Apple оваа недела ја претстави новата верзија на својот најмоќен таблет компјутер iPad Pro. Новата верзија доаѓа со поддршка за 5G мрежа, нов 12,9-Liquid Retina XDR екран и секако новиот супермоќен M1-чип. Сите надградби секако се добредојдени, но додавањето на новиот процесор е клучно. Apple последните неколку години го нуди iPad Pro како конкуренција на […]

Прочитај повеќе

Пред точно 11 години Стив Џобс го претстави првиот iPad. Уредот започна да се продава на 3-ти април, и иако можеби денес изгледа помалку неверојатно беше попопуларен од iPhone. Таблет компјутерот стигна до 1 милион продадени уреди многу побрзо од iPhone. Денес iPad е најпопуларниот таблет, и сведоци сме на повеќе различни верзии на iPad.

Прочитај повеќе

Оваа есен Apple наместо еден организира два настани на кои ќе претстави хардвер. Дел од хардверот го видовме вчера; Apple претстави надградби на Apple Watch и iPad, а од денес се достапни и новите верзии на iOS, iPadOS, watchOS и tvOS. Поинтересниот настан на кој ќе биде преставен новиот iPhone доаѓа подоцна, но и на […]

Прочитај повеќе

Вообичаено во овој период од годината се најавите на новите телефони за Apple и Google. Овојпат први својата презентација ја одржа Apple. Од салата Стив Џобс дознавме повеќе за следната генерација производи на Apple. Вообичаено овие настанати  започнуваат со кусо обраќање на Тим Кук, но овојпат овој дел беше прескокнат и веднаш започнаа презентациите на […]

Прочитај повеќе

По подолго време Apple надградува две верзии на iPad таблетот. iPad Air и iPad mini ќе добијат надградба на хардверот. Новиот iPad Air доаѓа со A12 процесор, што придонесува за 70% подобри перформанси и 50% подобри графички перформанси. Подобрите перформанси не доаѓаат со промена на дебелината, па и новиот iPad Air е ултра тенок. Дополнително […]

Прочитај повеќе

Кога пред десетина дена Apple најави нов настан, беше јасно дека нема да има нови телефони. Речиси веднаш беше јасно дека компанијата ќе претстави нов iPad или Mac Book, или можеби и двете. Apple претстави неколку надградби, најголем дел од надградбите на уреди кои беа на ред за промена од поодамна. Mac Book Air Вообичаено […]

Прочитај повеќе

Очекувано, Apple претстави нов iPad. Цената на уредот најавен како едукативен модел, е 300 долари. Уредот функционира со електронското пенкало, но пенкалото за жал се продава одделно. Новиот iPad е веќе достапен во продажба и може да се купи од Apple Store, секако ако државата има официјална продавница. Таблет компјутерот е достапен во неколку бои: сребрена, […]

Прочитај повеќе

Со секоја надградба на iOS дел од телефоните „се пензионираат“, новата надградба на iOS 11 нема да биде достапна на iPhone 5 и iPhone 5C. Дополнително оваа надградба на оперативниот систем нема да биде достапна ниту на iPad 4. Apple го претстави оперативниот систем iOS 11 на WWDC 2017. Најавата за надградбата беше најголемата и најважната вест […]

Прочитај повеќе

Во првите три месеци од  2017 година, Apple продаде помалку телефони, отколку во истиот период минатата година. Ова звучи полошо отколку што навистина е, бидејќи компанијата сепак продаде 50.8 милиони телефони, само 1% помалку од минатата година. Добра вест е дека Apple сепак заработи 4.6% повеќе од лани. Главна причина за повисоката заработка, е подобрата […]

Прочитај повеќе

Три години. Само толку треба да ви трае вашиот iPhone, iPad и Watch, вели Apple. Компанијата смета дека корисниците би требало да ги заменат своите уреди по три години, иако чинат околу 700 долари. Лаптоп и десктоп компјутерите треба да ги замените по четири години. „Годините на користење кои се за првите корисници се – […]

Прочитај повеќе

Со новата надградба на iOS, Apple повторно се зафаќа со решавање на навидум мали проблеми кои ги прават нивните производи најдобри на пазарот. Новата 9.3 надградба на iOS која во моментов е достапна за развивачите во бета верзија, доаѓа со функција која ќе олесни заспивањето на корисниците. Најверојатно веќе сте виделе некоја статија во која […]

Прочитај повеќе

Apple нема намера да креира хибриден лаптоп, кој би бил комбинација од iPad и Mac, вели директорот Тим Кук. Компанијата смета дека доволно ги познава своите корисници и дека нема да има интерес од вакви уреди во блиска иднина. „Убедени сме дека корисниците не бараат спој на iPad и Mac. Она што не загрижува е […]

Прочитај повеќе