Google во 2014 година му исплати 1 милијарда долари на Apple за да ги задржат како основен пребарувач на iOS, јави Bloomberg, повикувајќи се на судски документи. Двата ривали имале договор Apple да заработува и дополнителни 34 отсто од рекламите преку мобилното пребарување. Иако ова не е изненадување бидејќи ривалите на Apple, меѓу кои Google […]

Прочитај повеќе

Apple објави дека го отвора првиот iOS развоен центар во Европа, поточно во Неапол, Италија. Во него ќе се обучува следната генерација на iOS програмери, јави Apple, додавајќи дека студентите ќе учат за практични вештини на иновативниот и најживиот екосистем. Според Apple европските компании заработиле над 10,2 милијарди евра благодарение на AppStore, а во Италија […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на креирање на сопствена спортска платформа на коja ќе се oбјавуваат вести, ќе се коментира и анализира исклучиво спорт. Платформата доаѓа во вистинско време за конференциските финалиња во NFL. Со платформата Facebook се обидува да реши еден проблем што го има. Тој е мрежа на која посветуваме многу време, но кога се работи […]

Прочитај повеќе

Со новата надградба на iOS, Apple повторно се зафаќа со решавање на навидум мали проблеми кои ги прават нивните производи најдобри на пазарот. Новата 9.3 надградба на iOS која во моментов е достапна за развивачите во бета верзија, доаѓа со функција која ќе олесни заспивањето на корисниците. Најверојатно веќе сте виделе некоја статија во која […]

Прочитај повеќе

Microsoft и во новата година ќе продолжи со развојот на апликации за сите оперативни системи, барем доколку продолжи трендот од крајот на 2015 година. Најновата апликација која доаѓа од компанијата oд Редмонд е селфи апликација за iPhone, која е всушност нова верзија на Lumia Selfie апликацијата. Microsoft Selfie не прави ништо специјално, иако со помош […]

Прочитај повеќе

Програмскиот јазик Swift на Apple сега е со отворен код. Tимот кој го креираше јазикот го објави кодот за компајлерот, јави 9to5Mac, со цел да им овозможат на програмерите и заедницата да придонесат кон надградување на јазикот. Искуството досега покажува дека отворањето на проектите овозможува позаинтересирана заедница и поголема доверба. Корисниците на Swift најверојатно можат […]

Прочитај повеќе

Мобилниот Firefox конечно им е достапен и на корисниците на iOS. Тест верзијата е достапна од септември, но веќе и официјално сите сопственици на iPhone, iPad или iPod Touch можат да ја преземат. Конкуренцијата на прелистувачи е голема и во App Store, иако во споредба со десктоп конкуренцијата е значително помала. Најголеми конкуренти на Firefox […]

Прочитај повеќе

Секојпат кога ќе отворите апликација, таа апликација бара од вас дозвола за вашите податоци. Честопати, сте кликнале потврдно без да видите што точно бара таа апликација. Но, тоа што следи можеби ќе ве натера да поразмислите бидејќи апликациите собираат куп ваши податоци, велат истражувачи од MIT, Harvard и Carnegie-Mellon. Истражувањето покажа дека 73 отсто oд […]

Прочитај повеќе

Функционалноста WiFi assist data usage која дојде со последната верзија на iOS 9 може да го чини Apple најмалку 5 милиони долари, откако Вилијам и Сузан Филипс од Флорида организираа заедничка тужба против компанијата пред судот во Калифорнија, пренесува AppleInsider. Последната верзија на оперативниот систем iOS 9 има вградена функционалност која кога има проблеми со […]

Прочитај повеќе

Најновата апликација за iOS на Facebook доаѓа со проблем кој ја цеди батеријата, јави TechCrunch. Процесите на Facebook продолжуваат да работат во позадина, дури и кога Background App Refresh e исклучен, што прави батеријата да се троши побрзо. Ова го потврди и Facebook кој вети дека ги разгледуваат причините за ова однесување на апликацијата и […]

Прочитај повеќе

Tweetbot објави четврта верзија на својата апликација, која веднаш доби позитивни оценки, дури и беше наречена како „најдобриот начин за користење на Twitter на iOS“ од Verge. Станува збор за нова апликација, надградба на постоечката Tweetbot 3, која е универзална и за iPhone и за iPad, но iPad апликацијата овозможува значително поголема функционалност. Најголемата предност […]

Прочитај повеќе

Новиот тренд, видеа од 360-степени, по YouTube пристига и на Facebook. Видеата пристигаат во „News Feed“, а за сега се достапни за корисниците на Android и веб-верзијата на Facebook, iOS видеата ќе бидат достапни подоцна. За развојот на технологијата Facebook соработува со Oculus VR, а без сомневање оваа соработка ќе ни овозможи и многу поголеми […]

Прочитај повеќе