Square е апликација за трансакции преку мобилен телефон која од денес е достапна за iPhone и Аndroid. Идејата е едноставна. Вие сте во ресторан и е време да платите, преминувате со кредитната картичка преку малиот коцкаст читач закачен на мобилен телефон на трговецот, трансакцијата се процесира, се потпишувате на мобилниот, можете да го сликате тоа […]

Прочитај повеќе

Сликата погоре јасно покажува World of Warcraft на iPad. Но таблет PC-то го нема потребниот хардвер да ја стартува видео играта?!

Прочитај повеќе

200.000 апликации на Apple App Store докажуваат дека Flash не е неопходен за десетина илјади девелопери да креираат графички богати апликации, вклучувајќи ги и игрите, вели Стив Џобс во отворено писмо во кое објаснува зошто Flash го нема на Apple-овите мобилни уреди.

Прочитај повеќе

Како би реагирал вашиот дедо или баба на најновиот мобилен или на таблет PC како Аpple-овиот iPad? Колку време ќе им треба да сфатат како да го користат и зошто служи уредот? Како ќе ја разберат денешницава споредувајќи ги со тогаш-актуелните изуми?

Прочитај повеќе

Од пред неколку дена почна да кружи информацијата дека новиот таблет на Apple, наречен iPad, е достапен да се купи и во Македонија преку лаптоп центарот КупиЛаптоп и тоа само 7 дена по официјалното претставување на американскиот пазар.

Прочитај повеќе

Поради вулканска ерупција во Исланд, поголем дел од авионските летови од Њу Јорк до Европа беа одложени оставајќи го норвешкиот премиер Јенс Стелтенберг заглавен на аеродром. Но… тоа не го спречи норвешкиот премиер да ја води политиката преку својoт iPad. „Премиерот, кој беше во САД на нуклеарниот самит на Обама, ја води норвешката влада од […]

Прочитај повеќе

Во видеото подолу Џејмс Кендрик од JkOntheRun.com покажува како неколку негови омилени апликации работат на новиот Apple уред, меѓу кои Twitteriffic (клиент за Twitter), NetNewsWire, iBooks, Safari, Maill… има и Kindle апликација за iPad. (Kindle e е-читач на книги од Amazon, кој се гледа како конкурент на iPad-от)

Прочитај повеќе

Slate е новиот таблет PC од HP кој моментално е директен конкурент на Apple-овиот iPad.

Прочитај повеќе

Apple објави дека во првиот ден од продажбата на нивниот таблет се продадени над 300.000 iPad-и во Америка. iPad чини од 500 до 800 долари, зависно од спецификациите, додека за европскиот пазар се уште не е објавена цената. Apple додаде дека новите iPad корисници симнале и над 1 милион апликации за уредот, и над 250.000 е-книги купени од новиот iBookStore, продавница за електронски книги.

Прочитај повеќе

WTFJeans се комплетно дизајнирани да бидат „компатибилни со iPоd и iPhone“. Задните џебови се со посебно тенки-влакна направени да го заштитат уредот и да ги исчистат екранот кога го вадите телефонот. Фармерките имаат скриен „безбедносен“ џеб за USB стик. Прави фармерки за гикови, вели српскиот блогер Пеѓа Пушеље – Блоговски кој заедно со блогерката Сања Растовач – Аурора го стартуваа овој интересен проект.

Прочитај повеќе

Apple-овиот iPad покрај големата еуфорија привлече и многу критики пред се бидејќи таблетот на подржува Flash. Тоа значи дека на iPad нема да можете да пуштите YouTube видео клип или пак да отворите Flash базирана веб страна. Аdobe Flash e насекаде, само не на iPad. Ова предизвика многу негативни коментари од интернет заедницата, како и […]

Прочитај повеќе

Стив Џобс конечно го претстави таблет компјутеротiPad. Со таблетот ќе можете да читате новини, да гледате филмови, слушате музика, прегледувате слики, да споделувате на друштвени мрежи… целиот интернет на дланка т.е на 7 инчен екран со допир со харддиск од 16,32 и 64 гигабајти. iPad е 1.5cm тенок и тежи помалку од килограм. Батеријата му држи скоро 10 часа. А колку чини? Цената се движи од 500 до 800 долари зависи од просторот и можноста за WiFi и 3G.

Прочитај повеќе