Семејството Вогелман поседува имот од во близина на Потвин последните 100 години. Гратчето се наоѓа во руралниот дел на Канзас и според сè треба да биде идилично место. Имотот е над 1.6 км оддалечен од првите соседи, а на него има фарма, пасиште, стар овоштарник, два амбари и сè друго што е потребно. За жал […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на Skype ќе ги заштити корисниците од DDoS напади криејќи ја нивната IP адреса. Ова не беше пракса до сега, а адресата беше јавен податок, па нападите врз корисникот беа прилично едноставни. Оваа пракса најчесто се користи за напад врз гејмерите. Минатата година најчести напади имаше врз професионалните гејмери кои играат Dota 2 […]

Прочитај повеќе

ProxyHam е уред на Бен Каудил, истражувач од Rhino Security Labs, кој ќе биде презентиран на DefCon конференцијата во Лас Вегас следниот месец. Уредот овозможува физичко маскирање на IP адресата штитејќи го идентитетот на корисникот. Уредот преку радио врска овозможува корисникот да биде оддалечен 4 километри од WiFi мрежата која ја користи. ProxyHam е со […]

Прочитај повеќе

Доколку сте еден од тие кои при сурфањето на интернет се заразиле со DNS Changer, имате време до понеделник да го исчистите вашиот компјутер, или ќе останете без интернет пристап. DNS Changer првпат се појави во 2007 година и сѐ уште инфицира илијадници и илијадници компјутери. Тројанецот ја променува DNS адресата на копјутерите да пренасочува […]

Прочитај повеќе

Контроверзниoт Pirate Bay продолжува да и пркоси на цензурата. Пиратскиот сајт вели дека има подготвено околу стотина IP адреси преку кои корисниците можат да ги заобиколат блокадите од холандските и британските интернет провајдери. Неодамна неколку судови под притисок на холандската анти-пиратска група, BREIN, им наредија на интернет провајдерите да го блокираат пристапот до пиратскиот сајт. […]

Прочитај повеќе

Вашето Skype корисничко име може едноставно да ја открија и вашата локална и глобална IP адреса преку скрипта закачена на Github, открива Skype-open-source. Скриптата е толку едноставна што треба само да дододадете корисничко име на контакт и ќе ја добиeте IP адресата на тој корисник. Скриптата започнува со праќање на барање за контакт, но не […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous ја засили својата кампања против интернет педофилијата, така што ги примамува оние што сакаат да посетуваат нелегални сајтови со детска порнографија да пристапат на сервис кој ќе ги идентификува нивните IP адреси, и со тоа ќе можат да се идентификуваат и лоцираат. Според Anonymous, на сајтовите како што се Hard Candy и […]

Прочитај повеќе

Група истражувачи за безбедност, во обид да докажат безбедносен пропуст кај Skype, успеаа да креираат систем кој им овозможува да се идентификува IP адресата на било кој Skype корисник, без негово знаење, да се открие неговата локација, како и да се следат сите споделувања на документи кои доаѓаат од таа IP адреса. Преку овој безбедносен пропуст, […]

Прочитај повеќе

Според Wall Street Journal, американската влада обезбедила тајни судски наредби според кои Google и Sonic, мал интернет провајдер, биле обврзани да предадат информации од имејл профилот на Јакоб Апелбаум, 28-годишен активист за човекови права и волонтер во Wikileaks. Во судските наредби кои биле дадени до Google и Sonic имало и барање да се предадат имејл […]

Прочитај повеќе

Секој веб сајт користи кориснички податоци. Од IP адреса, кој прелистувач користите и колку време сте на сајтот до колачиња за да се зачува да не мора да се логирате секоја посета, заради маркетинг или мерење на посетеност. Сите овие податоци се еден вид личен белег на корисникот. И сите овие податоци треба да бидат заштитени од самиот сајт, почнувајќи со информирање на корисникот.

Прочитај повеќе

Германските власти не се согласија со Google околу приватноста на корисниците, и им запретија со казни на сите компании кои ги користат Google Analytics алатката.

Прочитај повеќе

Често добивам спам пораки од афрички принцови, кралеви, министри… кои се многу, многу богати и кои сакаат да ми дадат дел од богатството ако им помогнам да ги префрлат парите од својата земја. За да им помогнам бараат да им ја дадaм сметката од банка и други лични информации и за возврат ќе добијам некое милионче. Звучи познато нели? Сите сме биле спамирани од некој „принц“.

Прочитај повеќе