Има купишта апликации со филтри за едитирање на фотографии. Филтрите станаа популарни со Instagram, и сега ги има насекаде, дури и на мобилниот Facebook. Но, сите се горе-доле исти. Сè додека на ја откриете Prisma – додаток за Instagram кој овозможува артистички манипулации на сликите, кои од обични фотографии се претвараат во уметнички дела. Тоа што […]

Прочитај повеќе

Worldwide Developer Conference 2016 започна со минута молк за жртвите на нападите од Орландо и со статистика за продажбите на Apple. На апликации за оперативните системи на Apple сега работат над 13 милиони развивачи од кои само во последната година нови 2 милиони развивачи се додадени. „AppStore започна пред 8 години со 500 апликации, а […]

Прочитај повеќе

Најновата верзија на Opera за iOS на своите корисници им овозможува бесплатни VPN сервери. Со ова компанијата ја додава истата функционалност од десктоп верзијата и на мобилната верзија. Засега нема најава за Android верзија. Заедно со овој новитет, Opera додаде нови локации за VPN. Освен САД, Канада и Германија, кои беа достапни и претходно, сега […]

Прочитај повеќе

Tастатурата на Microsoft која досега беше достапна единствено на Windows Phone, сега е достапна и за iPhone. Word Flow најверојатно е најдобрата тастатура која овозможува пишување со една рака, и е навистина корисна за корисниците кои сакаат телефони со поголем екран. Буквите се распределени полукружно, па секојпат се на дофат на палецот што го олеснува […]

Прочитај повеќе

Изгледа неверојатно, но Reddit како една од најголемите интернет заедници досега немаше официјална мобилна апликација. Сега стартуваат апликација за iOS и за Android, но пред да се израдувате, треба да ви кажеме дека, за жал, апликацијата не е достапна за Македонија. Главна причина за новата апликација се корисниците, кои повеќе од 50 отсто доаѓаат од […]

Прочитај повеќе

Ако претходната конференција на Apple беше фокусирана на големите уреди, сега на најновата, компанијата се фокусираше на моќ спакувана во помалку инчи. Apple ги претстави новиот 4-инчен iPhone, помал iPad Pro и iOS 9.3 на својата Worldwide Developers Conference во Сан Франциско. Новиот iPhone SE е всушност помала верзија на iPhone 6S. Телефонот доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Vimeo има преработена, потполно нова апликација за iOS, која е изработена во Swift. Освен програмскиот јазик променет е и дизајнот на апликацијатa, па сега е со нови алатки кои овозможуваат малку почиста навигација и поедноставно користење. Содржините кои ги избираат луѓе остануваат, но разгледувањето по категории сега е поедноставно. Најголем новитет е новиот плеер за […]

Прочитај повеќе

Сагата со отклучувањето на iPhone телефонот на убиецот од Сан Бернандино продолжува. Неочекувано поранешниот директор на Microsoft, Бил Гејтс, ги поддржа FBI, велејќи дека отклучувањето на овој телефон не е преседан и нема да биде отворање на вратата за сличен случај во иднина. „Ова е специфичен случај кога владата бара пристап до информации. Немаат општо […]

Прочитај повеќе

Apple ги одби барањата на Федералното истражно биро (FBI) за пристап до податоците од телефонот на Саид Ризван Фарук, напаѓачот кој уби 14 луѓе во Сан Бернандино на 2-ри декември. FBI побара експертиза од Apple да им помогне да ја отстранат заштитата на телефонот со намера да приберат повеќе информации за терористичкиот напад. Според сознанијата […]

Прочитај повеќе

Microsoft продолжува со инвестициите во мобилните платформи, и тоа повторно како сервис, а не како производител на хардвер. Новата аквизиција на компанијата е Groove, музичкиот сервис за iOS кој овозможува откривање на музика. Веста за аквизицијата ја потврди креаторот на Groove, Zikera. Groove е сервис што долго време е на App Store, започна на iPod, […]

Прочитај повеќе

Crash Safari е сајт кој треба да е шеговит, но најверојатно повеќе ќе ве изнервира отколку што ќе ве насмее. Посетата на „шеговитата“ веб-страница ќе ги „заглави“ iPhone, iPad и Mac корисниците, а од лично искуство ни се случи да го сруши и Chrome. По отворањето на crashsafari.com се креира самогенерирачки стринг во адресата, а […]

Прочитај повеќе

Никогаш нема доволно апликации за снимање на гифови. Овој пат ја претставуваме Piku Piku, нова iOS апликација со која може да направите гифови со филтри и веднаш да ги споделите на друштвените мрежи. Piku Piku е доволно „паметна“ апликација да препознае доколку некоја платформа не поддржува гифови, и во овој случај ги заменува со видео. […]

Прочитај повеќе