на допир. Hearthstone е стратешка игра со карти во која Blizzard вклопи добар дел […]

Прочитај повеќе